سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در اين توافق، برد با ايران است

بروز شده : ۵-٠٨-١٣٩٣, ١٠:١١    نسخه چاپی    
براساس توافقات، نظر جمهوري اسلامي ايران در مورد تحريم‌ها، سانتريفيوژها، غني‌سازي و تأسيسات هسته‌اي تأمين شده و همانطور كه حتي بعضي از سران جناح اصولگرا نيز گفته‌اند در توافق حاصل شده، برد با ايران است.
جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز نوشت:

بيش از يك هفته است كه از داخل و خارج، خبرهاي مثبتي درباره پيشرفت مذاكرات هسته‌اي ميان ايران و كشورهاي عضو گروه 1+5 مي‌رسد. از اظهارات شخص رئيس‌جمهور روحاني گرفته تا وزير امور خارجه و اعضاء گروه ايراني طرف مذاكرات هسته‌اي در داخل و از مسئولان روسي، چيني، آلماني و فرانسوي گرفته تا آمريكائي‌هائي كه طرف مذاكره هستند در خارج، همگي بر نزديك شدن به توافق جامع هسته‌اي و امضاء‌ توافق‌‌نامه تا چهارم آذر ماه تأكيد دارند.

معاون وزير خارجه آمريكا و مسئول ارشد گروه آمريكائي مذاكره كننده در مسائل هسته‌اي گفته است: قدرت‌هاي جهاني آماده دست‌يابي به توافق هسته‌اي با ايران هستند. وندي شرمن، كه در يك جمع تحقيقاتي در آمريكا سخن مي‌گفت، خطاب به آنها گفت: مي توانم به شما بگويم كه تمام بخش‌هاي متن توافق، توسط تمام افرادي كه در پشت ميز مذاكرات حضور دارند، مورد پذيرش قرار گرفته است.

در همان زمان كه اين مسئول ارشد هيأت مذاكره كننده آمريكائي اين سخنان را به زبان مي‌آورد، سه اتفاق ديگر نيز افتاد. اول آنكه دولتمردان روسي و چيني هم نسبت به سرانجام مذاكرات هسته‌اي با ايران ابراز خوشبيني كردند، دوم آنكه رئيس‌جمهور روحاني نيز اعلام كرد: "مي‌توانيم در اين مدت يكماه باقيمانده، به توافق هسته‌اي برسيم" و سوم آنكه سران رژيم صهيونيستي با عصبانيت زياد درباره مسائل هسته‌اي ايران سخن گفتند و بار ديگر ايران را متهم به تلاش براي دستيابي به سلاح اتمي كردند.

سران رژيم صهيونيستي از نتانياهو نخست‌وزير گرفته تا وزير جنگ و سفير اين رژيم در سازمان ملل، ‌همگي با خشم فراوان، گروه 1+5 را از ادامه مذاكره با ايران و امضا كردن توافق‌نامه هسته‌اي منع كردند و ايران را يك كشور خطرناك دانستند. آنان، اين سخنان را در چند روز متوالي تكرار كردند و براي وادار كردن اعضاء كنگره آمريكا به جلوگيري از موافقت دولت اين كشور با به ثمر رسيدن مذاكرات اقدامات زيادي كردند. خوشبختانه اين شيطنت‌هاي سران رژيم صهيونيستي و عوامل آنها در لابي جهاني صهيونيستي به جائي نرسيد و اكنون زمينه براي امضاء توافق نامه در موعد تعيين شده فراهم است.

اين درست است كه تا قبل از امضاء متن توافق‌نامه توسط كليه اعضاء گروه مذاكره كننده 1+5 امكان هر تغييري در تصميم وجود دارد، ولي آنچه اكنون قابل توجه و مورد استناد است اينست كه اختلاف‌نظرها به نزديك صفر رسيده و به همين دليل است كه برخلاف آنچه رسانه ملي وانمود مي‌كند تمام طرف‌هاي مذاكره بيش از هر زمان ديگري به امضاء توافق‌نامه تا موعد چهارم آذر ماه آينده خوشبين هستند. براساس توافقات، نظر جمهوري اسلامي ايران در مورد تحريم‌ها، سانتريفيوژها، غني‌سازي و تأسيسات هسته‌اي تأمين شده و همانطور كه حتي بعضي از سران جناح اصولگرا نيز گفته‌اند در توافق حاصل شده، برد با ايران است.

با اين حال، قطعاً مخالفان اين توافق در ايران و آمريكا و همينطور سران رژيم صهيونيستي در فرصت باقيمانده بي‌كار نخواهند نشست و براي شكستن اين توافق، هر كاري كه از دستشان برآيد انجام خواهند داد. تكليف رژيم صهيونيستي و مخالفان آمريكائي توافق هسته‌اي روشن است، ولي مخالفان داخلي توافق هسته‌اي كشورمان بايد به اين واقعيت توجه كنند كه موقعيت كنوني براي حل و فصل اين موضوع را نبايد از دست داد، زيرا اولاً اين توافق در چارچوب منافع ملي و رعايت خطوط قرمز ترسيم شده صورت مي‌گيرد و همانطور كه مسئولان مذاكره كننده و شخص رئيس‌جمهور روحاني بارها تأكيد كرده‌اند ذره‌اي از حقوق ملت ايران عقب‌نشيني نخواهد شد، و ثانياً رسيدن به توافقي كه حقوق ملت را در برداشته باشد و براساس آن موضوع هسته‌اي به حل و فصل نهائي برسد اكنون خواسته عموم ملت ايران است. به همين دليل، همه بايد براي موفقيت گروه مذاكره كننده ايراني تلاش كنند و از اقدامات و تبليغاتي كه مشكلات و موانعي در اين راه پديد آورد خودداري نمايند.

ترديدهاي بعضي افراد در مورد حسن نيت طرف آمريكائي هم در عين حال كه ذاتاً ترديدي ممدوح و قابل تحسين است، قابل پاسخگوئي نيز هست. اين افراد، كه چه بسا با دلسوزي و نگراني براي منافع ملي اين ترديد را ابراز مي‌دارند، بايد به اين واقعيت توجه كنند كه دولتمردان آمريكائي در شرايط كنوني چاره‌اي غير از رهانيدن خود از ماجراي هسته‌اي ايران، كه خود آن را خلق كرده‌اند، ندارند. آنها بيش از سه دهه با جمهوري اسلامي ايران زورآزمائي كرده‌اند و در تمام آوردگاه‌ها با شكست مواجه شده‌اند و اكنون با جمع‌بندي همين شكست هاست كه خود را ناچار به پايان دادن به اين كارزار مي‌بينند. اينكه در همين حال، بعضي از عناصر مسئول در گروه مذاكره كننده آمريكائي سخنان ناصوابي مي‌گويند نيز قابل درك است. اين سخنان آنها براي خودشان و حزبشان مصرف داخلي دارد و تا زماني كه به محتواي توافقات لطمه‌اي وارد نكند نبايد مايه نگراني ما باشد. نمايندگان كشور ما قطعاً هيچ توافقي را كه خارج از چارچوب منافع ملي و حقوق ملت باشد امضا نخواهند كرد. بنابر اين، راه را براي رسيدن به چنين توافقي باز بگذاريم و البته با وحدت و همدلي و هوشياري و هوشمندي آماده مديريت هرچه بهتر كشور در صورت عدم سرگرفتن توافق يا هر اتفاق ديگري نيز باشيم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٨-١٣٩٣, ١٠:١١

   

پر مبحث ترین ها