سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قابل توجه آن ها که خود را مخاطب رهبری نمی دانند

معاهده لوزان به طور رسمی از سوی تیم های اصلی مذاکره کننده در سراسر جهان منتشر شد و این آغازی بود بر واکنش های متفاوت بین المللی و داخلی به این معاهده.

 

همزمان با اینکه تندروهای کنگره ایالات متحده و نتانیاهو همچنان همه تلاش خود را به کار می گیرند تا از پیشبرد این موضوع جلوگیری کنند، برخی منتقدان داخلی نیز با عباراتی نظیر« کلاه گشاد بر سر ملت»، « معاهده ترکمنچای»، « وقت کشی تیم مذاکره کننده»، « تسلیم در برابر دشمنان» و ... به استقبال این معاهده اولیه رفتند. البته آنطور که از اخبار رسانه های بین المللی و داخلی حاصل می شود، کفه سنگین ترترازو از آن واکنش های مثبت به آنچه در لوزان به دست آمده است تا واکنش های منفی. در عرصه بین الملل قریب به اتفاق سران کشورهای منطقه و سایر نقاط جهان این معاهده را یکی از مهمترین رویدادهای دهه های گذشته قلمداد کرده و آن را نشان دهنده همترازی قدرت دیپلماسی ایران در برابر 6 قدرت بین المللی دانسته اند. بسیاری از تحلیلگران این موافقت نامه را شروعی برای قدرت مندی بیشتر ایران در منطقه آشوب زده خاورمیانه و بهبود شرایط این منطقه می دانند و تعداد زیادی از فعالان مدنی، سیاسی، زیست محیطی و اقتصادی گام اولیه برداشته شده در سوئیس را به عنوان دیباچه بسیاری از وقایع مهم و امیدبخش آینده در نظر می گیرند. اما به طور طبیعی هر رویداد بزرگ یا حتی کوچک سیاسی و بین المللی واکنش های  منفی را نیز به دنبال دارد و لوزان با چنین ارزش خبری هم از این ماجرا مثتنی نیست. اما آنچه که مسئولیت و انصاف مخالفان عملکرد تیم ظریف را بیش از پیش به چالش می کشد انتخاب شعار « دولت و ملت، همدلی و همزبانی» از سوی مقام معظم رهبری و سخنان روشنگرانه ایشان در روز اول فروردین ماه سال جاری در مشهد است. آیت الله خامنه ای در این بیانات تاکید کردند که دشمنان ایران همواره در تلاش اند تا نشان دهند که ایران اهل مذاکره نیست و این دروغ را به طور وسیع با هدف ایران هراسی در سطح بین الملل گسترش می دهند. لذا به نظر می آید حمایت از کلیات فعالیت یک تیم مذاکره کننده برای حفظ وجهه بین المللی کشور کمترین کاری است که هر ایرانی باید آن را انجام دهد و انتقادات خود را با اهداف سیاسی گذشته یا آینده همراه نکند. نکته مهم دیگر این است که ایشان درهمان سخنرانی گفتند که مذاکره با آمریکا صرفا مسئله‌ هسته‌ای است. این موضوع و اذعان مسئولان مختلف کشور مبنی بر اینکه عملکرد مذاکره کنندگان کاملا با منافع ملی و منویات مقام معظم رهبری هماهنگ است خود دلیلی بر این است که مذاکره کنندگان پای خود را از خط قرمزها فراتر نگذاشته و به قول برخی سرمردم کلاه نگذاشته اند، چرا که بر فرض محال اگر حتی با این نیت وارد مذاکره شده بودند اجازه انجامش را نداشتند.

مساله مهم دیگری که برخی مخالفان و نه صرفا منتقدان مذاکرات هسته ای به طور مکرر آن را فراموش کرده یا به طور خودخواسته مسافر کوچه علی چپش می کنند، این است که تحریم های هسته ای از چه زمانی به اوج خود رسید و از چه تاریخی و در چه دولتی نام جمهوری اسلامی ایران در فصل هفتم شورای امنیت پدیدار شد. و در واقع شادی امروز مردم و استقبال رسانه ها و مسئولان کشور از نتایج لوزان استقبال از آن چیزی است که متعلق به خودمان بوده و با یک عملکرد نامناسب در زمین حریف قرار گرفت. گروکشی امروز غربی ها برای لغو تحریم ها می توانست وجود نداشته باشد اگر، اگر در گذشته تلاش می شد تا با مشورت و تدبیر از تصویب تحریم های بین المللی جلوگیری شود. شاید حافظه کوتاه مدت برخی همراهی نکند اما مردم فراموش نمی کنند که در گذشته خواسته غربی ها برای لغو غنی سازی، بسته شدن سایت های هسته ای، خروج اورانیوم غنی سازی شده از کشور و به طور کلی لغو برنامه صلح آمیز هسته ای ایران تا چه حد وقیحانه بود و امروز پس از تلاش های تیم های مذاکره کننده و حمایت های مقام معظم رهبری و استقامت مردم، این خواسته ها چگونه تعدیل یافته است. امروز دیگر هیچ قدرت بین المللی نمی تواند ادعا کند که برنامه صلح آمیز هسته ای ایران باید تعطیل یا غنی سازی باید موقف شود. امروز سران کشورهای غربی با استناد به فتوای مقام معظم رهبری تاکید دارند که نه فقط ایران، بلکه همه کشورها باید از انرژی صلح آمیز هسته ای بهره مند شوند و این یعنی کند شدن زبان تیز گذشته. امروز همان روزی است که رسانه های غربی برنده مذاکرات هسته ای را تیم ایرانی می دانند و روزی که دولت اسرائیل بیش از پیش از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران می ترسد و این وحشت را علنا در بیانیه ها و سخنرانی های سران خود نشان می دهد. لذا شاید بد نباشد تا عده ای فراموش نکنند همدلی و همزبانی مورد تاکید مقام معظم رهبری شامل انتقادات صریح، منصفانه و دلسوزانه و حمایت های مسئولانه است. ایشان تاکید کردند که به هیچ شخص یا گروهی چک سفید ندادند و این رویه را خود عملا در حمایت ها و تذکرات به تیم هسته ای هم نشان دادند. لذا لازم است برخی که خود را هیچ زمان مخاطب سخنان رهبر معظم انقلاب نمی دادند یکبار دیگر با نگاهی جدید به این سخنان دقت کنند تا متوجه شوند که چک سفید شامل همه فعالان سیاسی و مسئولان است.

 

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠١-١٣٩۴, ٠٩:۴٩

   

پر مبحث ترین ها