سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مشاور مدیرکل راه و شهرسازی قم مطرح کرد؛

ضعف مطالبه‌گری مردم قم از دولت‌ها/ تخریب بافت تاریخی شهر

بروز شده : ١-١٠-١٣٩۵, ١۴:٢۴    نسخه چاپی    
مشاور مدیرکل راه و شهرسازی استان قم معتقد است بسیاری از مشکلات کنونی استان قم به دلیل ضعفی است که مردم در مطالبه‌گری از دولت‌ها دارند.

 سید مجید فارغیان قمی در جلسه شامگاه سه‌شنبه بنیاد قم‌پژوهی با موضوع راه‌های احیای بافت تاریخی شهر قم با اشاره به اهمیتی که سازمان‌های مردم نهاد در دنیای امروز دارند، اظهار داشت: بنیاد قم‌پژوهی هم باید در راستای استفاده از ظرفیت‌های خود همکاری دقیق‌تری با سازمان‌های همکار و همفکر داشته باشد.

وی افزود: محور مستندنگاری سیر تحولات کالبدی شهر قم در زمینه‌های معماری و شهرسازی در کنگره تاریخ معماری و شهرسازی پیگیری می‌شود که بنیاد قم‌پژوهی هم این موضوع را جزو اهداف خود قرار دادها ست.

مشاور مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با بیان اینکه یکی از مشکلات قم پژوهی دارد این است که ۲۲ جلد کتاب چاپ شده و شاید همین تعداد در نوبت چاپ باشد که زمینه چاپ آن وجود ندارد ابراز داشت: مجله‌هایی در سطح کشور وجود دارد که در حوزه معماری و شهرسازی کار می‌کنند که می‌توانند به معرفی قم بپردازند و قم پژوهی باید به این موضوع اهتمام کند.

تخریب بافت تاریخی در قم

وی با اشاره به ضعف مطالبه گری مردم در مسیر حفظ آثار تاریخی شهر قم، ادامه داد: خانه خواهر احمدشاه که در طرح توسعه بلوار عمار یاسر از بین رفته است اما مطالبه‌گری در این عرصه‌ها وجود ندارد تا مدیران بر این مسائل متمرکز شوند.

فارغیان افزود: در چند سال گذشته چندین خانه تاریخی در قم تخریب شده است که خانه حاجی باشی در خیابان باجک و خانه قائمی در همین محله از آن جمله هستند اما حرکتی برای جلوگیری از این تخریب‌ها در قم شکل نگرفته است.

وی بخشی از مشکلات را ناشی از مهاجرپذیری قم دانست و گفت: مهاجرپذیری در قم منجر به اغتشاش فرهنگی شده و این تفاوتش با تنوع فرهنگی بسیار فرق دارد.

مشاور مدیرکل راه و شهرسازی استان قم بخش دیگری از مشکلات را ناشی از مطرح نکردن مطالبات دانست و افزود: محلات بافت قدیمی قم گاهی اوقات کوچک‌ترین مسائل را مطالبه نمی‌کنند و هر چیزی که اتفاق می‌افتد را به قضا و قدر الهی نسبت می‌دهند.

وی اظهار کرد: دریاچه قم بین قم و آران وبیدگل مشترک است و ۴۰ هزار جنگل طاق و گز اطراف آران و بیدگل برای جلوگیری از ریزگردها وجود دارد اما در قم یک هکتار از این جنگل‌ها که با اعتبارات دولتی در کاشان ایجاد شده، وجود ندارد.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٠-١٣٩۵, ١۴:٢۴

   

پر مبحث ترین ها