سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا پرونده بورسیه ها «الان» به نتیجه رسید؟

بروز شده : ۵-٠٨-١٣٩٣, ١٠:٢٠    نسخه چاپی    
سوالی که مطرح می شود این است که چرا درست زمانیکه وزیرجدیدی برای تصدی پست وزارت علوم به مجلس پیشنهاد می شود باید نتیجه بررسی این پرونده نیز رسانه ای شود؟
همزمان با اینکه دکتر نیلی احمدی آبادی به عنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت علوم به مجلس پیشنهاد شده است، وزارت علوم نیز نتایج نهایی بررسی های خود را پیرامون پرونده جنجالی بورس های غیرقانونی منتشر کرد.

وزارت علوم در این اطلاعیه از لغو بورس ۸۴۰ نفر، بی توجهی وزیر اسبق علوم (کامران دانشجو) به اعتراض ها درباره روند انتخاب بورسیه ها، احتمال لغو بورس ۱۲۴۱ نفر و پیگیری قضایی مسئولان متخلف خبر داده است.
در این اطلاعیه صریحا اعلام شده پذيرش دانشجوي بورسيه براي اعزام به خارج از کشور در دولت هاي نهم و دهم، برخلاف قانون اعزام دانشجو مصوب سال 1364 مجلس شوراي اسلامي، از طريق آزمون سراسري انجام نگرفته و به جاي آن از مسير "فراخوان" بر اساس دستورالعمل هاي خاص صورت پذيرفته است. دستورالعمل سال 1385 ناظر به جذب رتبه هاي ممتاز دانشگاهي و برگزيدگان المپيادي بوده و به تصويب وزير وقت مي رسد؛ اما در سال هاي بعد با افزودن يک بند، شامل افراد "داراي خدمات و سوابق برجسته در زمينه هاي فرهنگي" نيز گرديده است.

به نظر می رسد وزارت علوم با وجود تغییرات زیاد مدیریتی به خصوص در یک سال اخیر بازهم برسر آنچه تحت عنوان «پرونده بورسیه های غیرقانونی» شناخته شد، ماند و آن را به جایی رساند. سوالی که مطرح می شود این است که چرا درست زمانیکه وزیرجدیدی برای تصدی پست وزارت علوم به مجلس پیشنهاد می شود باید نتیجه بررسی این پرونده نیز رسانه ای شود؟

از ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم همواره شاهد بودیم که هم دولت و هم سایر مسئولان بیش از هرچیز در صدد از بین برد سوتفاهمات، فضای تشنج زای سیاسی و تضاد نظر بین قوا بودند. اگرچه مجموعه نظرات دولت و قوای دیگر به خصوص در مجلس شورای اسلامی گاها در برخی مسائل به طور کامل در یک راستا نبود اما شاهد تضاد بنیادین هم در این موارد نبودیم و دوطرف همه تلاششان از بین بردن بدبینی و بدگمانی نسبت به هم بوده است.

این روند تا زمان مطرح شدن پرونده بورس های غیرقانونی ادامه داشت. اما پس از اطلاع رسانی پیرامون این پرونده بود که شاهد یک برهه ای از قرار گرفتن مجلس در مقابل دولت به خصوص در مقابل وزارت علوم بودیم. برخی نمایندگان مجلس سعی کردند تا طرح استیضاح رضا فرجی دانا به صحن علنی برسد و نهایتا پس از هفته ها نشست و برخاست و پرسش و پاسخ، این طرح به صحن آمد. رضا فرجی دانا به دلیل برخی عملکردهایی که نمایندگان مجلس آن را در راستانی منافع سیاسی یک حزب یا برهم زدن آرامش دانشگاه ها و یا حذف نیروهای انقلابی و عقب نگه داشتن فضای علمی می دانستند، استیضاح شد و پس از آن محمدعلی نجفی که این روزها نقش شاه کلید دولت یازدهم را بازی می کند و هرکجا کلید دکتر روحانی به قفل می خورد به کمک وی می آید، موقتا مسئولیت اداره وزارت علوم را در قامت سرپرست برعهده گرفت.

بلافاصله پس از جلسه استیضاح و حتی در برهه هایی دیگر، دکتر روحانی در سخنان خود با گله از استیضاح فرجی دانا، همواره تاکید کرده که یکی از دلایل اصلی برکناری وزیرسابق، رفتن به سراغ پرونده بورسیه های غیرقانونی و تمرکز برای پیگیری آن بود. بنابراین شاید بتوان نتیجه گرفت که انتشار نتیجه بررسی این پرونده در شرایطی که دوره مسئولیت محمدعلی نجفی رو به اتمام است حکایت از آن دارد که دولت یازدهم درعین تلاش برای حل مناقشات با سایرقوا به خصوص مجلس، از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود غافل نشده و آن چه به نظرش باید دنبال شود، دنبال می شود.

همچنین به نظر می آید دولت درنظر دارد تا قبل از جلسه رای اعتماد به وزیرپیشنهادی وزارت علوم، پرونده بورسیه ها را به سرانجام رسانده و از تنگه خطرناکش عبور داده و بهانه ادامه رسیدگی به این پرونده را به برخی برای دادن رای عدم اعتماد به دکتر نیلی احمدی آبادی ندهد. در کنار این به نظر می رسد دولت در نظر دارد چنانچه وزیر جدید توانست رای اعتماد مجلس را کسب کند، بدون دغدغه خاطر و با خیال آسوده تردر روزهای پس از رای اعتماد، وزارت علوم را پیش و فضای خاکستری که در مدت یک سال اخیر در اطراف این وزارت خانه وجود داشت را از بین ببرد تا وزیر جدید با دغدغه کمتری بتواند به کار خود بپردازد. باید منتظر ماند و دید آیا انتشار اطلاعیه اخیر وزارت علوم در جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی این وزارت خانه بازهم تاثیرگذار است یا این موضوع یکبار برای همیشه تمام شده و حواشی وزارت علوم را کمتر خواهد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٨-١٣٩٣, ١٠:٢٠

   

پر مبحث ترین ها