سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خودداری اوباما از امضای قانون تمدید تحریم های ایران

اوباما با این اقدام خود نشان داد مخالف رویکرد تمدید تحریم های ایران است.

 

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در یکی از مهم ترین و معنادارترین تصمیمات پایان دوران ریاست جمهوری خود از امضای تمدید 10 ساله قانون تحریم های ایران (موسوم به داماتو) خودداری کرد اما با " وتو نکردن " آن اجازه داد این قانون بدون امضای او اجرایی شود.

به گزارش عصر ایران به نقل از رسانه های آمریکایی ، اوباما در اقدامی معنادار در روزهای پایان دوران ریاست جمهوری خود از تمدید 10 ساله قانون تحریم های ایران به شکل عدم امضای آن ، حمایت نکرد اما مانع اجرای آن نیز نشد.

اوباما از امضای قانون تمدید تحریم های ایران خودداری کرد

این قانون دو هفته پیش با اجماع آرای نمایندگان کنگره به تصویب رسیده بودو برای اجرایی شدن نیازمند امضای رییس جمهور آمریکا بود اما اوباما بدون امضای این قانون، اجازه اجرایی شدن آن را داده است. منابع کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بودند اوباما این قانون را امضا خواهد کرد اما تصمیم به عدم امضای این قانون در واپسین روزهای حضور اوباما در کاخ سفید، اقدامی غیر منتظره و معنادار محسوب شده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تمدید 10 ساله قانون داماتو ، نقض "برجام " است، از واکنش متناسب جمهوری سلامی ایران به این اقدام دولت آمریکا خبر داده اند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در واکنش به عدم امضای قانون تمدید تحریم های ایران از سوی اوباما گفت:" دولت آمریکا به روشنی این مساله را اعلام کرده است که طرح تحریم‌های ایران اگرچه ضروری نیست ولی کاملا مطابق با تعهدات ما در چارچوب برجام بوده است. "

او افزود: "بر اساس این موضع اصولی ما، تمدید تحریم‌های ایران بدون امضای رئیس جمهور به قانون تبدیل می‌شود.

ارنست تاکید کرد تمدید تحریم‌های ایران تأثیری منفی بر توانایی دولت آمریکا برای اجرای تعهداتش در چارچوب برجام نخواهد داشت.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩۵, ١٣:٣۶

   

پر مبحث ترین ها