سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چه کسی پاسخگوی توهین‌های نماینده همیشه عصبانی است؟

شاید این جمله را که خوانده باشید دچار علامت تعجب شده باشید و به خود بگویید این دیگر چه انتظاری است؟! مگر می شود یک نماینده مجلس به خاطر توهین به یک قشر بی دفاع مورد باز خواست قرار بگیرد؟
به وجود آنان، به ناز قلم و اندیشه ورزی شان، به زحمت و فراست و تیز بینیشان، سیاستمداران پله های ترقی و جلوت در عرصه عمومی را می پیمایند، مردمان در هر گوشه و قصبه ای با اخبار و اطلاعات دست می یابند. آنان چشمان ناظر ملت، رکن ساختاری دموکراسی، حلقه وصل میان ملت و حاکمیت و موتور محرکه تبادل اطلاعات و اندیشه و تعاطی افکار هستند.
با این توصیفات به گمانم نیاز نباشد که از واژه اصحاب رسانه و روزنامه نگاران برای معرفی این قشر با کارکردهای موصوف شان نام ببریم، قشری که می توان آنان را در زمره نخبگان و کارآمدان هر جامعه ای آنهم در هزاره سوم محسوب کرد، عصر انفجار اطلاعات و گسترش ارتباطات؛ که در این میانه قلب تپنده بی گمان خرد ورزان رسانه ای هستند.

در ممالک راقیه و توسعه یافته اصحاب رسانه ارج و منزلتی بی همتا دارند و علاوه بر منزلت اجتماعی و احترام دو چندان به لحاظ مادی و معیشتی نیز از زمره برخورداران جامعه هستند.
اما در کشور ما بدون شک یکی از کم درآمدترین اقشار جامعه که با سخت ترین شرایط به ایفای وظیفه می پردازند و عشق و علاقه آنان به این حرفه تنها رمز دوام و بقای آنان در این شغل است، روزنامه نگاران و اهالی رسانه و مطبوعات هستند.

نکته کلیدی و ظریف در این میانه آنست که این شغل یکی از پر استرس ترین مشاغل دنیاست و علاوه بر آن مشکلات و فراز و نشیب های گاه و بیگاه در عرصه سیاسی کشور ما در اولین وهله تبعات خود را متوجه این قشر و اضلاع و اجزای آن می کند.
حال با همه این اوصاف انتظار می رود که اگر به لحاظ درآمدی این قشر در مضیقه هستند، اگر امنیت شغلی آنچانی و درستی ندارند، اگر با مخاطرات متعدد و پر شمار روبرو بوده و حتی چند سالی هست که انجمن صنفی برای خود ندارند، اگر آنان مایه شهرت و زمینه ساز رفعت و منزلت سیاسیون و هنرمندان و ... هستند این نکته چندان پاس داشته نمی شود، لااقل شان و جایگاه حرفه ای آنان گرامی داشته شده و اگر مرهمی بر آلام آنان نباشیم لااقل بر پیکره آنان زخمه نزنیم و چنگ نیاندازیم و احترام آنان را محفوظ بداریم.

بهانه این نوشتار به سخنان مهدی کوچک زاده باز می گردد، کسی که در آخرین واکنش به اهالی مطبوعات از سخنان ناپسند و نا متعارفی بهره جسته بود، که البته اولین آن نبوده و به نظر می رسد با این روند آخرین آن نیز نباشد.
او که در برهه ای دیگر از الفاظ بسیار ناپسند و ناشایست برای حمله به روزنامه نگاران استفاده کرده و در مرتبه ای تا درگیری فیزیکی با یکی از خبرنگاران پیشرفته بود برای سومین بار است که چنین برخوردهای ناخوشایندی را به منصه ظهور می رساند. بگذریم از موارد دیگری که بازتاب رسانه ای نیافته و برخی از سیاستمداران با برخوردهای ناشایست و از موضع بالا با اهالی رسانه سخن می گویند.

افرادی که در چارچوب حرفه ای کار رسانه به بازتاب اخبار و اطلاعات این سیاسیون و قدرت مداران می پردازند و سهم عمده ای در برکشی آنان در صحنه سیاسی دارند و حال باید پرسید که آیا شایسته این برخوردها هستند؟
راهکار مقابله با این رفتارهای نابهنجار و اصلاح این روند معوج چیست؟ به نظر می رسد صنف روزنامه نگاران هیچ انجمن و ساختار منسجمی برای دفاع از خود ندارند که در این بزنگاه ها به میدان آمده و لااقل با برخوردهای قاطعانه مانع تکرار چنین اقدام هایی شوند.

یادمان نرود که رئیس جمهوری حقوقدان در کوران تبلیغات انتخاباتی وعده سامان دهی به حوزه های صنفی و سامانه های جامعه مدنی را داده بود و اکنون لازم است که به این مهم توجه ویژه ای مبذول داشته شود.
از سوی دیگر برای برخورد با این نمونه خاص که تواتر و تعدد نیز بر آن مترتب شده و آقای کوچک زاده هر از گاهی بر خود لازم می بیند که حمله ای به اهالی رسانه داشته و آنها را مورد نقد بیرحمانه و غیر مودبانه قرار دهد، لازم است که فکری اندیشیده شده و یا هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان وارد گود شود و در دفاع از شان مجلس و در احترام به جامعه مطبوعاتی با این نماینده متخلف برخورد کند و یا آنکه مدعی العموم به نمایندگی از افکار عمومی وی را مورد پیگرد قرار دهد.

شاید این جمله را که خوانده باشید دچار علامت تعجب شده باشید و به خود بگویید این دیگر چه انتظاری است؟! مگر می شود یک نماینده مجلس به خاطر توهین به یک قشر بی دفاع مورد باز خواست قرار بگیرد؟
اما نکته آنست که دقیقا عدم توجه به این موضوعات از سوی مدعی العموم محل ایراد و جای پرسش دارد؟ مگر نه اینست که دادستان به عنوان نماینده افکار عمومی و در راستای استیفای منافع اقشار جامعه باید به دادخواهی از متخلفین بپردازد؟ حال مگر نه اینست که ایشان بی محابا و چندباره علیه صنف روزنامه نگاران به انحاء مختلف اقدامات ناپسندی انجام داده و اذهان این قشر را مکدر و مخدوش کرده است؟

اگر مدعی العموم بر خود لازم می داند در خصوص مقوله ای- اعلام شکایت علیه علی مطهری- که به وظایف نمایندگی مرتبط است (به گفته هیئت نظارت بر نمایندگان) به میدان آمده و نماینده ای را بازخواست کند آیا در این مورد که بدون شک در حیطه وظایف نمایندگی نیست و بطور واضح واجد مصادق توهین و افتراست نباید به واکنش بپردازد؟؟
البته شاید دیوار کوتاه روزنامه نگاران و اصحاب رسانه جایی برای واکنش در برابر اینگونه اقدامات باقی نگذاشته است.

منبع: خرداد نیوز
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٠-١٣٩٢, ١٢:٠٨

   

پر مبحث ترین ها