سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

داعش و حضور مجدد آمریکا در عراق

شیخ احمد کبیسی، مفتی سنی مذهب عراق که هفته گذشته برای مقابله با تکفیری‌های داعش، حکم جهاد صادرکرده بود، در سخنانی اظهار داشت: این افراد شریک اسرائیل و سعودی‌ها هستند و در راه تضعیف و نابودی اسلام گام‌ بر‌می‌دارند.
محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

یکی از افرادی که با خانواده‌اش از این شهر گریخته است می‌گوید: "گفتند نترسید. گفتند آمده‌ایم شما را از سرکوب آزاد کنیم. ولی ما ترسیده بودیم چون نمی‌دانیم آنها کی هستند." آن ها حقیقتا چه کسانی هستند و چگونه توانستند با اشغال یک شهر با جمعیت بیش از 1 میلیون و 800 هزار نفر درمقابل تعداد کثیری نیروی ارتش، اینگونه همه را شوکه کنند؟

خبرگزاری فرانسه طی گزارشی گروهک داعش را اینگونه معرفی می کند: گروه تروریستی موسوم به ˈدولت اسلامی عراق و شامˈ (داعش) که با تصرف ˈموصل ˈ دومین شهر مهم عراق ضربه ای بزرگ به دولت این کشور وارد کرد، خطری بزرگ برای خاور میانه محسوب می شود، داعش اکنون 5 ماه است کنترل شهر ˈفلوجهˈ عراق را در اختیار دارد.
این گزارش تاکید می کند: سرکرده این گروه تروریستی ˈابوبکر البغدادیˈ است و هزاران جنگجوی افراط گرا در سوریه و عراق از این گروه حمایت می کنند. بسیاری از این افراد اتباع کشورهای غربی هستند و به نظر می رسد گروه داعش در حال سبقت گرفتن از شبکه تروریستی القاعده است که تا همین اواخر خطرناک ترین گروه افراط گرا در جهان شناخته می شد.

در حالیکه خبرگزاری فرانسه از داعش با صفت تروریستی یاد می کند، سایت خبری بی بی سی با نام بردن از این افراد تحت عنوان پیکارجوی مبارز می افزاید: فروپاشی ناگهانی نیروهای امنیتی در موصل موجب نگرانی آمریکا شده و این کشور از دولت عراق خواسته که عملیات علیه شورشیان را شدت بخشد. آمریکا هشدار داده که پیکارجویان داعش "تهدیدی برای تمام منطقه" هستند و قول داده برای عقب راندن مهاجمان به عراق کمک کند.
با وجود عناوینی همچون تروریست، پیکارجوی مبارز، تکفیری یا هر عنوان دیگری که رسانه های سراسر جهان به داعش می دهند، سوال اصلی این است که داعش چگونه توانست تعداد کثیری از نیروهای عراقی را از یک مرکز مهم سیاسی و اقتصادی مانند موصل عقب براند؟

یکی از مهمترین تحلیل هایی که پیرامون این موضوع در بین کشورهای منطقه به خصوص ایران بیان می شود این است که گروه داعش به دلیل برگزاری انتخابات در سوریه و شکست نظامی و سیاسی در این کشور، و همچنین درگیری های شدید با سایر گروه های نظامی و مخالف اسد همچون النصره و ارتش آزاد، مجبور به عقب نشینی به سوی عراق شده و به همین دلیل تلاش دارد آنچه در سوریه از دست داد با پیشروی در عراق به دست بیاورد.

امیر موسوی، کارشناس مسائل خاورمیانه، ضمن تاکید بر اینکه تحولات منطقه به خصوص پیشروی های ارتش در سوریه و تثبیت حاکمیت دولت بشار اسد توانسته بر سرعت حرکت داعش در عراق بیفزاید، گفت: همچنین پیروزی احزاب نزدیک به دولت نوری المالکی درعراق از جمله تحولاتی در منطقه بوده که به نفع جمهوری اسلامی ایران و به ضرر منافع عربستان و اسرائیل رقم خورده است.
موسوی همچنین اضافه داشت: عامل موثری دیگری که سرعت پیشروی نیروهای داعش در عراق را سرعت بخشیده است حمایت اسرائیل و عربستان برای به چالش کشیدن امنیت جمهوری اسلامی ایران است.

بنابراین شاید بتوان یکی دیگر از بخش های پازل چگونگی اشغال موصل توسط داعش را چنین دید: شکست کشورهای مخالف با حکومت اسد و البته منافع ایران در سوریه، پس از شکست سیاسی، بین المللی و نظامی در خاک این کشور، موجب شد تا به منظور به دست آوردن جایگاه خود طی 2 سال گذشته در منطقه خاورمیانه، داعش را برای توسعه در خاک عراق بیش از پیش حمایت کنند. درواقع شاید این فرضیه با توجه به رفتارها و تصمیمات بین المللی کشورهایی مانند عربستان و هم پیمانانش در مقابل ایران و در منطقه نتواند دور از ذهن دانست.

فرضیه دیگری که شاید از نظر بسیاری رسانه ها مغفول مانده اما با ورود بیش از 4 هزار نیروی نظامی و تک تیر انداز آمریکایی به عراق تقویت می شود این است که دولت آمریکا برای بدست آوردن هژمونی از دست داده خود در عراق و البته به دلیل کوتاه آمدن درموضوع سوریه نیاز دارد تا همچنان خود را یگانه ناجی منطقه نشان دهد. به این ترتیب سناریوی احتمالی می تواند اینگونه تدوین شود که با تقویت گروه هایی همچون داعش به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، امنیت عراق بار دیگر به خطر بیفتد و اینبار آمریکایی ها با محکوم کردن این روند رو به توسعه داعش در عراق و با بهانه برهم خوردن امنیت منطقه و همچنین با استناد به پیمان دولت عراق با این کشور مبنی بر کمک نظامی در شرایط خاص، وارد عراق شوند و دوباره نبض امورامنیتی عراق را در کنار مسائل دیگر در دست بگیرند.

شیخ احمد کبیسی، مفتی سنی مذهب عراق که هفته گذشته برای مقابله با تکفیری‌های داعش، حکم جهاد صادرکرده بود، در سخنانی اظهار داشت: این افراد شریک اسرائیل و سعودی‌ها هستند و در راه تضعیف و نابودی اسلام گام‌ بر‌می‌دارند.
احمد کبیسی بین دوفرضیه مطرح شده در این نوشته اینگونه ارتباط برقرار می کند: دیگر همه می‌دانند که سعودی‌ها با کمک امریکا، این گروه را مسلح و تقویت کرده‌اند و در حالی آنها را ‌عرب و مسلمان مطرح می‌کنند که نیمی از آنان‌ عربی نمی‌دانند و با فرائض اولیه اسلام هم آشنا نیستند، ولی ادعا و شعار ناسیونالیسم عربی دارند.

سوال این است که آیا دولت مالکی با وجود برگزاری انتخابات در این کشور و ایجاد امید استقلال در دل مردم کشورش، تن به چنین موضوعی حتی از سر ناچاری می دهد؟ چه قدرتی این شرایط اجباری را برای مالکی ایجاد کرد تا مجبور شود از آمریکا برای مقابله هوایی و نظامی با داعش کمک بطلبد؟

فرضیه دیگری که مطرح می شود این است که عملکرد نوری المالکی طی سال های اخیر در عراق یکی از دلایل قدرت گرفتن مخالفت با دولت شیعی وی از سوی گروه هایی مانند داعش شده است. درواقع در این فرضیه داعش یک نیروی مقابله جویی است که برخلاف آنچه که صرفا در سوریه مد نظر داشت، در پی ایجاد یک موقعیت جغرافیایی و مردمی در بین سنی های عراقی است. به این ترتیب سعی دارد تا پایگاه اجتماعی نزد شهرهای سنی نشین فراهم کرده و این پایگاه را بازور، جنگ، ترور یا حملات انتحاری به دیگر شهرهای عراق نیز بکشاند. در این فرضیه از نقش مهم نیروهای بعثی سابق و سرمایه های آن ها نباید غافل شد. اما واکنش کردها، رهبران سنی و شیعه مذهب عراق به اقدامات داعش و دعوت مردم برای وحدت و مقابله با این گروه نشان می دهد که این هدف اگروجود خارجی داشته باشد هنوز نتوانسته محقق شود و دولت مالکی باید تدابیر لازم و سریع تری برای مقابله با این حرکت در نظر بگیرد.

در نهایت شاید لازم باشد که یکی از مهمترین دلایل میدانی سقوط شهر موصل را که خود جای بسی تامل دارد تکرار کنیم.

ماشاالله شمس الواعظین، روزنامه نگار ایرانی ضمن بیان اینکه داعش یک نیروی تروریستی است که قادر به گسترش عملیات به صورت افقی وزمینی به لحاظ فقدان پیوستگی جغرافیایی اش ونداشتن عمق استراتژیک وراههای مواصلاتی ونداشتن پوشش هوایی نیست وکافی است یک واحد ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ماموریت پیدا کنند که این نیرو را قلع وقمع کنند، تاکید کرد: داعش باتکیه بر نیروهای ذاتی خود شهر موصل را تصرف نکرده است بلکه در درون این شهر ودر صفوف نیروهای امنیتی ونظامی موقعیتی فرصت ساز داشته وبا تکیه براین موقعیت توانست همه را غافلگیر کند.

آیا باید این سخن جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه امریکا که " گروه داعش نه تنها تهدیدی برای ثبات عراق بلکه تهدیدی برای کل منطقه است" و همچنین محکومیت این گروه توسط کاخ سفید را باور کنیم یا اینکه داعش بدون حمایت خارجی و بین المللی توانسته با سرعتی زیاد شهری همچون موصل را صرفا آنگونه که در ابتدای این نوشته آمد، یعنی با ادعای آزادی مردم تصرف کند؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٣-١٣٩٣, ١٠:٣٧

   

پر مبحث ترین ها