سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازداشت آتش نشان ها؛ پاک کردن دوباره صورت مسئله

بروز شده : ۶-١١-١٣٩٢, ٢٢:١۵    نسخه چاپی    
آیا به همان شکلی که با آتش نشان ها برخورد می شود، با مسئولان شهری و اجرایی تهران و حتی مسئولان دیگری که به دلیل اهمال در رسیدگی به شرایط مالی، امکاناتی و آموزشی پایگاه های آتش نشانی، در بروز این فاجعه به نوعی نقش داشتند نیز برخورد خواهد شد؟
شعله های آتش کارگاه خیاطی خیابان جمهوری تهران نه تنها بر دل کارگران و خانواده هایشان و چهره های برخی آتش نشان ها ماند، بلکه دل تعداد کثیری از هموطنان را نیز به درد آورد. مرگ دردناک دوکارگر زن در این حادثه چنان عظیم و غیرقابل باور بود که پس از یک هفته هنوز هم تیتر یک بسیاری از رسانه ها و سوژه بسیاری از گفتگوها است.
فرزند یکی از قربانیان این حادثه که به گفته خودش در محل حضور داشته و از خیابان جمهوری شاهد سقوط مادر خود بوده است با تاکید بر اینکه از رسانه ها می خواهیم تا به نتیجه رسیدن این موضوع همراه ما باشند، اظهار داشت که خواستار رسیدگی فوری به این موضوع است.

همچنین با مشاهده فیلم جدیدی که از این حادثه منتشر شده است، می بینیم زن کارگری که از پنجره خارج شده و برای حفظ جان خود از سقوط و سوختن در آتش تقلا می کند 3 تا 5 دقیقه به هر ترتیبی شده تلاش دارد که بتواند خود را کنترل کند و بعد از این مدت تعادل خود را از دست داده و سقوط می کند، و دقیقا چند ثانیه پس از سقوط وی نردبان خودروی آتش نشانی که دچار نقص فنی شده بود باز شده و سایر گرفتاران در شعله ها را نجات می دهد.
با این شرایط همه نگاه ها برای پیدا کردن مقصرین حادثه به سمت آتش نشانی و به خصوص تیمی که در آن صحنه حضور داشت متمرکز می شود.

پس از این حادثه بود که مسئولان از رئیس جمهور گرفته تا مدیران شهری تهران خواستار رسیدگی به این پرونده شدند و همزمان با پخش فیلم ها و تصاویر این حادثه در رسانه های مختلف، شهردار تهران اعلام کرد که ظرف 15 روز نتایج تحقیقات این پرونده به استحضار افکار عمومی می رسد.

هنوز چند روز از وعده قالیباف نگذشته بود که خبر رسید دوتن از کادر پایگاه آتش نشانی که در این حادثه حضور داشتند بازداشت شدند. سوال اساسی که مطرح می شود این است که آیا اصولا آتش نشان ها مقصر اصلی این حادثه دردناک، یعنی سقوط دوکارگر زن هستند یا خیر؟
در واکنش های ابتدایی بسیاری از مردم و صاحب نظران و رسانه ها به سقوط این دوکارگر، شاهد انتقاد به عملکرد نامناسب وباتاخیر آتش نشانی در باز کردن تشک های نجات و همچنین نردبان ها بودیم.

اما مگر نه اینکه همین آتش نشانان منجر به نجات جان 25 تن دیگر از محصور شدگان در شعله های آتش شدند و در بسیاری از عملیات های دیگر جان سایر هموطنانمان رانجات داده اند؟
قطعا دلیل اصلی بازنشدن نردبان خودروی آتش نشانی نه نیت و قصد عمدی راننده این خودرو که بروز نقص فنی در آن بوده است و چه کسی است که نداند این نقص فنی به دلیل مستهلک بودن خودروهایی اینچنین است. درواقع امکانات آتش نشان ها در همین حد بوده و با وجود این امکانات و شرایط خیابان های تهران که در بسیاری موارد موجب تشدید خسارات مالی و جانی می شود بازهم توانسته اند تعداد کثیری را نجات دهند.

شاید مثالی در این زمینه بهتر بتواند شرایط کنونی برخورد با آتش نشان ها را نشان دهد، تصور کنید پزشکی برای جراحی یک بیمار وارد اتاق عمل می شود در اواسط عمل برق اتاق عمل به دلیل اشکال در کنتور برق بیمارستان قطع شود و برق اضطراری نیز ناگهان دچار مشکل شود، پزشک هم مجبور است عمل را یا زودتر به اتمام برساند و یا با همان تاریکی بسازد و قطعا دچار خطاهایی شود که ممکن است به قیمت جان بیمار تمام شود، نهایتا بیمار به دلیلی که مربوط به قطعی برق است جانش را از دست بدهد، آیا باید پزشک یا پرستارانی که در اتاق عمل بودند را بازداشت کرد؟

کسی نمی تواند این موضوع را که مجموعه آتش نشانی به دلیل اینکه با جان مردم سروکار دارد و باید همواره آمادگی کامل داشته و امکانات خود را بررسی کند رد کند اما مسئله اساسی این است که آیا این مجموعه که در همه حال ( نه برای تفریح یا برای کسب ثواب) به طور دائم و به صورت همه روزه با خطرناکترین حوادث برای کمک به سایر انسان ها مواجه است، نباید بودجه و شرایط مناسبی برای تهیه امکانات خود داشته باشد؟
آیا نباید مورد بازرسی های دائم مسئولان و نهادهای شهری و کشوری قرار بگیرد. آیا مسئولان شهری تهران و سایر مسئولان که وعده رسیدگی سریع به این موضوع را می دهند از همین امروز می توانند ضمانت کنند که در آینده چنین حوادثی و یا حتی ناگوارتر از آن روی نخواهد داد؟

یا شاید به عنوان مسئول تنها می توانند از همین امروز و در این شرایط خاص اعلام کنند که با مقصرین و پرسنلی که در صحنه حوادث ناگوار بعدی حضور دارند برخورد شدید خواهد شد!
به این معنی که آیا نباید به عنوان مسئولانی که عملکردشان مستقیم و غیر مستقیم با جان و زندگی مردم در ارتباط است وعده دهند که با اقدامات مناسب، زیرساختی، حمایتی و نظارتی در پی جلوگیری از وقوع حوادث آینده هستند؟

به نظر می رسد دستگیری اعضای پایگاه آتش نشانی مربوط به این حادثه تنها اقدامی برای پاک کردن صورت مسئله (به عنوان یکی از هنرهای اصلی برخی مسئولان) است، کاری که در بسیاری حوادث دیگر نیز شاهد آن بوده ایم.
اگرچه مردم و خانواده های قربانیان این حادثه از عملکرد ضعیف تیم آتش نشانی گله دارند اما باید دید این عملکرد ضعیف از چه چیزی نشات می گیرد!

و سوال پایانی اینکه آیا به همان شکلی که با آتش نشان ها برخورد می شود، با مسئولان شهری و اجرایی تهران و حتی مسئولان دیگری که به دلیل اهمال در رسیدگی به شرایط مالی، امکاناتی و آموزشی پایگاه های آتش نشانی، در بروز این فاجعه به نوعی نقش داشتند نیز برخورد خواهد شد؟

بهتر است مسئولان محترم ذی ربط در اینگونه مسائل بدانند که مدت ها است افکار عمومی از چنین رفتارهایی برای قانع کردن خود قانع نمی شوند و برسوالاتشان افزوده می شود!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١١-١٣٩٢, ٢٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها