سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پوتین و ترامپ مذاکره کردند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در یک گفت وگوی تلفنی، مسائل مورد علاقه و اوضاع سوریه را بررسی کردند و خواستار تلاش متقابل برای بهبودی مناسبات دو کشور شدند.


به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، گفت وگوی تلفنی پوتین و ترامپ با توافق دو طرف
انجام گرفت و رئیس جمهوری روسیه بار دیگر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت و برای وی آرزوی موفقیت در اجرای برنامه های اعلام شده پیش از انتخابات کرد.
رئیس جمهوری روسیه همچنین آمادگی این کشور را برای برقراری مشارکت راهبردی با دولت جدید آمریکا بر اساس اصول برابری و احترام متقابل و مداخله نکردن در امور داخلی یکدیگر اعلام کرد.
در جریان این گفت وگوی تلفنی، پوتین و ترامپ ضمن تاکید بر اینکه وضع کنونی روابط روسیه و آمریکا کاملا غیر رضایت بخش است، تلاش های مشترک برای بهبودی مناسبات و قرار دادن آن در مسیر همکاری های سازنده در گستره وسیعی از مسائل را خواستار شدند.
در این گفت وگوی تلفنی خاطرنشان شد که روابط دیپلماتیک دو کشور، سال آینده 210 ساله می شود که این مناسبت باید زمینه و انگیزه بازگشت همکاری ها به مسیر سازنده و واقعگرایانه باشد که پاسخگوی منافع دو کشور و تامین ثبات و امنیت جهان شود.
پوتین و ترامپ همچنین بر ضرورت تشریک مساعی در مبارزه با تروریسم بین المللی و افراط گرایی به عنوان دشمن مشترک تاکید و مسائل مربوط به حل و فصل بحران سوریه را بررسی کردند.
دو طرف در پایان توافق کردند به تماس های تلفنی ادامه داده و امکان دیدار شخصی در آینده را بررسی کنند و نمایندگان دو طرف مقدمات برگزاری این دیدار را فراهم خواهند کرد.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیشتر از برنامه مذاکره تلفنی خود با پوتین خبر داده بود.
پیش از این نیز اخباری از برنامه در دستور کار انجام دیدار زودهنگام پوتین و ترامپ پس از مراسم تحلیف و آغاز کار ریاست جمهوی وی در آمریکا انتشار یافته بود.
ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی، افزون بر تحسین پوتین به عنوان یک رهبر قدرتمند در برابر اوباما، مواضع دوستانه در برابر روسیه را حتی به مسائل بین المللی کشاند و تعامل همراه با کاهش تنش بین واشنگتن و مسکو را سودمند خواند.
اکنون راهیابی ترامپ به کاخ سفید می تواند امیدها برای احیای روابط روسیه و آمریکا را که به پائین ترین سطح از زمان فروپاشی شوروی (سال 1991) رسیده است، افزایش دهد.
ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل 25 مهرماه اعلام کرد: روابط مسکو و واشنگتن به پایین ترین سطح و دوره جنگ سرد رسیده و وضع کلی بسیار بد و بدترین از سال 1973 (شوروی) است.
روابط واشنگتن و مسکو از سال 2014 در سه محور گسترش نفوذ نظامی ناتو بوِیژه آمریکا نزدیک و حتی هم مرز روسیه در شرق اروپا، دریای بالتیک و اوضاع سوریه تیره شده است.
از سوی دیگر، آمریکا و اتحادیه اروپا از سال 2014 با طرح اتهام دخالت روسیه در درگیری های شرق اوکراین و کمک به مخالفان دولت این کشور، مجموعه ای از تحریم های گسترده اقتصادی و مالی ضدروسی را وضع کرده اند که واکنش متقابل مسکو را در پی داشته است.

 

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٨-١٣٩۵, ١١:۴۶

   

پر مبحث ترین ها