سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صدای شکستن شاخ آمریکا یا هزینه شهرت

دولت ایران هر چند در درازای ده سال گذشته تلاش های بسیاری کرده تا به برخی از دولت مردان جهان تفهیم کند که مانع عمده توافق او نیست بلکه بهانه جویی های طرف مقابل است اما با توجه به ضعف رسانه ای و کم بودن یارانش در فضای دیپلماسی جهانی کمتر کسی سخن او را باور کرده است.

دولت آمریکا سی و پنج سال است که دولت ایران را به خطرناک بودن، نقض حقوق بشر و نا­پایبندی به پیمان­ های بین المللی متهم می کند. از حدود دوازده سال پیش با تمام توان رسانه ای خود و همراهانش خطر هسته ای ایران و پایبند نبودن ایران به معاهدات بین المللی را به بیشتر مردم جهان قبولانده است. این دولت به گونه ای تبلیغ کرده است که گویا مانع عمده و مشکل جدی بر سر راه توافق هسته ای فقط و فقط دولت ایران است و این نتیجه را بارها فریاد کرده است. در یک سال و نیم اخیر که دولت ایران به صورت جدی وارد مذاکرات شده هم چنان تبلیغات آمریکا با شدت تمام بر ضد ایران ادامه داشته است.

هفته پیش تام کاتن سناتور جوان و تازه کار ایالت آرکانزاس که در جنگ عراق هم حضور داشته نامه ای نوشت و 47 سناتور کنگره آمریکا آن را امضا کرده برای مقام معظم رهبری ایران فرستادند و در آن یاد آوری کردند که هر گونه توافق با دولت کنونی رئیس جمهور آمریکا آقای باراک اوباما موقت خواهد بود و حد اکثر تا پایان دولت کنونی اعتبار خواهد داشت و آنان رئیس جمهور بعدی را وادار به شکستن پیمان خواهند کرد. این نامه سبب شد سیاستمداران و تحلیلگران بسیاری از گوشه و کنار جهان و حتی آمریکا در باره آن و امکان نقض چنین پیمانی از سوی سنا و کنگره آمریکا اظهار نظر کنند.

معنای دیگر این نامه فرستادن یک پیام با فریاد بلند به مردم و دولت های جهان است که بدانید دولت و کنگره آمریکا به تعهدات بین المللی پایبند نیست از این رو در این گونه پیمان ها قابل اعتماد نیست. هم چنین این نامه تاییدی است از سوی اعضای جمهوری خواه کنگره بر سخنان رهبر معظم انقلاب دایر بر بی اعتمادی به آمریکایی ها.

اگر دولت ایران صدها میلیون دلار هزینه می کرد که به مردم جهان بفهماند که او مانع توافق نیست و این آمریکا است که قابل اعتماد نیست نمی توانست آنان را قانع کند. وقتی خداوند چیزی را ارداه کند هیچ کس مانع او نخواهد شد. اینک خردمندان آمریکا در کنگره که عصاره و افشره خرد و قانونمداری آمریکایی هستند با نامه خود با فریاد بلند جار می زنند که ای مردم جهان بدانید که این ما هستیم که قابل اعتماد نیستیم. این ما هستیم که با قلدری پیمان های بین المللی را هر وقت بخواهیم زیر پا می گذاریم. این صدا چنان بلند است که به گوش بیشتر مردم جهان رسیده است و انکار آن برای آمریکا هزینه بسیاری به دنبال دارد. این نامه به عبارتی صدای آخرین نعره های شیر زخمی و از پای افتاده ای است که هر شنونده ای می فهمد آخرین لحظات عمر او است

این صدا یک صدای معمولی نیست این صدای شکستن شاخ غول است. غولی که هیچ کس را توان شکست دادن آن نبوده و نیست اما تیم گفت و گو کننده ایران به رهبری ظریف با ظرافت تمام کاری کرده که این غول با زور و نیروی خود به زمین بخورد. خودش شاخ خود را بشکند و خودش صدای شکستن شاخش را با قدرت رسانه ای خودش به گوش تمام جهان برساند.

. اکنون ما پیروز مذاکرات هستیم حتی اگر توافق هم انجام نشود. به زودی پیامدهای بیشتری از این نامه آشکار خواهد شد و جهان خواهد فهمید که نه تنها دولت آمریکا که حتی کنگره و سنای آمریکا نیز قابل اعتماد نیست و به زودی کشورهای جهان و حتی اروپایی  هایکی یکی راهشان را در برقراری رابطه سیاسی و اقتصادی با ایران از آمریکا جدا خواهند کرد. هم اکنون زمان جشن گرفتن است. ی. رزمندگان جبهه دیلماسی خسته نباشید با چراغ روشن حرکت کنید.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٢-١٣٩٣, ١٧:۵٨

   

پر مبحث ترین ها