سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برخی رئيس‌جمهور را عصباني مي‌خواهند

به عقيده آقاي رئيس‌جمهور مي‌توان با استفاده از نيروي مجرب و منطق سنجيده از حقوق مسلم جمهوري اسلامي دفاع كرد و دلواپسي و لرزيدن از مذاكرات بي‌معناست.
حقيقتا بابت لحن حسن روحاني در انتقاد از مواضع دلواپسان كمي تعجب كردم. چراكه در يك سال اخير خط مشي ايشان متعادل بود. اين «‌به جهمني» كه آقاي رئيس‌جمهور در سخنانشان به كار بردند نشان‌دهنده تغييرلحن شخص رئيس‌جمهوري بود و بهتر بود كه اينچنين نمي‌شد. اين لحن در راستاي خواسته منتقدان دولت به ويژه در بخش سياست خارجي و مذاكرات بود.

اين جريان منتقد و مخالف مي‌خواهند موجبات عصبانيت دولت و رئيس‌جمهوري را فراهم كنند تا او را به تقابل با خود بكشانند. البته ممكن است كه آقاي رئيس‌جمهور هنوز به آن حد نرسيده باشند ولي كلام و مطالبي كه در سخنراني اخيرشان مطرح كردندبيانگر موضوع ديگري بود لذا بايد در انتخاب كلمات دقيق بود چرا كه گزينش كلمات بسيار داراي اهميت است علاوه بر اين، سخنان آقاي رئيس‌جمهور نيز به گونه‌اي بود كه مي‌توان برداشت‌هاي متفاوتي از آن داشت.

وقتي اين مطالب را مطالعه كردم در نگاه اول اينچنين متصور شدم كه ايشان روي سخنش به تمامي جريان‌هاي سياسي داخلي و خارجي مخالف مذاكرات است بدين معنا كه ايشان در برابر كشورهاي غربي هستند چراكه ايشان در سخنان خودشان نيز به روشني از تلاش برخي جريان‌هاي سياسي خارجي براي ترويج اسلام هراسي و ايران هراسي در منطقه و جهان صراحتا انتقاد كردند. بر اين اساس بايد سخنان آقاي رئيس‌جمهور انتقادي از عموم جريان‌هاي سياسي داخلي و خارجي ارزيابي شود كه البته در اين ميان، جريان‌هاي سياسي منتقد دولت، انتقادات رئيس‌جمهور را خطاب به خود دانستند. در يك جمع‌بندي نهايي به تمام جريان‌هاي سياسي داخلي كشور توصيه مي‌شود كه به جاي توجه به حواشي سخنان رئيس‌جمهور، ذهن خود را معطوف به اصل اين سخنان كنند كه بجا و دقيق بود. آقاي روحاني در اصل كلام شان اينچنين عنوان كردند كه تا وقتي منطق، درايت و استدلال كافي براي رسيدن به موفقيت در مذاكرات را داريم نبايد از اصل مذاكرات بترسيم.

به عقيده آقاي رئيس‌جمهور مي‌توان با استفاده از نيروي مجرب و منطق سنجيده از حقوق مسلم جمهوري اسلامي دفاع كرد و دلواپسي و لرزيدن از مذاكرات بي‌معناست. اما متاسفانه آنچه كه در اين روزها جريان دارد اين است كه تمام نگاه‌ها و توجه‌ها معطوف به حاشيه‌ها شده و كمتر كسي بر اين اصول تكيه دارد. توجه به حواشي هيچ نتيجه براي كشورا نخواهد داشت جز آنكه وقت مسئولان، مردم و رسانه‌ها كه براي رسيدن به برنامه‌هاي كلان و هدفمند است صرف حواشي بي‌فايده مي‌شود.

در نهايت با وجود تمام حاشيه‌هاي به وجود آمده بايد دانست سخنان رئيس‌جمهور تا حدودي ناشي از تغييرلحن بوده كه ممكن است باعث درگير شدن دولت با مسائل حاشيه‌ای و دور ماندن از برنامه‌هاي كلان و دقيق نظام شود. رفتار دوگانه منتقدان دولت در اين روزها يك بار ديگر نشان داد كه عده‌اي به دنبال بهانه جويي براي تخريب و مانع تراشي هستند پس چه بهتر كه آقاي رئيس‌جمهور كمترين توجه را به حاشيه داشته باشند و چنين مسائلي را در صورت نياز و اهميت به مسئولان رده پايين‌تر از خود واگذار كنند.

* استاد حوزه علميه قم/منبع: آرمان
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠۵-١٣٩٣, ٠۵:٠۶

   

پر مبحث ترین ها