سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

منتقدی بی باک بنام علی مطهری

وقتی وارد مجلس نهم شد مثل خیلی از نماینده ها درباره آنچه در فرایند انتخابات دیده بود سکوت نکرد و صراحتاً از دخالت نظامیان در فرایند انتخابات انتقاد و آن را «آفتی برای انقلاب و کشور» خواند
مهمترین هدف سیاست تحقق خیر عموم مردم است، و کنش فضیلت مندانه در این عرصه قطعاً تابعی از تحقق این خیر خواهد بود. از این روست که اندیشیدن به مسائل سیاسی از فراز علایق جناحی و گروهی، و خود را نماینده واقعی تمام ملت دانستن، مهمترین و نخستین وظیفه یک نماینده مجلس است.

و «شجاعت»در این عرصه همانا مقدم دانستن «اعتقاد درباره آنچه درست است»بر منافع فردی و جناحی است.آنکه در هنگامه خطر و بحران به چیزی جز بدر بردن جان و مال خویش از مهلکه می اندیشد سیاستمداری راستین است. از همین روست که «عدالت» بدون شجاعت ممکن نیست، و چون شجاعت را«حد میانه تهور و ترس»دانسته اند پس نسبتی ویژه هم با مفهوم «اعتدال» دارد.

علی مطهری ویژگیهای اخلاقی و شخصیتی خاصی دارد که وی را از بقیه نمایندگان مجلس متمایز می سازد. شیوه کنش علی مطهری چه در زمان دولت «عدالت محور» و چه در زمان دولت «اعتدال گرا» شایسته توجه ویژه بوده و هست. به این معنا که مهمترین ویژگی وی شجاعتش در بیان حقیقت است، حال فرقی نمی کند این حقیقت عشق ناکام دوران جوانی اش باشد یا مسئله حصر میرحسین موسوی و کروبی. مطهری آنگاه که بسیاری مبتلا به سکوت یا خودسانسوری هستند بدون هیچ واهمه ای نظر خود را، همانگونه که در قانون اساسی اشاره شده، درباره «تمام مسائل داخلی و خارجی کشور» بیان می کند.

شهامت او از آن رو قابل ستایش است که به چیزی فراتر از منافع شخصی خود می اندیشد. چرا که به عنوان یک نماینده می داند نه خشنودی اصحاب قدرت که اعتماد مردم پشتوانه و اتکای یک مرد سیاسی است. او کلیشه های رایج درباره اصلاح طلبی و اصولگرایی را شکسته است. آنجا که اصولگرایان سکوت می کنند او اعتراض می کند و آنجا که «بی مورد» اعتراض می کنند او سکوت می کند.

او منتقدی بی باک است که بدون هیچ تعارفی (در نطق پیش از دستور خود) زبان به انتقاد از رئیس قوه قضائیه می‌گشاید: «بهتر است رئیس محترم قوه قضائیه به جای شعار دادن در باره فتنه، به حل آن بپردازد و حل آن مستلزم وجود یک قوه قضائیه مستقل است نه قوه ای که از این نهاد و آن دفتر و از دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی تاثیر بپذیرد... قوه قضائیه مستقل قوه ای است که بتواند همه مقامات کشور را بدون استثنا در موارد لازم به دادگاه بکشاند و حکم عادلانه صادر کند. این در حالی است که قوه قضائیه ما پس از گذشت بیش از چهار سال هنوز نتوانسته است تکلیف معاون اول رئیس جمهور سابق را در پرونده بیمه ایران مشخص کند.» و اینگونه، در جایی که بسیاری از قانونگذاران خود را نماینده یک طیف یا جریان خاص می دانند، مطهری در قامت «نماینده تمام ملت» ظاهر و اصل 84 قانون اساسی را به رخ نمایندگان می کشد که «هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر کند.»

در زمانی که نمایندگان مجلس به دنبال ساختن یک قدیس از احمدی نژاد بودند و در مجلس برای سرکشیدن ته مانده آب لیوان او دعوا بود علی مطهری (به همراه احمد توکلی) از بانیان استیضاح وزیر وقت کشور (مرحوم کردان) شد و آنجا که مجلس در برابر تخلفات محرز احمدی نژاد کاملا منفعل شده بود او یک تنه طرح سئوال از رئیس جمهور را پیگیری کرد تا سرانجام موفق شد با جمع آوری حدنصاب امضاء طرح را به صحن مجلس برده و احمدی نژاد را برای پاسخ گویی به بهارستان بکشاند.

وقتی اصولگرایان به دلیل آنچه «مواضع عجیب و غریب درباره سران فتنه» خواندند مطهری را در جریان رقابتهای انتخاباتی مجلس نهم به «جبهه متحد اصولگرایان» راه ندادند، و در شرایطی که در بدو امر شورای نگهبان رد صلاحیتش کرده بود، او از پا ننشست و همراه با علی عباسپور وحمیدرضا کاتوزیان ائتلاف «صدای ملت» را تشکیل و موفق شد با اعتمادی که، به واسطه شجاعتش در مجلس هشتم، در میان مردم کسب کرده بود وارد مجلس نهم شود.

و آن زمان که وارد مجلس نهم شد هم دست از اعتراض و انتقاد برنداشت. وی از معدود نمایندگانی بود که در آستانه روز دانشجو به میان دانشجویان رفت و صراحتاً نظر خود را نسبت به شرایط فعلی کشور مطرح کرد:«حق اعتراض در یک کشور نقطه قوت است و این موضوع باید بررسی شود که چرا حق اعتراض در کشور وجود ندارد و هر حرکتی در خیابان ها با دستگیری همراه می شود.» (سخنرانی مطهری در دانشگاه تبریز. آذرماه 1392)

وقتی وارد مجلس نهم شد مثل خیلی از نماینده ها درباره آنچه در فرایند انتخابات دیده بود سکوت نکرد و صراحتاً از دخالت نظامیان در فرایند انتخابات انتقاد و آن را «آفتی برای انقلاب و کشور» خواند و تازه آنگاه بود که بدنبال مطهری برخی مدعیان اصلاح طلبی نیزنسبت به این رویه لب به اعتراض گشودند.

وقتی در سال 91 نمایندگانی چون حداد عادل به بهانه شرایط اضطراری کشور ایستادگی در برابر قانون شکنی های فرقه انحرافی و احمدی نژاد را مخالف ولایتمداری نمایندگان اصولگرا تلقی کرده و خواهان سکوت بودند مطهری به میدان آمد و خطاب به حداد عادل نامه سرگشاده نوشت که «من از جناب آقای حداد خواهش می‌کنم که تلاش نکنند روحیه مسالمت‌جو و ملاحظه‌کار خودشان را به نام ولایتمداری بر مجلس تحمیل کنند. از ایشان سوال می‌کنم، فرضا قبول کردیم که چند ماه گذشته و آینده در شرایط ویژه بوده و خواهیم بود، شما قبل از آن، یعنی در بیش از ۱۲ سال دوره نمایندگی‌تان چند اقدام نظارتی انجام داده‌اید؟ پس این روش حضرتعالی از روحیه شما ناشی می‌شود و ربطی به ولایتمداری ندارد.»

اکنون که دولت احمدی نژاد بر سر کار نیست و فسادهای میلیارد دلاری نزدیکان دولت یکی یکی از پرده برون می افتد، همگان می فهمند که نظارت و فشار بر دولت دهم برای پاسخ گویی (که مطهری در این زمینه جد و جهد بسیار کرد) تا چه میزان می توانست از حجم این فساد و آسیبها کم کند و تا چه حد رویکرد انفعالی برخی از نمایندگان باعث تشدید آلودگی اقتصادی و سیاسی در کشور شد.

مطهری تنها کلیشه های اصولگرایی را نشکسته، بلکه در خیلی از امور حتی اصلاح طلبان را نیز خجالت زده خود کرده است. در جایی که اصلاح طلبانی چون محمدرضا خاتمی رسما اعلام کردند از «طلب سال 88 گذشتیم» او از لزوم محاکمه علنی احمدی نژاد به دلیل نقشش در حوادث پس از آن انتخابات سخن می گوید و حصر بدون محاکمه نامزدهای معترض را «غیر قانونی و غیر شرعی» می خواند و علناً رسانه ملی را به تشدید بحران در سالهای 88 و 89 متهم می کند و بر نقش منفی ضرغامی در این زمینه انگشت می گذارد.

در جایی که اصلاح طلبان نسبت به نظارت دستگاههای اطلاعاتی بر خصوصی ترین زوایای زندگی شان سکوت کرده بودند مطهری کارگذاری دستگاه شنود توسط برخی عناصر را علنی نمود و آن را«افتضاح» خواند و اینچنین وزارت اطلاعات را خطاب قرار داد: «وزارتی که ریگی را در آسمان گرفت افراد شنودگذار در دفتر مرا دستگیر کند.»

او تنها کسی بود که به صورت مکتوب نسبت به رد صلاحیت هاشمی در اردیبهشت 1392 اعتراض کرد و در نامه ای به رهبر معظم انقلاب خواستار صدور حکم حکومتی برای تایید صلاحیت ایشان شد و به رویه شورای نگهبان در این زمینه اعتراض کرد:«به عرض می رساند این رد صلاحیت که با دو دلیل ناموجه ناتوانی جسمی و نقش داشتن در فتنه سال ۸۸ انجام شده است آسیب جدی به انتخابات آینده وارد خواهد کرد و حماسه سیاسی مورد نظر جناب عالی را محقق نخواهد ساخت.حدس قوی دارم که اگر امام خمینی هم، به فرض حیات، با نام مستعار در انتخابات شرکت می کردند صلاحیت شان رد می شد چون ایشان هم گاهی انتقاداتی داشتند.»

در فضایی که برخی «اعتدال» را مترادف مماشات و سکوت و یا حداکثر ایجاد تلفیقی پر تناقض از گفتمانهای اصولگرایی و اصلاح طلبی تعریف کرده اند، ترجمان این واژه برای علی مطهری شجاعت در بیان واقعیت است. او به خوبی می داند آنچه اکنون نیازمند آنیم گشودن فضای نقد است، در فضایی که بسیاری از همقطارانش به توهم توطئه گرفتارند او برخلاف جریان آب شنا می کند و خواهان کنار زدن نگاه امنیتی نسبت به رسانه هاست و از اعاده حق شهروندان برای اعتراض، طبق اصل 27 قانون اساسی، دفاع می کند. او می داند بخشهای بیمار نظام و جامعه نیاز به عمل جراحی دارند، نه اینکه با تلفیق بخشهای بیمار و سالم به تعادلی میان این دو برسیم و نام آن را میانه روی و اعتدال بگذاریم.

او با وجود شجاعت و صراحت در آزادی بیان اما همزمان ابایی از آشکار نمودن عقاید سنت گرایانه خود در زمینه های فرهنگی و سیاست خارجی ندارد: «ما حرف های زیادی با دنیا داریم درباره نظام خانوادگی، نظام جزایی، حقوق بشر، سبک زندگی و غیره، ابلاغ این پیام ها نیازمند ارتباط با دنیا و شرکت فعالتر در مجامع جهانی است.» مطهری بارها از تریبون مجلس به وزرای کشور احمدی نژاد و روحانی درباره مسئله حجاب و عفاف هشدار داده است. او سفر اخیر هیئت پارلمانی اروپا و دیدارشان با نسرین ستوده و جعفر پناهی را «نوعی تحقیر ملت ایران» و به قول لاریجانی «دزدانه» می خواند. مطهری همچنین طی نامه ای در سال 1390 از سخنان «روشنفکرانه» احمدی نژاد و مشایی در خصوص نوروز انتقاد و دولت دهم را متهم به اتخاذ رویکرد فرهنگی«لیبرالی» می کند.

و اما واپسین و مهمترین پرسش آن است که پدیده ای به نام علی مطهری ما را به کجا خواهد برد؟ آیا او یک تنه می تواند به رخسار رنگ پریده قوه مقننه جانی دوباره بخشد؟ آیا شجاعت او می تواند چیزی از صفرهای بیشمار ارقام اختلاسها کم کند؟ آیا او رویکرد امنیتی نسبت به رسانه و فرهنگ را خواهد زدود؟

هر چند رهاورد شجاعت و حقیقت گویی (و البته بزرگترین سرمایه یک سیاستمدار) جلب اعتماد افکار عمومی است اما بعید است در شرایط پیچیده فعلی یک فرد بدون اتکا به یک سازمان یا حزب و یا حتی رسانه قدرتمند بتواند کار خاصی از پیش ببرد. نباید فراموش کرد که کنش سیاسی بدون کار تشکیلاتی و سازمانی نه نتیجه بخش است و نه می تواند تداوم یابد.

متاسفانه علیرغم تغییر دولت و در شرایطی که بیش از دویست حزب در وزارت کشور ثبت و دارای پروانه فعالیت می باشند، عملا هیچ نشانی از فعالیت این تشکلها در سطح جامعه مشاهده نمی شود. حداکثر چیزی که از این خیل سیاهی لشکر قابل مشاهده است ائتلاف ها و اتحادهای موقتی و زودگذر در روزهای منتهی به انتخابات است و سپس این احزاب تا رقابتهای آتی به خواب زمستانی می روند. از همین روست که مشارکت سیاسی جامعه هنوز توده ای است و ارتباط ارگانیک و هم بسته ای میان انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان، بویژه پس از پیروزی در انتخابات، وجود ندارد.

حتی مطهری هم در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده و نخواسته برخلاف جریان غالب شنا کند. او مایل نیست راه جدیدی را که در میان اصولگرایان گشوده از طریق سازماندهی حزبی تثبیت و نهادمند کند و بیشتر ترجیح می دهد در همان زمین بازی اصولگرایان سنتی، منتها با رویکردی انتقادی تر، بازی کند. او بیشتر مایل است همان پیراهن شماره 11 را بر تن داشته باشد تا اینکه خودش تیم جدید و تازه نفسی تشکیل دهد.

مطهری حتی در مورد تشکیل فراکسیون «صدای ملت» هم در مجلس مردد است (به دلیل آنچه امکان تداخل و آسیب به فراکسیون رهروان ولایت خوانده است) و هنوز تصمیمی برای تشکیل حزب ندارد. در این شرایط احتمالاً دادستانی پای او را به دادگاه خواهد کشاند تا امیدها نسبت به تایید صلاحیت وی در دور بعدی انتخابات مجلس کم تر و کمتر شود.

با این شرایط، بعید است شجاعت مطهری چیزی را عوض کند اما این شجاعت دست کم نشان می دهد که روح او هنوز زنده است.


فرارو- قاسم توکلی؛
telegram 19dey.com
shamsi    11 دی 1392 13:26
درود براین مرد جسور وآزاده که همواره با مظلومان است خدا پشت وپناه این راد مرد ایران باشد
 • +48
ولایی    11 دی 1392 13:40
جناب نویسنده انتقاد با مخالفت با قانون فرق میکند . بر اساس منبع فقهی خروج گروهی از مسلمانان در برابر حاکم وحکومت اسلامی"باغی" ودر اسلام به انها مفسد فی الارض گفته میشود
ودر قانون اساسی که پدر ایشون نیزدر نوشتن ان دست داشت در ماده 187آمده بر اساس ماده 187 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 «هر فرد یا گروه که طرح براندازی حکومت اسلامی را بریزد و برای این منظور اسلحه و مواد منفجره تهیه کند و نیز کسانی‌که با آگاهی و اختیار امکانات مالی موثر و یا وسایل و اسباب کار و سلاح دراختیار آنها بگذارند محارب و مفسد فی‌الارض می‌باشند.
ایشان به تنهایی برعیله قانون اساسی که ثمره خون شهداست و منابع فقهی قیام کرده که به این شجاعت نمی گویند بلکه کار ایشون تشویق فتنه گران که مرگ بر اصل ولایت فقیه ومرگ بر جمهوری اسلامی میگفتند میباشد
 • -51
ناشناس    11 دی 1392 14:11
مرگ بر ضد ولایت فقیه ، مرگ بر مدافعان فتنه
 • -35
ميلاد    11 دی 1392 14:24
منتقدی بی باک بنام علی مطهری !!!!!!!!!
متاسفم براي آن پدر كه چنين كسي فرزندش باشد.
 • -42
مؤید ولایی    11 دی 1392 15:18
ولائی جان، چرا مغالطه می کنی، نکنه شما هم ازاونهایی هستی که با رفتن احمدی نژاد و کمی حق گرایانه شدن وضعیت مملکت نونت بریده شده؟
اشکال نداره، بیا سرکوچه ما، اینجا نانوایی هست.خدا همه ما رو به راه راست هدایت کنه، اولیش هم من و شما رو
یا علی
 • +23
زاهد    11 دی 1392 15:38
در جواب ولایی باید گفت شما و امسال شما همیشه توهم خیانت و برانداز و فتنه گر در سرشان نهادینه شده. اشکال از فکر مریض و بیمار شماست. اگر کسی خفقان بگیره و واقعیات جامعه را بیان نکند انگاه به قول شمایی ولایی است.
 • +23
بالام    11 دی 1392 15:52
ولایی,
]چراهرکی مخالف باشه معاند و کافر شناخته میشه ؟
 • +28
بهروز    11 دی 1392 16:03
ولایی,
شما فهمتون از قانون اساسی احمدی نژادیه

زنده باد علی مطهری، براستی که نشان پدر را دارد.
امیدواریم نگرانی که در مورد ادامه کارشون هست به لطف الهی و تدبیر رهبریت نظام جمهوری اسلامی برطرف بشه
 • +24
طاهر    11 دی 1392 17:37
نخیر جناب ولایی . ایشان نمی گویند این اشخاص مبرا هستند . می گویند باید در دادگاه علنی محاکمه شوند و حصر خانگی طولانی مدت غیر قانونی است .
 • +25
بسیجی    11 دی 1392 22:14
خواهر یا برادر ولایی با استناد به قانون اساسی و منابع فقهی پاسخ داده اگر همانند مطهری به قانون اساسی که توسط پدر وی تدوین شده معترض هستید اعلام بفرمایید .ایشون نه از احمدی نژاد اسم برده ونه شخص دیگر .چرا همانند فتنه گرانی که باسنگ به اموال ملت را تخریب میکردند وروز عاشورا در خیابان می رقصیدندومرگ بر اصل ولایت فقیه میگفتند به ایشان حمله میکنید
 • +5
ایرانی    11 دی 1392 23:38
مثل اینکه انتقاد در این کشور جرم است !همه دارند با دو رنگی زندگی میکنند :
 • +17
منصف    12 دی 1392 00:01
انصافا خیلی آدم نترس و با خداییه اگه بجای یدونه نمی گم 290 تا اگه 10 تا دیگه مثل این تو مجلس داشتیم وضعمون خیلی بهتر از حالا می شد خدا حفظش کنه خدا پدرش رو هم رحمت کنه که این پسر رو تربیت کرده ضمنا در مورد اون آقا که گفته بود باغی بهش بگم که این حکم مربوط به کسی میشه که در مقابل امام معصوم خروج کنه البته خود ایشون هم احتمالا این رو میدونه ولی خوب دیگه..... در مورد اسلحه و مواد منفجره هم که لازم نیست چیزی بگم خودش هم میدونه اسلحه دست کیه نمونش همین قضیه تیر اندازی تو اتوبان توسط اون آقای مداح
 • +18
42نفر دانشجو    12 دی 1392 00:51
اگر ایمان ندارید ازاده مرد باشید . چرا تیک های ما را سانسور میکنید . ما 42نفر از دانشجویان از خوابگاه برای دیدگاه ولایی نظر مثبت دادیم حتی یکی از انها را تایید نکردید ولی 3نفر از دوستا مون برای امتحان شما الکی منفی زد بلا فاصله تایید شد . از حامیان مطهری پی به ماهیت ایشان بردیم .ممنون که راهنمایی کردید
 • -10
حقدوست    12 دی 1392 12:01


ولایی,
سلام پدر ایشان ایت الله شهید مطهری قبل از تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی در اردیبهشت58 توسط گروه فرقان که افرادی تندرو وکج فهم مثل طالبان های امروزی به نام فرقان بودند؛ به شهادت رسیدند.
 • +2
ناشناس    12 دی 1392 21:41
اتفاقا پدر ایشان توسط افرادی تندرو دقیقا با رفتارهایی مانند رسایی و حسینیان و سردسته آنها به شهادت رسید
 • +3
امیری    14 دی 1392 05:22
منتقدی بی باک بنام علی مطهری صحیح نیست. بگوئید. لوک خوشانس. این بهتره
 • -7
محمد    14 دی 1392 23:52
ولایی,
اقای باسواد قانون اساسی مبتنی بر اصل است و نه ماده
 • -2
6میلیون دانشجو    16 دی 1392 04:31
زنده باد مطهری پدر و پسر....اگه همین آقای علی مطهری نبود که حرف دل ما ملت رو بزنه که دیگه هیچی....خداروشکر که ایشان بی باک ونترس در صحنه حضور دارند...بی جهت به این سایت بیچاره هم تهمت نزنید...دقیقا مثل سر دسته خودتان احمدی نژاد چپاول وتهمت شده کارتان...خدا از سر تقصیراتون نگذره..
 • +1
شایان    16 دی 1392 04:44
واقعا حیف از آن پدر که پسرش اینه!
 • -1
دوستدار حق    16 دی 1392 13:25
بسمه تعالی
با عرض سلام خدمت تمام دوستان خوبه خودم که نظرات خودشون مطرح کردند. بنده با توجه به مطالعه کتاب های شهید مطهری و مقایسه دیدگاه آن عالم وارسته، دیدگاه کلی فرزند استاد مطهری را کاملا متفاوت با دیدگاه پدر بزرگوارشون می دانم. خواهش می کنم دوستان سعی کنند ابتدا مطالعه و تفکر در کتاب های استاد انجام داده، و بعد با توجه به نظرات آقای علی مطهری و عملکرد ایشان به تایید و یا رد این فرد بپردازند. این مقاله هم به نظر بنده کاملا غیرمنصفانه و بر اساس طرفداری صرف، نگارش شده است. یا علی.
 • +1
حسين    17 دی 1392 01:44
درود بر مرداني كه حق مدارند
 • +7
خنگول    17 دی 1392 03:21
آخی ... نازی ... دارین گفتمان می کنید؟ ...منو یاد شعر فیل در تاریکی مثنوی میندازین ... ای جان.
 • -3
جوان ایرانی    18 دی 1392 13:20
shamsi,
من یک جوان 28 سایه و فارغ التحصیل از دانشگاه هستم و الان هم 3 ساله که بیکارم این رو گفتم تا نگید که نون من از احمدی نژاد بود و با رفتنش دارم از مخالفان تبری جویی میکنم. اما این جمله رو به آقای مطهری میگم: گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل
 • +1
محمد    19 دی 1392 11:34
این پسر نشانی ازپدر ندارد
 • -2
احمد    19 دی 1392 21:13
سلام
مجلس به چنین نمایندگانی که احساس مسئولیت میکنند نیاز داره تا بدون پروا از حقیقت دفاع کنه
 • +5
حسين    26 دی 1392 05:30
از چنين بي باكي متعجم ولي هست از پس پرده گفتگويي
 • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 26
همه مطالب تاریخ: ١١-١٠-١٣٩٢, ٢٣:١٠

   

پر مبحث ترین ها