سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تمام احتمالات توافق نامه هسته ای ایران و 5+1

بروز شده : ۶-١٢-١٣٩٣, ١۴:۴١    نسخه چاپی    
دو طرف این نگرانی را دارند که درز جزییات توافقات به بیرون و انتشار آن بتواند ادامه این روند را با مشکل مواجه سازد چراکه تندروهای دو طرف به شدت به دنبال توقف روند مذاکرات هستند. در این میان نگرانی اسراییلی ها از دیگران بیشتر است.


ضرغامی: نادیده گرفتن یک جناح سیاسی بر اساس اهداف صداوسیما بود
حداد: پول گرفتن 170 نماینده‌ از رحیمی یک امر عادی است
حداد: پول گرفتن 170 نماینده‌ از رحیمی یک امر عادی است
توهین مشاور ابتکار به وزیر بهداشت / هاشمی متخصص چشم است یا ریزگردها یا آقای دوربینی؟!
توهین مشاور ابتکار به وزیر بهداشت / هاشمی متخصص چشم است یا ریزگردها یا آقای دوربینی؟!
سیاسیون چه انگشترهایی به دست می کنند؟
سیاسیون چه انگشترهایی به دست می کنند؟
پديده‌هاي مجلس نهم چه کسانی هستند؟!
پديده‌هاي مجلس نهم چه کسانی هستند؟!
کد خبر: ۲۲۷۸۸۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۲:۳۳
سیاست
پارسینه بررسی میکند/
تمام احتمالات توافق نامه هسته ای ایران و 5+1
دیپلمات‌های غربی حاضر در این مذاکرات، روند گفت‌وگو‌ها را مثبت و سازنده ارزیابی کرده‌اند، البته هربار پس از پایان هر دوره از مذاکرات دیپلمات های دو طرف روند مذاکرات را مثبت اعلام کرده و ابراز امیدواری می کنند
به گزارش پارسینه، ماراتن مذاکرات همچنان ادامه دارد. روز گذشته در حالی سومین دور از مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و آمریکا به پایان رسید که هنوز نتیجه این مذاکرات درپرده ای از ابهام قرار دارد.

بر اساس گزارشات رسیده، دیپلمات‌های غربی حاضر در این مذاکرات، روند گفت‌وگو‌ها را مثبت و سازنده ارزیابی کرده‌اند، البته هربار پس از پایان هر دوره از مذاکرات دیپلمات های دو طرف روند مذاکرات را مثبت اعلام کرده و ابراز امیدواری می کنند تا در دور بعدی مذاکرات به توافق نهایی دست یابند. اما تاکنون هیچ نتیجه قطعی به دست نیامده و کماکان مذاکرات به دور بعدی موکول شده است.

هر دور که مذاکرات به پایان می رسد، موجی از امید و نا امیدی در میان مردم بوجود می آید. هرچقدر که در ماه های نخست،دنبال کنندگان مذاکرات هسته ای، به نتیجه ی مذاکرات خوش بین و به دنبال برگزاری جشن توافق هسته ای بین ایران و 1+5 بوده اند، این روزها خوش بینی ها کمتر و نگرانی ها از نتایج توافقات بیشتر شده است. در این میان گمانه زنی ها در باره توافقات بیشتر می شود و همچنین اظهارات مسوولان دو کشور نیز شدت بیشتری به خود می گیرد.

در همین رابطه روزنامه نیویورک‌ تایمز مدعی شده که نتیجه نهایی مذاکرات ژنو، طرحی ۱۰ ساله برای تعلیق کردن برنامه هسته‌ای ایران است. این روزنامه آمریکایی نوشت در سال نهایی این برنامه ۱۰ ساله، ایران توانایی برای گسترش برخی از ظرفیت‌های هسته‌ای را در اختیار خواهد داشت.

همچنین خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس خبر داده است ایران و آمریکا درحال مذاکره بر سر توافقی هستند که بر اساس آن ابتدا برنامه هسته ای ایران محدود خواهد شد اما در دراز مدت ایران خواهد توانست برنامه هسته ای خود را توسعه دهد.در گزارش آسوشیتد پرس آمده است هدف از چهار چوب و پیشنهاد جدید در مذاکرات این است که به ایران به خاطر متعهد بودن به تعهداتش در سال گذشته پاداش داده شود و این پاداش لغو تدریجی محدودیت های اعمال شده بر برنامه غنی سازی ایران و تحریم ها است.

در ابتدای مذاکرات آمریکایی ها خواستار محدودیت ۲۰ ساله بر برنامه هسته ای ایران بودند در حالیکه ایران خواستار محدودیت کمتر از ۱۰ سال بود اما به نظر می رسد که در حدی وسط توافق خواهد شد. بطوریکه در یک دوره حداقل ۱۰ ساله محدودیت های شدیدی بر برنامه غنی سازی ایران اعمال خواهد شد و سپس در ۵ سال آخر این دوره ایران قادر خواهد بود بطور تدریجی غنی سازی خود را توسعه دهد.

همچنین به نوشته این رسانه آمریکایی صحبت از حفظ ۶ هزار و ۵۰۰ سانتریفیوژ توسط ایران است که در صورت انجام این توافق ایران می تواند بطور تدریجی بعد از یک دوره محدودیت تعداد سانتریفیوژهای خود را افزایش داده و به ۱۰ هزار یا بیشتر برساند.

در صورت توافق ایران یا باید قسمت عمده ای از اورانیوم غنی شده خود را به خارج از کشور منتقل کند و یا تبدیل و پودر کند .

همچنین بنا بر این گزارش توافقاتی هم درباره تاسیسات هسته ای آب سنگین اراک و فردو در حال شکل گیری است که طبق آن تاسیسات غنی سازی فردو تبدیل به یک مرکز تحقیقاتی خواهد شد و راکتور آب سنگین اراک که در حال تکمیل شدن است می تواند با تغییراتی به تولید کمتر پلوتونیم بپردازد.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از دیپلمات های غربی نوشت که رئوس پیشنهادهای بررسی شده میان ایران و آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ در هفته اول فوریه ارائه شده است که گفته می شود که انتقال بخش بزرگی از اورانیوم غنی شده ایران به روسیه جزو این پیشنهادهاست.

این رسانه به نقل از محافل دیپلماتیک مدعی شد: تحریم ها در قبال برآورده شدن این پیشنهادها بصورت گام به گام لغو خواهند شد و برنامه هسته ای ایران نیز برای دست کم 10 سال تحت نظارت بین المللی قرار خواهد داشت.

از سوی دیگر روسيه نیز اطمينان داده تا که مذاکرات هسته اي به توافق نامه منجر مي شود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه، در گفتگو با خبرگزاري ريانووستي اعلام کرد : ما بيش از هر زمان ديگري اطمينان داريم که قبل از پايان مهلت تعيين شده براي حل و فصل مسئله هسته اي ايران، مذاکراتي که در اين باره صورت مي گيرد به امضاي توافق نامه منجر خواهد شد .

الحيات نیز نوشته که مذاکرات هسته اي اخير ايران و آمريکا در ژنو پيشرفت هايي داشته است اما تا رسيدن به توافق نهايي، هنوز راه طولاني در پيش است.

از سوی دیگر مذاکره کنندگان ایرانی و آمریکایی به شدت بر سری بودن مذاکرات تاکید دارند. دو طرف این نگرانی را دارند که درز جزییات توافقات به بیرون و انتشار آن بتواند ادامه این روند را با مشکل مواجه سازد چراکه تندروهای دو طرف به شدت به دنبال توقف روند مذاکرات هستند. در این میان نگرانی اسراییلی ها از دیگران بیشتر است.

بر اساس اخبار مندرج تلاش‌های نخست وزیر رژیم اسرائیل برای جلوگیری از دستیابی ایران و گروه ۱+ ۵ به توافق همچنان ادامه دارد. خبرگزاری «ترند در این باره » می‌نویسد، بنیامین نتانیاهو مدعی شده، گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نشانگر این است که ایران اطلاعات مربوط به جنبه‌های نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای خود را مخفی می‌کند و به همین دلیل، این موضوع که مذاکرات هسته‌ای با ایران همچنان جریان دارد، «حیرت انگیز» است.

به گزارش شبکه تلويزيوني الميادين نیز ، خبرهاي رسيده از ژنو درباره نزديک شدن امضاي توافقنامه هسته اي بين ايران و قدرت هاي بزرگ، نگراني اسرائيل را برانگيخت. مقامات مختلف اسرائيلي درباره پيامدهاي توافقنامه اي که در ژنو در حال شکل گيري است هشدار دادند و آن را خطرناک توصيف کردند.

با همه این تفاسیر طرف های اصلی مذاکره کننده از حدودی پیشرفت در برخی موضوعات خبر داده اما گفته اند که هنوز راه زیادی برای رسیدن به توافق نهایی در پیش داریم. از این رو قرار است طرفین هفته آینده نیز در حاشیه اجلاس حقوق بشر در ‍ژنو گفت و گوهای خود را ادامه دهند.

 

منبع: پارسینه

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٢-١٣٩٣, ١۴:۴١

   

پر مبحث ترین ها