سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صدای واحد ایران در آستانه روزهای سرنوشت ساز هسته یی

حالا زمان چیدن میوه هایی است که مذاکره کنندگان هسته یی یک سال برای رشد آن تلاش کرده بودند: توافقی که بسیاری معتقدند ایران در چند قدمی آن قرار دارد و تنها کمی اراده جدی طرف های مذاکره را می طلبد.
موضع گیری مسوولان عالی کشور یکسان است

روحانی: با اراده جدی، تا سوم آذرمی توانیم به توافق در همه زمینه ها برسیم
لاریجانی: با عقلانیت در 1+ 5، می توان به تفاهم هسته یی دست یافت
ظریف: با به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته یی، آماده توافقیم
شمخانی: تیم مذاکره کننده ایران اختیارات کافی دارد
تکذیب موافقت ایران با انتقال اورانیوم غنی شده

روزنامه «اعتماد» طی یادداشتی با این مقدمه، نوشته است: پاییز است، اما مسوولان رده بالای کشور به بهار مذاکرات هسته یی امید دارند. حالا زمان چیدن میوه هایی است که مذاکره کنندگان هسته یی یک سال برای رشد آن تلاش کرده بودند: توافقی که بسیاری معتقدند ایران در چند قدمی آن قرار دارد و تنها کمی اراده جدی طرف های مذاکره را می طلبد. روزهای اخیر پر بود از ابراز امیدواری مقامات کشور نسبت به همین توافقی که بسیاری به حصول آن دل بسته اند. می گویند که مذاکرات در مسیر روشنی قرار گرفته است، نگاه ها به یکدیگر نزدیک شده و حالانوبت آن سوی طرف های مذاکره است که با به رسمیت شناختن حقوق ایران و برداشتن تحریم ها و یک اراده کلی به توافق برسند. 20 روز تا مهلت توافق هسته یی باقی مانده است و روزهای پایانی مهم تر شده اند. دیدار سه جانبه در مسقط در راه است. 18 و 19 آبان مسقط میزبان وزرای خارجه ایران و امریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است و کمی بعد زمان آخرین مذاکرات است. در داخل اما در کنار همه انتقادهایی که هر چند روز یک بار به مذاکرات هسته یی و نتیجه احتمالی آن می شود آنچه از متن صحبت های مسوولان رده بالای کشور بیرون می آید «امید» است: امیدی که به نتیجه نهایی این مذاکرات دارند و مشخص می کند که مسیر رسیدن به توافق به درستی طی شده و حالازمان دستیابی به توافق جامعی است که بسیاری به آن امید دارند. رییس جمهوری شاید امیدوارترین فرد به نتیجه مذاکرات هسته یی باشد.

همان طور که بارها در مورد نحوه رسیدن به توافق و این گونه مسائل تاکید داشت و حتی اعلام کرد که اگر نیاز باشد خود هدایت مذاکرات هسته یی را بر عهده می گیرد 20 روز مانده به مهلت نهایی بازهم از امیدش برای رسیدن به توافق گفت. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار بورگه برنده، وزیر امور خارجه نروژ با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و نروژ همواره روابط بسیار مناسبی با یکدیگر داشته اند، گفت: شرایط امروز منطقه و جهان ایجاب می کند که رایزنی های بیشتری با هم داشته و روابط دو کشور را هرچه بیشتر تقویت کنیم. اگر طرف های مذاکره کننده هسته یی اراده جدی داشته باشند، در زمان باقیمانده می توانیم به توافق کلی در همه زمینه ها دست پیدا کنیم. رییس شورای عالی امنیت ملی، تحریم های اعمال شده علیه ملت ایران را غیرقابل قبول و نادرست دانست و گفت: تحریم ها به نفع هیچ کس نیست. روحانی در ادامه به مذاکرات هسته یی کشورمان با 1+5 اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات خود جدی است و در زمینه مسائل هسته یی بسیار شفاف بوده و فعالیت های ما زیرنظر آژانس بین المللی انرژی اتمی و درچارچوب ان پی تی قرار دارد. رییس جمهوری تاکید کرد: امیدوارم در موضوع هسته یی به همان اهدافی که اعلام کرده ایم یعنی نتیجه برد - برد که به نفع طرفین خواهد بود، برسیم. رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اگر طرف های مذاکره کننده هسته یی اراده جدی داشته باشند، در زمان باقیمانده می توانیم به توافق کلی در همه زمینه ها دست پیدا کنیم. روحانی برقراری امنیت پایدار در منطقه و جهان را نیازمند رایزنی و همکاری های بیشتر کشورها دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران قربانی تروریسم و سلاح های کشتار جمعی (شیمیایی) بوده و پیشنهاد دهنده خاورمیانه عاری از سلاح هسته یی است. رییس جمهوری تصریح کرد: همه توان خود را برای مبارزه با تروریسم به کار گرفته ایم و از توان و امکانات خود برای کمک به دولت های منطقه علیه گروه های تروریستی استفاده می کنیم. وزیر امور خارجه نروژ نیز در این دیدار با اشاره به علاقه مندی کشورش برای تقویت هرچه بیشتر روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: علاقه مندی بسیاری در نروژ برای همکاری های گسترده با تهران وجود دارد دولت در کنار شرکت های بزرگ نروژی آمادگی دارد هرچه زودتر فعالیت های خود را در تهران آغاز کند و در این راستا سیگنال های قوی فرستاده ایم.

* ظریف: اگر حقوق هسته یی ما به رسمیت شناخته شود آماده توافقیم

وزیر امور خارجه کشورمان هم به مذاکرات هسته یی ایران و 1+5 اشاره کرد و افزود: در صورتی که حقوق هسته یی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شود آماده توافق هستیم. به گزارش ایرنا، ظریف در دیدار با بورگه برنده، وزیر امور خارجه نروژ تاکید کرد: در صورتی که حقوق هسته یی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شود، ایران آماده توافق است. وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص تحولات منطقه بر ضرورت همفکری و تعامل کشورهای منطقه برای غلبه بر بحران های موجود به ویژه در عراق و سوریه تاکید کرد. ظریف در خصوص موضوع مواد مخدر، نقش جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر به کشورهای اروپایی را یادآور شد و گفت: ایران در این راه هزینه های مادی و شهدای زیادی را تقدیم کرده است. بورگه برنده، وزیر امور خارجه نروژ نیز در این دیدار با اشاره به رایزنی های خود با مسوولان جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به تهران بر اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران و رایزنی با کشورمان در خصوص مسائل منطقه یی تاکید کرد. وزیر امور خارجه نروژ با اشاره به مذاکرات جاری هسته یی بین گروه 1+5 و کشورمان ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به توافق جامع و نهایی منجر شود. وی تصریح کرد: این توافق شرایط جدیدی را در مناسبات بین اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران ایجاد خواهد کرد.

* شمخانی: لغو کلیه تحریم ها ضرورت رسیدن به توافق جامع هسته یی

دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز لغو کلیه تحریم ها را ضرورتی غیر قابل اجتناب برای دستیابی به توافق جامع در مذاکرات هسته یی عنوان کرد و گفت: تیم مذاکره کننده هسته یی ایران با اختیارات کافی، همه ابتکارات ممکن را برای دستیابی به توافق با حفظ حقوق هسته یی جمهوری اسلامی ایران به کار خواهد گرفت. به گزارش ایرنا، علی لاریجانی در دیدار بورگه برنده وزیر خارجه نروژ افزود: برنامه هسته یی ایران در گذشته وحال کاملاشفاف و صلح آمیز و در چارچوب قوانین مربوطه بوده است. وی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور قربانی سلاح های کشتار جمعی، از جدی ترین مخالفان تولید و انباشت این گونه سلاح هاست. دبیرشورای عالی امنیت ملی گفت: انتظار ما این است که آژانس و کشورهای عضو شورای حکام راهبرد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته یی و سیاست های عدم اشاعه را در مورد کشورهای دارای سلاح های هسته یی با جدیت پیگیری کنند. شمخانی همچنین با اشاره به ظرفیت های گسترده همکاری میان ایران و نروژ، زمینه های موجود برای گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی میان دو کشور را مناسب عنوان کرد. وی با تشریح همکاری های گسترده ایران به عنوان عضو پیمان ان پی تی با آژانس بین المللی انرژی اتمی درچارچوب پیشبرد برنامه صلح آمیز هسته یی خود، ضرورت اتخاذ رویکردهای فنی و حقوقی و اجتناب از رفتار سیاسی از سوی آژانس را موردتاکید قرار داد. در این دیدار بورگه، برنده وزیر خارجه نروژ از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه یاد کرد و گفت: ایران نقش سازنده یی در شکل گیری روند ثبات و آرامش در عراق و سوریه داشته و همکاری های منطقه یی برای ایجاد آرامش پایدار در این نقطه حساس از جهان امری ضروری است. وی با تاکید بر حق ایران در بهره مندی از برنامه صلح آمیز هسته یی نسبت به حصول توافق نهایی بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 ابراز امیدواری کرد.

* لاریجانی: موضوع هسته یی در مسیر روشنی قرار گرفته است

علی لاریجانی هم اما نظری نزدیک به سایر مقامات دارد و در همین مورد گفت: مساله هسته یی از طریق مذاکرات در مسیر روشنی قرار گرفته و در درون مذاکرات نگاه ها به هم نزدیک شده است بنابراین اگر عقلانیت در کشورهای 1+5 وجود داشته باشد می توان به تفاهم در زمینه هسته یی دست یافت. به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی، رییس نهاد قانونگذاری گفت: در یک دوره هایی به نگاه ایران در منطقه توجه نمی شد اما امروز اذعان می کنم ایران رفتار مسوولیت پذیری برای ایجاد ثبات در منطقه نشان داده است، هم ظرفیت ایجاد ثبات داشته و هم برای دیگران ظرفیت سازی کرده که این جایگاه مناسبی را برای آینده به وجود خواهد آورد. وی درباره مسائل هسته یی گفت: همین مساله هسته یی در مسیر روشنی از طریق مذاکرات افتاده و در درون مذاکرات نگاه ها به هم نزدیک شده البته ممکن است تاکنون به حل نهایی نرسیده باشد که اگر عقلانیت در کشورهای 1+5 وجود داشته باشد می توان به تفاهم رسید.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٨-١٣٩٣, ١٣:٢٩

   

پر مبحث ترین ها