سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

التحریر فروخفته

چهارمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه مصر

بروز شده : ۵-١١-١٣٩٣, ١٧:۴۶    نسخه چاپی    
یروهای امنیتی مصری با همه افرادی که وی «متخلفین از قانون» خوانده مقابله جدی خواهند کرد و با هر اقدامی در راستای تجمع‌های اعتراضی در چهارمین سالگرد انقلاب مصر به شدت برخورد خواهند کرد.

عبده عبدالمنعم حماده جعفر خلیفه نام جوانی مصری بود که در اعتراض به بسته شدن رستوران خود و عدم توجه مسئولان به شکوائیه‌اش، در مقابل ساختمان مجلس شعب (مردم) این کشور دست به خودسوزی زد. این جوان مصری قبل از خودسوزی در مقابل مجلس فریاد زد: «ای نیروهای امنیتی این کشور، حق من درون مصر ضایع و پایمال شده‌است.» همین امر سبب شد تا مجموعه ای از راهپیمایی ها از 25 ژانویه 2011 در مصر به راه بیفتد و در نهایت به استعفای حسنی مبارک در ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ و ایجاد حکومتی نظامی در کشور بینجامد. 4 سال از آن زمان گذشت و حالا حکم زندان همان حسنی مبارک که مهمترین اتهامات وارده به او را می‌توان جنایت قتل عمد، کشتار تظاهرات‌کنندگان مصری، زیر گرفتن عمدی تظاهرات‌کنندگان با هدف کشتن آنها، ایجاد رعب و وحشت در میان تظاهرات‌کنندگان، واداشتن آنها به چشم پوشی از خواسته‌های خویش، حمایت از مقامات و مسئولان رژیم و باقی ماندن برمسند قدرت عنوان کرد، نقض شده است.

از سوی دیگر همزمان با سالروز انقلاب ۲۵ ژانویه مصر که به سقوط مبارک منجر شد، نیروهای امنیتی مصری با استقرار در خیابان‌ها و میادین اصلی شهر در تلاش برای مقابله با هرگونه تجمع اعتراضی مردمی هستند. «خالد یوسف» معاون وزیر کشور مصر اعلام کرد که سراسر شهر قاهره در کنترل پلیس مصر قرار دارد و همه نیروها در خیابان‌ها و میادین اصلی شهر مستقر شده‌اند. پایگاه خبری «الیوم السابع»، به نقل از یوسف خبر داد که نیروهای امنیتی مصری با همه افرادی که وی «متخلفین از قانون» خوانده مقابله جدی خواهند کرد و با هر اقدامی در راستای تجمع‌های اعتراضی در چهارمین سالگرد انقلاب مصر  به شدت برخورد خواهند کرد.

گفته می شود نیروهای امنیتی مصری هشدار داده‌اند که برای مقابله با خروج احتمالی حامیان گروه اخوان المسلمین و برخی گروه‌های انقلابی که به وضعیت موجود کشور بعد از انقلاب اعتراض دارند، در میادین قاهره حضور خواهند داشت. این در حالی است که رسانه‌های مصری از انفجار یک بمب دست ساز در اطراف میدان «آلاف المساکن» در قاهره دو پلیس زخمی شدند. علاوه بر مسدود بودن میدان التحریر که سمبل و نماد انقلاب (25 ژانویه) مردم مصر به شمار می‌رود، میدان «النهضه» در جیزه نیز با استقرار خودروها زرهی و تانک‌های ارتش مصر مسدود شده است. در راستای تلاش وزارت کشور مصر برای مقابله با هرگونه تحرک اعتراضی، «احمد و محمود القاعود» دو روزنامه نگار مصری که برادر هم هستند در منزل شخصی‌شان در «البحیره» بازداشت شده‌اند. در جریان اعتراضات روز شنبه در مسیر میدان قاههره نیز «شیماء الصباغ» عضو حزب اتحاد مردمی سوسیالیست مصر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی مصری کشته شد.

در مقابل رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که "یادبود چهارمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه نشان دهنده شعله‌های امید برای همگان" است چرا که مردم مصر می‌توانند تمام آرزوهای خود را محقق سازند. عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در سخنانی به مناسبت چهارمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه ضمن تبریک به تمام "شهدای این انقلاب" و تلاش برای رسیدن به آینده‌ای روشن اظهار کرد: تحقق اهداف این انقلاب نیازمند ایجاد یک انقلاب در درون هر فرد است.

وی تصریح کرد: من مطمئن هستم که تمام مصری‌ها برای رسیدن به موفقیت تلاش خود را می‌کنند و خون شهدای ما انگیزه‌ای برای پیشروی است و چهارمین سالگرد این انقلاب ارزشمند به منزله شعله جدیدی از نهضت و پویایی در درون کشور است. عبدالفتاح سیسی در ادامه اظهار کرد: انقلاب 25 ژانویه به منزله روشن شدن شعله‌های جدید آرزو، پیشرفت‌ و پویایی است و این انقلاب نشان دهنده اراده مصری‌ها در تغییر سرنوشتشان بود که در این راه موفق شدند و در جهت دادن به این تغییر در 30 ژوئن نیز موفق بودند چرا که مردم مصر هر زمان که بخواهند اهداف و آرزوهای خود را محقق می‌کنند.

بعد از پیروزی انقلاب ژانویه، جریان‌های اسلامی مصر به عرصه سیاسی این کشور نفوذ پیدا کردند تا جای حزب ملی منحل شده را بگیرند و عملا نیز این جریان‌ها در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پیروز شدند و محمد مرسی، نامزد اخوان المسلمین موفق شد سکان حکومت در مصر را در ژوئن 2012 به دست گرفته و رئیس‌جمهور انقلابی مصر شود. اما پس از گذشت تنها یک سال از تکیه مرسی به کرسی قدرت در مصر، تظاهرات 30 ژوئن 2013 آغاز شد و میلیون‌ها مصری برای برکناری مرسی پس از شکست در اداره امور مصر در طول یک سال ریاست جمهوری‌ و نیز تلاش‌های وی برای واگذاری بخش‌ها و پست‌های مهم دولتی به اخوان‌المسلمین به خیابان‌ها آمدند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١١-١٣٩٣, ١٧:۴۶

   

پر مبحث ترین ها