سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سبدکالا؛ درتضاد با کرامت انسان یا پلی برای عبور از بحران

به نظر می رسد هنوز ابهامات زیادی در بین افکارعمومی پیرامون نحوه تامین و توزیع و ویژگی های این طرح وجود دارد که اگر برطرف نشود می تواند موجب چیره شدن نقایص این طرح درمقابل فواید آن شود. شاید اطلاع رسانی مسئولان دولت در چند روز آینده و پیش از توزیع سبدهای کالایی موجب شود تا مردم به خصوص اقشاری که بیش از دیگران با تورم کنونی دست به گریبان هستند با خیال آسوده تری دوماه پایانی سال را گذرانده و به پیشواز سال جدید بروند.
براساس اعلام مسئولان دولت یازدهم توزیع سبد کالا از بهمن ماه سال جاری آغاز می شود و مردم می توانند از طریق سامانه های ارتباطی و با توجه به شرایط شغلی خود از اینکه آیا این سبد به آن ها تعلق می گیرد یا خیر مطلع شوند. همچنین به گفته سخنگوی دولت این سبد کالا نوعی کمک حمایتی دولت یازدهم در کنار توزیع یارانه ها برای اقشار مختلف مردم به ویژه قشر کم درآمد در اواخر سال و همزمان با نزدیک شدن به ایام نوروز است.

از جمله مهمترین فوایدی که می توان برای این طرح برشمرد این است که حقیقتا می تواند در شرایطی که بنابررسم طبیعی بازار روزهای پایانی سال قرار است قیمت ها افزایش یابد، موجب کاهش تورم شود. درخصوص یارانه ها شاهد بودیم که پول نقد در اختیار مردم قرار می گرفت و مردم می توانستند با استفاده از آن هرجنسی را که مد نظرخودشان بود از بازار تهیه کنند. این رویه خود موجب افزایش تقاضای کالا و به همراه آن افزایش قیمت ها در نتیجه تورم می شد، اما توزیع سبد کالا و یا به نوعی مبلغ تعیین شده برای تهیه سبد کالا که تنها به خرید این سبد از مکان های تعیین شده اختصاص می یابد، می تواند مانع از افزایش قیمت برخی کالاها و جلوگیری از افزایش تورم شود. درواقع این امر خود موجب کاهش پول در دست مردم و کاهش نقدینگی که یکی از مهمترین عوامل تورم زا به خصوص در اواخر سال است می شود. اما هدف این نوشته تنها برشمردن فواید توزیع سبد کالا نیست چرا که این کار ( حمایت از طرح های جدید اقتصادی) یکی از نقش های اصلی کارشناسان اقتصادی دولت ها است. هدف از این نوشته بررسی نکاتی است که درصورت برطرف نشدن یا مورد توجه قرار نگرفتن توسط مسئولان اجرایی ممکن است خود معضلی جدید را در روزهای پایانی سال و شرایط کنونی اقتصادی و اجتماعی کشور ایجاد کند.

با پیش کشیدن بحث سبدکالایی برای بسیاری از مردم پیش آمد این است که تفاوت این سبد با یارانه ها چیست؟ به این معنی که از نظر عده ای به خصوص مسئولان کنونی دولت، توزیع یارانه به شکل کنونی شیوه مناسبی نیست، درواقع این شیوه نامناسب از سوی افراد مختلف با عناوینی مانند شیوه کمیته امدادی یا صدقه ای عنوان می شد. سوال این است که آیا توزیع سبد کالا خود عاملی در ادامه پیدا کردن این شیوه نیست؟ آیا توزیع سبد کالا مانند توزیع یارانه ها که به زعم عده ای مغایر با کرامت انسانی مردم است پیش خواهد رفت؟ به راستی آیا خواسته یا ناخواسته قرار است سیاست هایی که با عناوین پوپولیستی و وابسته کردن مردم به قوه مجریه ادامه یابد یا این سبدهای کالایی تنها در شرایط کنونی و برای عبور از بحران طراحی شده است؟

همچنین با وجود اینکه سخنگوی دولت بارها و بارها از کمبود بودجه و خالی بودن خزانه برای پیشبرد پروژه ها و طرح ها سخن گفته اند و حتی گاهی برخی مسئولان اعلام کرده اند که تامین بودجه پرداخت یارانه ها نیز با مشکل روبه رو است، آیا طرحی مانند توزیع سبد کالا و درواقع تامین اقلام این سبد برای تعداد کثیری از خانوار ها خود عاملی هزینه بر برای دولت که می تواند برتصمیمات دیگر قوه مجریه تاثیربگذارد نیست؟ به این معنی که آیا تبعات مالی و اقتصادی تامین اقلام سبد کالا خود عاملی در کاهش بودجه دولت در این شرایط کمبود بودجه نیست؟ سوال دیگر اینکه هزینه های اداری و پرسنلی توزیع سبد کالا به چه صورت است و این نیز عاملی در جهت کاهش بودجه کنونی نخواهد بود؟ همچنین کیفیت اقلام توزیعی در این طرح به چه صورتی است و آیا شاهد تکرار دوباره ماجرای توزیع پسته های دولتی در نمایشگاه های بهاره سال گذشته که کیفیت پایینی داشت نخواهیم بود؟

به نظر می رسد هنوز ابهام های زیادی در بین افکارعمومی پیرامون نحوه تامین و توزیع و ویژگی های این طرح وجود دارد که اگر برطرف نشود می تواند موجب چیره شدن نقایص این طرح درمقابل فواید آن شود. شاید اطلاع رسانی مسئولان دولت در چند روز آینده و پیش از توزیع سبدهای کالایی موجب شود تا مردم به خصوص اقشاری که بیش از دیگران با تورم کنونی دست به گریبان هستند با خیال آسوده تری دوماه پایانی سال را گذرانده و به پیشواز سال جدید بروند.
telegram 19dey.com
علی    14 بهمن 1392 13:39
بنویسید وعده رئیس جمهور برای حفظ کرامت انسانی!
  • +2

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ١٢-١١-١٣٩٢, ١١:۴۴

   

پر مبحث ترین ها