سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به نام اصولگرایی به کام پایداری

اگرچه مسئولان برگزاری جلسه اخیر همگرایی اصولگرایان مدعی شده اند که این جلسه صرفا برای رسیدن به وحدت و بدون هدف انتخاباتی بوده است اما چه کسی است که نداند وحدت ابزار اصلی یک گروه یا حزب فقط و فقط برای رسیدن به نتیجه در انتخابات ها است

 

 

طی روزهای اخیر جلساتی در طیف های سیاسی مختلف کشورکه شامل اصولگرایان و اصلاح طلبان می شود، برای تنظیم راهبردهای اصلی این گروه ها برگزار شده است. جلسه اصولگرایان با عنوان همگرایی اصولگرایان، و به گفته بزرگان این جلسه بدون هدف انتخاباتی برگزار شد اما نکاتی پیرامون  این وحدت  وجود دارد که باید به آن توجه کرد.

نصرالله پژمانفر، از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس، نماینده مشهد و دبیر جبهه پایداری در خراسان رضو، طی روزهای اخیر پیرامون موضوع وحدت اظهار داشت: اگر وحدت اصولگرایان معنایش این است که از نامزد اصلح عبور کنیم، وحدت را نمی پذیریم. 

در مقابل، حسین کنعانی مقدم، یکی از فعالین اصولگرا اگرچه تاکید کرد که نتایج چنین جلساتی می تواند جریان راست را با بدنه ای قوی تر برای انتخابات آینده کشور مهیا کند، اما با انتقاد از نفوذ یک طیف خاص با ادعای اصولگرایی به نام همه اصولگرایان گفت: در همایش‌های اصولگرایان٬ برخی شخصیت‌های این جریان در موضع‌گیری‌های خود نسبت به احمدی‌نژاد عنوان کردند که راه را اشتباه رفته و تمام شده است٬ اما باز هم ابهام وجود دارد؛ چرا همراهان کسی که راه را اشتباه رفته است در این همایش‌ها حضور دارند و مدعی محوریت جریان اصولگرایی شده‌اند! این مساله باید شفاف شود که آیا کسانی‌که با احمدی‌نژاد همکاری داشتند و امروز هم او را همراهی می‌کنند٬ می‌توانند محور وحدت اصولگرایان باشند یا خیر.

کنعانی‌مقدم خاطرنشان کرد: از نظر من آزموده را آزمودن خطاست٬ اما جریان پایداری باید به سوالات مبهمی که امروز در بحث ائتلاف با اصولگرایان مطرح می‌شود پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای داشته باشد.

موشکافی رفتار سیاسی اصولگرایان طی انتخابات گذشته ریاست جمهوری و  سال های پایانی دولت دهم نشان داد  این جریان برای موفقیت در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامیٰ، با توجه به آماده سازی اصلاح طلبانٰ، چاره ای جز رسیدن به وحدت ندارد. بنابراین چگونه یک گروه از این طیف سیاسی که با حمایت کامل و همه جانبه خود از مسئولان سابق اجرایی و بستن چشم به روی واضح ترین نقاط ضعف و همچنین تندروی در برخی مسائل جاری کشور که از سوی بسیاری ازبزرگان اصولگرا نیز دارای توجیه منطقی و سیاسی نیستٰ می تواند باز با تکرار رویه سابق، اینبار هم خود را نماینده همه اصولگرایان معرفی کند و یکی از اعضای آن تهدید کند که اگر برسر کاندید اصلح ( از نظر این طیف فکری) اجماع نشود وحدتی هم صورت نخواهد گرفت؟ آیا آن بخش از جامعه که همیشه رایشان به سمت اصولگرایی متمایل است فراموش می کنند که یکی از بزرگان این جریان فکری قبل ازانتخابات ریاست جمهوری یازدهم و تایید صلاحیت های کاندیدا از سوی شورای نگهبانٰ، کاندیدای مورد نظر خود را اصلح تر از هرشخصی در زمین و آسمان معرفی کرد و همان کاندیدای اصلح از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد؟ آیا قرار است وحدت اصولگرایان بازهم با بهانه کردن اجماع بر روی کاندیدای اصلح از نظر این طیف و رد آن از سوی دیگر گروه های جناح راستٰ، به روزگار انتخابات 24 خرداد با سه یا چهارتکه شدن آرا برخواهد گشت و عرصه را برای رقیب آماده خود باز خواهد گذاشت؟ اگرچه مسئولان برگزاری جلسه اخیر همگرایی اصولگرایان مدعی شده اند که این جلسه صرفا برای رسیدن به وحدت و بدون هدف انتخاباتی بوده است اما چه کسی است که نداند وحدت ابزار اصلی یک گروه یا حزب فقط و فقط برای رسیدن به نتیجه در انتخابات ها است! بنابراین شاید لازم و حتی ضروری است که طیف های مختلف اصولگرایانٰ‌، رسانه های این جریان فکری و به خصوص بزرگان این گروه پیش از اینکه فرصت ها از بین برود و اصولگرایی در دیدگاه رای دهندگان تبدیل به یک جناح چند تکه شودٰ‌، با تلاش برای نزدیک کردن آرا اعضای گروه های مختلف اصولگراٰ، شانس حضور موفق و نتیجه بخش را در انتخابات سال آینده و حتی سایر مسائل جاری کشور افزایش دهند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٠-١٣٩٣, ١٩:٠٣

   

پر مبحث ترین ها