سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تعلیق عمره، دیر اما ضروری

عقب گرد سازمان حج و زیارت از موضع اولیه خود و سکوت ادامه دار این سازمان در برابر انواع و اقسام بی احترامی و بی حرمتی هایی که در گذشته با زائران ایرانی در خاک عربستان شده است خود موجی دیگر از نگرانی بین افکار عمومی برای رفتن به سفر عمره ایجاد کرده است.

روز هشتم فروردین روزی بود که یکی از عجیب ترین وقایع درتاریخ مهمان نوازی روی داد. دو نوجوان ایرانی هنگامی که همراه با خانواده های خود قصد برگشت از یک سفر معنوی را داشتند، در فرودگاه شهر جده توسط دو مامور امنیتی مورد تعرض قرار می گیرند. خبر مربوط به این واقعه پس از پایان تعطیلات عید روی خبرگزاری ها و سایت ها و تیتراول روزنامه ها نشست و این خود زمینه آغاز واکنش های مختلف از سوی افراد در جایگاه ها و مناصب گوناگون بود. از جمله اولین واکنش ها احضار سفیر یا کاردار عربستان در ایران و ارسال نامه به وزارت حج عربستان از سوی وزارت امورخارجه بود. اما واکنش های مردمی بسیار بیشتر از واکنش های مسئولین در چشم بود و تجمع های خودجوش خود گواه این موضوع بود. هرچه از زمان انتشار این خبر برای اولین بار گذشت، آرام آرام واکنش ها آرام و آرام تر از قبل شد و حتی به گونه ای شد که مسئولان سازمان حج و زیارت که مدعی لغو سفر عمره شده بودند اعلام کردند که خبری از اجرایی شدن این تصمیم نیست. البته خوشبختانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنان پیگیر تصویب این طرح هستند و امید می رود که تصمیم مناسبی در این زمینه گرفته شود. اخبار مربوط به بی حرمتی به زائران حرم امن الهی همزمان شد با کارشکنی سعودی ها در تایید ویزای برخی از هموطنان و عدم پذیرش دو هواپیمای ایرانی از سوی دولت عربستان.

اما روز شنبه، 23 فروردین بود که یکی از سایت های خبری مطلبی با عنوان حمله وهابیون به اتوبوس زائران ایرانی در مکه را روی کیوسک خبری خود گذاشت. به گزارش این سایت خبری، اخبار رسيده از شهر مکه مکرمه حاکي از آن است که عصر روز جمعه اتوبوس حاملان زائران ایرانی در شهر مکه مکرمه  مورد حمله تعدادي وهابي قرار گرفت.

در همين حال يکي از مقامات سازمان حج و زیارت جمهوري اسلامي ايران ضمن انکار اين ماجرا، در این باره گفت: این حادثه توسط چند کودک انجام شده است، بنده اعتقادی به این مطلب ندارم که این سنگ اندازی با برنامه ریزی قبلی بوده است.

اين مقام مسئول در سازمان حج و زيارت ايران با اشاره به این حمله به عنوان یک اتفاق ساده، افزود: این مدل تعرضات و سنگ پرانی ها را در عمره های سال های قبل نیز شاهد بوده ایم!!

با توجه به اتفاقات روی داده نکاتی حائز اهمیت است که شاید ضرورت بیان دوباره آن ها بیش از پیش احساس می شود:

1-      رفتارهای خارج از عرف و نادرست ماموران امنیتی عربستان و برخی از دست نشانده های وهابیون با زائران ایرانی در شهرهای مکه و مدینه شامل آنچه در دوهفته گذشته روی داد و آنچه در گذشته به خصوص در خصوص بی حرمتی به روحانیون کاروان روی داده است به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست. سوالی که برخی ممکن است مطرح کنند این است که خب حالا باید با دولت سعودی چه کرد؟ آیا باید وارد جنگ شد؟ در جواب باید گفت اگر مسئولان مربوط در کشور ما همان زمان که سنگ اندازی به زائران ایرانی توسط « چند کودک» تازه باب شده بود و هنوز انقدر معمول نشده بود که یکی از مقامات سازمان حج و زیارت با عبارت « یک اتفاق ساده» از آن یاد کند، واکنش مناسب نشان داده بودند، امروز دیگر نوجوانان این کشور توسط چند مامور امنیتی در یکی از امنیتی ترین مکان های دنیا، یعنی گیت فرودگاه مورد تعرض قرار نمی گرفتند. کسی از جنگ یا قطع همه روابط سخن نمی گوید اما کاهش اعزام یا اتخاذ یک تصمیم برای پیگیری قضایی این قبیل مسائل می توانست حداقل تاثیر را داشته باشد.

2-      اگرچه در حسن نیت سخنان برخی از مسئولان شکی نیست  و این واکنش ها برای التیام روح جریحه دار شده این خانواده ها و مردم انجام می گیرد اما آیا بهتر نیست که انقدر در صدد توضیح تفاوت بین تعرض و تجاوز نباشیم و کلمات را موشکافی نکنیم و قبح موضوع را کاهش ندهیم؟ این کار را پس از اطمینان از اینکه دولت سعودی با خاطیان برخورد خواهد کرد هم می توان انجام داد.  نباید اجازه داد که این موضوع مهم توسط مسئولان وزارت حج عربستان فراموش شود و به راحتی از کنارش عبور کنند.

3-      عقب گرد سازمان حج و زیارت از موضع اولیه خود و سکوت ادامه دار این سازمان در برابر انواع و اقسام بی احترامی و بی حرمتی هایی که در گذشته با زائران ایرانی در خاک عربستان شده است خود موجی دیگر از نگرانی بین افکار عمومی برای رفتن به سفر عمره ایجاد کرده است.  خوشبختانه  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تعلیق رسمی سفرعمره مفرده خبر داد و این خود اقدامی مهم در شرایط کنونی است اما آیا بهتر نبود این اقدامات زودتر از سوی مسئولان ایرانی اخذ می شد؟

 

4-      اگرچه در خباثت های صورت گرفته از سوی ماموران امنیتی سعودی و کارشکنی های دولت عربستان علیه مردم ایران در وقایع مختلف شکی نیست و اگرچه سکوت مسئولان سازمان حج و زیارت هم دلیلی مهم در دامن زدن به این بی احترامی ها محسوب می شود، اما نباید نقش مردم و زائران ایرانی را در ایجاد این شرایط و دادن بهانه به دست سعودی ها فراموش کرد. فراموش نکنیم که آن حجی که قرآن کریم بر واجب بودنش تاکید دارد و یکی از فروعات دین محسوب می شود حج تمتع است.  اصرار برخی از هموطنان ما در تکرار چند ده باره یا چندباره فریضه مستحب عمره، عدم رعایت آنچه از سوی مسئولان کاروان ها به زائران گفته می شود و برخی نمی پذیرند، خرید های هنگفت از بازارهای عربستان از جانب زائران ایرانی که شهره خاص و عام شده اند و و خروج سالانه میلیون ها دلار از خاک کشورمان و واریز شدن به جیب دولت سعودی نمی تواند زمینه ساز رفتارهای توهین آمیز با ایران و ایرانی باشد؟ شاید برای یادآوری مسئولان و افکار عمومی لازم باشد بازهم به جمله ای گرانبها در زبان فارسی مراجعه کنیم که « احترام هرشخصی دست خودش است» .

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠١-١٣٩۴, ١١:٠۶

   

پر مبحث ترین ها