سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا مردم پس از بیانیه هسته یی شادمانی کردند؟

شادمانی مردم در خیابان های تهران و دیگر شهرهای کشور را می توان همسنخ شادمانی آنها پس از پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری 2 سال پیش دانست.


پس از پخش زنده ی ایراد بیانیه ی هسته یی مشترک ایران و 6 قدرت جهانی در دانشگاه لوزان سوییس از سوی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ی کشورمان و «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا، شمار زیادی از هموطنان در سراسر کشور به خیابان ها آمدند و کامیابی هسته یی را جشن گرفتند.

ناظران، سرور مردمی را که با در دست داشتن پرچم های سه رنگ ایران و تصویرهای رییس جمهوری و وزیر امورخارجه به خیابان ها آمده بودند، شبیه زمانی می دانند که نتیجه ی انتخابات 22 خردادماه 1392 اعلام و مشخص شد زمام اداره ی کشور به تدبیرگران امیدآفرین سپرده شده است.

رخدادهای روزهای گذشته نشان داد این شادمانی پیشین بی دلیل و تکرارناپذیر نبوده و همچنان که حسن روحانی رییس جمهوری در سخنان عصر دیروز تصریح کرد، مسیر گام های دیگر به سوی تحقق اهداف بلند ملی و تداوم موفقیت ها هموار شده است. در کنار پیدایی چشم اندازهای روشن به سوی تحقق این اهداف، چیستی و چرایی شادمانی مردم از چند زاویه قابل بررسی است:

1-همچنان که گفته شد، مهمترین دلیل شادمانی مردم کنار رفتن بخش مهمی از موانعی بود که طی سال های گذشته بر سر راه دستیابی به اهداف بلند ملی ایجاد شد و چالش های پرشماری برای ایران و ایرانیان در عرصه ی بین المللی ایجاد کرد. این چالش ها طی یک دهه بر پیشرفت های اقتصادی و به عبارتی بر گردش چرخ زندگی و معیشت مردم سایه افکند و حتی پیامدهای نامطلوبی را در زمینه های امنیتی، اجتماعی و ... به بار آورد.

از این زاویه ی دید، تنگناهای گوناگون، هزینه ی مقاومت سرسختانه و شکوهمند ملت برای استیفای حقوق معامله ناپذیری بود که سرانجام به تایید انکار و نقض کنندگان آن رسید. به این ترتیب، گشایش دریچه یی به سوی پایانی خوش بر دشواری های سالیان گذشته و گذار از دورانی سخت به سوی سالیانی پرامید مهمترین پاسخ به چرایی شادی مردم بود.

در ترسیم شِمای ماهیت شادی مردم می توان از سخنان اخیر روحانی بهره جست که از آنان به خاطر ایستادگی شان سپاسگزاری کرد و کامیابی دیپلماتیک کشور را نتیجه ی این مقاومت دانست. در واقع یکی از مهمترین عناصر چیستی سرور عمومی به ثمر نشستن مقاومت ملی بود تا جایی که شادمانی مردم را می توان به نوعی جشن ایستادگی نامید.

2- مردم در پی اعلان بیانیه ی لوزان و تفاهم نمایندگان سیاست خارجی کشورمان و 6 قدرت جهانی برای امضای توافق نهایی همچون مواقع پیروزی تیم های ورزشی ملی به صورت خودانگیخته به خیابان ها آمدند تا سرور خود را با دیگر هموطنان به اشتراک گذارند. در چنین هنگامه یی، برانگیختگی یک احساس پیروزی، کامیابی و به دنبال آن خرسندی مشترک مهمترین عامل به خیابان آمدن و نه در خانه ماندن شهروندان بود. ایرانیان که طی سال های گذشته همگی در یک کشتی به پهنای عرشه ی قلمروی ملی از میان دریای متلاطم تحریم و تهدید گذشتند، با دیدن فانوس دریایی کرانه ی امنیت، غریو شادی و زنده ماندن امید برکشیدند و با هم شادمان همنوا شدند؛ همنوایی که مصداق همدلی و همزبانی میان ملت و نیز مردم و مسوولان بود.

مردم خرسند که سال ها با تحمل چالش های پیش روی امنیت رفاهی و تنگناهای معیشتی حتی زیر سایه تهدیدهای نظامی به ایستادگی خود ادامه دادند، با حضور در خیابان ها نوعی انسجام و همدلی سرورمند و پرهیجان را به نمایش گذاشتند که در سال های گذشته در زمینه های سیاسی کمتر شاهد آن بودیم.

3- نکته یی که بسیاری از مردم خوشحال خیابان ها تهران و دیگر شهرهای کشور به تجربه و درایت آزموده اند اما لازم است باز هم از آن سخن گفت بایسته های مربوط به نگاه واقعگرایانه به تحولات و رخدادهای سیاسی و بین المللی است. همچنان که گفته شد، بیانیه ی لوزان گامی بسیار مهم برای دستیابی به توافق نهایی است؛ توافقی که از نگاه برخی پایان دشواری های ملی خواهد بود. این در حالی است که حتی دستیابی به توافق نهایی نیز خود مرحله یی است که در پویش ملی ایرانیان منزلگاهی موقت است و به گفته ی رییس جمهوری آغازی بر روندی رو به جلو در تعامل با جهان خواهد بود. بنابراین، نه باید انتظار محو یکباره ی مشکلات و چالش های داخلی و خارجی را از امضای توافق نهایی داشت و نه در باد کامیابی هسته یی خوابید زیرا اهداف پیش روی کشور در راستای اعتلای منزلت و جایگاه جهانی ایران بسیار بلندتر از توافق هسته یی و نیازمند ظرفیت و تلاش هایی فراوان برای دستیابی است. همچنان که مشکلات و دشواری ها یک شبه بر اثر لغو تحریم ها و قطعنامه های ظالمانه از بین نخواهد رفت، ایستادگی ملی به تدریج از گذرگاه هسته یی فراز آمده و در جبهه یی جلوتر در عرصه ی بین المللی ادامه خواهد یافت.

4- گفته شد که بیانیه ی لوزان برای زمینه سازی توافق نهایی نه یک پایان، بلکه آغازی بر یک مسیر پرتلاطم اما رو به جلو است. همچنین، سرور مشترک و عمومی مردم دیباچه یی از سرمایه یی ملی است که بارها در بزنگاه های تاریخی همچون پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، انتخابات های گوناگون به کار آمده است. نکته ی مهم این است که عنصر امید، همدلی و همزبانی پس از فرونشستن هیجان و برانگیختگی عمومی در جامعه و در میان شهروندان حفظ شود و انسجام هموطنان برای دستیابی به اهداف ملی قوام یابد.

با توجه به آنچه گفته شد، شادمانی خیابانی مردم در دستیابی به کامیابی های ملی نمایانگر حساسیتی عمومی به سرنوشتی مشترک و فرصت و ظرفیتی است که در پیمایش مسیر پیش روی کشور اهمیتی بی مانند دارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠١-١٣٩۴, ٢١:۴١

   

پر مبحث ترین ها