سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خيانتي كه اردوغان به منطقه كرد

اكنون سؤال اينست كه دولت تركيه و شخص اردوغان چرا به پيشمرگه‌هاي كرد عراقي اجازه داده از خاك تركيه براي عبور استفاده كنند و به كوباني بروند و در كنار مدافعان كوباني عليه تروريست‌هاي داعش بجنگند؟
جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز نوشت:

ورود نيروهاي رزمي پيشمرگه‌هاي كرد عراقي به شهر كوباني از طريق تركيه و پيوستن آنها به مدافعان اين شهر در مقابل تهاجم تروريست‌هاي داعش كه از روز چهارشنبه گذشته آغاز شده، شايد بتواند سرنوشت جنگ در اين شهر را تغيير دهد ولي هيچ تغييري در سياست انحرافي رجب طيب اردوغان در حمايت از داعش پديد نخواهد آورد.

در مدت بيش از يك ماه گذشته كه نبرد سنگين ميان اهالي شهر كوباني و تروريست‌هاي داعش در جريان است، همواره مردم كوباني، كردهاي تركيه و عراق و سوريه، بسياري از مردم منطقه و دولت‌هاي مختلف از مسئولين دولت تركيه خواستند به داوطلبان كرد كه مايل به كمك كردن به مدافعان كوباني هستند اجازه عبور از خاك اين كشور براي رفتن به كوباني را بدهد ولي آنها از اجابت اين خواسته منطقي و انساني خودداري مي‌كردند. علت خودداري اين بود كه اردوغان مايل بود تروريست‌هاي داعش در سوريه دست بالا را داشته باشند و اين امر نيز يكي از عوامل فشار بر دولت بشار اسد باشد. همين علت در مورد حمايت دولت تركيه از تروريست‌هاي داعش در مقابله با دولت عراق نيز وجود دارد. اينكه رجب طيب اردوغان از تاريخ و چگونگي حمله تروريست‌هاي داعش به استان‌هاي شمال غرب عراق خبر داشت و حتي لحظه به لحظه اخبار سقوط موصل و تسلط داعش بر اين شهر را دريافت مي‌كرد، به اين دليل بود كه تمام اقدامات تروريستي داعش با هماهنگي كامل اردوغان صورت گرفت و اصولاً اطاق فكر و فرماندهي داعش در تركيه مستقر است، تروريست‌هائي كه از كشورهاي مختلف به داعش مي‌پيوندند از تركيه وارد عراق و سوريه مي‌شوند، تداركات داعش از تركيه عبور مي‌كند، زخمي‌هاي داعش در بيمارستان‌هاي تركيه مداوا مي‌شوند، بانك‌هاي تركيه براي انتقال پول‌هاي داعش فعال هستند و در يك كلام،‌ خاك تركيه عقبه استراتژيك داعش است.

با توجه به اين واقعيت، اكنون سؤال اينست كه دولت تركيه و شخص اردوغان چرا به پيشمرگه‌هاي كرد عراقي اجازه داده از خاك تركيه براي عبور استفاده كنند و به كوباني بروند و در كنار مدافعان كوباني عليه تروريست‌هاي داعش بجنگند؟

پاسخ اين سؤال اينست كه ظاهراً اردوغان مطمئن شده است كه جلوگيري از سقوط كوباني به زيان او نيست و مدافعان اين شهر نه تنها هرگز در كنار دولت بشار اسد قرار نخواهند گرفت، بلكه چه بسا در مبارزه با بشار اسد به اردوغان كمك نيز بكنند. به همين دليل است كه علاوه بر پيشمرگه‌هاي عده‌اي از اعضاء ارتش باصطلاح آزاد سوريه، كه مخالف دولت بشار اسد هستند، نيز اجازه يافته‌اند به كوباني بروند و در كنار مردم اين شهر عليه تروريست‌هاي داعش بجنگند. علاوه بر اين، تبليغات رسانه‌هاي دولتي تركيه در اين زمينه نشان مي‌دهد كه اردوغان به خاطر انتخابات مجلس كه در پيش دارد به اين اقدام نمايشي نياز دارد.

بدين ترتيب، نبايد تصور شود كه اردوغان به ياري مردم كوباني و مقابله با داعش برخاسته و مثلاً تغييري در سياست وي پديد آمده است. متأسفانه سياست انحرافي حمايت از داعش و ايجاد آشوب و جنگ افروزي در منطقه همچنان در دستور كار اردوغان و همفكران او در دولت تركيه قرار دارد. علاوه بر اين، تصميم جديد اردوغان مبني بر باز كردن راه براي عبور پيشمرگه‌هاي كرد عراقي از خاك تركيه جهت رفتن به كوباني را مي‌توان نوعي بازي كردن با داعش براي دست يافتن به اهداف شخص خود نيز تفسير كرد. با اينكه اردوغان متحد داعش است، اما هنگامي كه احساس كند منافع خود را بايد در تنها گذاشتن داعش در بعضي موارد دنبال كند، اين كار را بي‌درنگ انجام مي‌دهد. اين، همان كاري است كه اردوغان در چند روز اخير از طريق باز كردن راه براي پيوستن نيروهاي كمكي به كوباني انجام داده است.

در يك جمع بندي شفاف از عملكرد اردوغان در بحران سوريه و عراق و لبنان و ناامن شدن منطقه در سال‌هاي اخير مي‌توان اين موارد را قطعي دانست.
اول آنكه رجب طيب اردوغان و دولت او از عوامل اجرائي برافروخته شدن آتش فتنه در منطقه بوده است.

دوم آنكه دولت تركيه سهم بزرگي در ويراني‌هاي كشورهاي سوريه، عراق و لبنان و كشته شدن مردم اين كشورها به دست تكفيري‌ها و ساير تروريست‌ها دارد.
سوم آنكه رشد تروريسم در منطقه به ويژه تقويت تكفيري‌ها تا حدود زيادي مرهون كمك‌ها و حمايت‌هاي دولت تركيه از آنهاست.

چهارم آنكه اقدامات بحران ساز تركيه در منطقه، رژيم صهيونيستي را در حاشيه امن قرار داده و بيشترين خدمت را به اين رژيم غاصب به عمل آورده است.
پنجم آنكه دولت تركيه از طريق مواجه ساختن دولت‌هاي سوريه، عراق و لبنان با بحران، جبهه مقاومت را تضعيف نموده و با اين كار خدمت بزرگي به آمريكا و ساير قدرت‌هاي استكباري و صهيونيسم بين‌الملل به عمل آورده است.

ششم آنكه دولت تركيه نقش مهمي در همراهي با آمريكا و رژيم صهيونيستي براي به محاق بردن بيداري اسلامي در منطقه ايفا كرده است. اين كار دولت تركيه، خيانت بزرگي به ملت‌هاي منطقه و خدمت بزرگي به ديكتاتورها و حاميان منطقه‌اي و بين‌المللي آنهاست. هر چند بيداري اسلامي فعلاً همچون آتشي زير خاكستر درحال گذراندن دوران كمون است و در آينده‌اي نزديك فعال خواهد شد، ولي بايد در نظرداشت كه اردوغان و همكاران او در دولت تركيه با به تأخير افتادن جنبش بيداري اسلامي خيانت بزرگي به ملت‌هاي مسلمان كرده‌اند.

اردوغان، قطعاً در آينده‌اي نزديك تاوان اينهمه خيانت را پس خواهد داد. شعله خشم ملت‌هاي منطقه از جمله ملت تركيه به زودي دولت اردوغان را به كام خود خواهد برد و او را از ادامه زندگي در كاخ اشرافي و طاغوتي سفيدي كه در باغ وحش آنكارا ساخته است ناكام خواهد گذاشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٨-١٣٩٣, ١٢:٢٨

   

پر مبحث ترین ها