سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مديرعامل سازمان ‌پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري قم:

24 پارك در قم احداث مي‌شود

از اوايل سال جاري الگوي كاشت گياهان تغيير كرده است و به جاي چمن‌ها كه با وجود بحران آب نيازمند آبياري بسياري بودند، گونه‌هاي ديگري كاشت مي‌شود.
مدير‌عامل سازمان ‌پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري قم از ساخت 24 پارك جديد در شهر قم خبر داد.

محسن صالح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ، با اشاره به تغيير كاربري باغ‌هاي استان كه مالكان آن قصد تغيير كاربري آن را دارند، اظهار داشت: نابودي باغ‌هاي شهر بدون هماهنگي و توافق با شهرداري ممنوع است و در صورت اجرا با مالكان اين باغ‌ها برخورد خواهد شد.
وي تصريح كرد: در صورتي كه مالكان باغ‌ها به صورت قانوني باغ‌هاي خود را تغيير كاربردي ندهند، هم جزاي نقدي و هم جزاي كيفري بايد بپردازند.
مدير‌عامل سازمان ‌پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري قم عنوان داشت: در صورت توافق مالك و شهرداري، مالكان باغ‌ها مي‌توانند در صورتي كه باغشان در يك مكان مسكوني قرار گرفته باشد آن را تبديل به منزل مسكوني كنند.
وي گفت: در صورتي كه مالكان اين باغ‌ها امكان نگهداري از باغ خود را نداشته باشند طبق طرح جامع مي‌توانند به جاي آن باغ، زمين ديگري را در اختيار شهرداري قرار دهند تا در آن زمين شهرداري اقدام به ساخت پارك در همان محدوده كند.
صالح با بيان اينكه براي آنكه كمبود فضاي سبز در آن محل ايجاد نشود، درختان موجود در آن باغ در منطقه ديگري مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بيان داشت: در صورتي كه مالك زميني ديگري را در اختيار شهرداري قرار دهد تا در آنجا پارك احداث شود، شهرداري دو برابر درختان آن باغ را در محل جديد مي‌كارد.
وي در خصوص جزاي نقدي قطع درختان گفت: جزاي نقدي به ازاي قطع هر درخت از 100 هزار تومان تا يك ميليون تومان است كه اگر تعداد آن به 30 اصله درخت برسد تا سه ماه زندان به عنوان جزاي كيفري نيز خواهد داشت و متخلف علاوه بر جزاي نقدي و كيفري دو برابر درختاني كه قطع كرده در محلي كه مورد نظر شهرداري است بايد درخت بكارد.
مدير‌عامل سازمان ‌پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري قم در بخش ‌ديگري از سخنان خود با اشاره به مصرف بالاي آب توسط چمن‌ها اظهار داشت: از اوايل سال جاري الگوي كاشت گياهان تغيير كرده است و به جاي چمن‌ها كه با وجود بحران آب نيازمند آبياري بسياري بودند، گونه‌هاي ديگري كاشت مي‌شود.
وي خاطر‌نشان كرد: مطالعات و بررسي ساز و كار كشت گياهان ديگر انجام شده است و كاشت چمن به حداقل رسيده و جايگزين آن گونه ديگري از گياهان همچون فرانچينيا و سازينا شده‌اند.

* كاهش ميزان كاشت چمن در قم
صالح از ميزان كاشت چمن تا يك‌ سوم نسبت به سال گذشته خبر داد و عنوان كرد: گونه‌هاي جديد مقاوم هستند و علاوه بر آن به آب كمتري نياز دارند و اين فعاليت‌ها در غالب طرحي با نام «تغيير الگوي كشت گياهان» انجام مي‌شود.
وي به آماده‌سازي پارك‌ها براي ايام عيد نوروز اشاره كرد و بيان داشت: پارك‌هاي بزرگ شهر‌ كه شامل 15 پارك است در حال برطرف كردن اشكالات، ‌آماده‌سازي فضاي سبز،‌ رنگ‌آميزي و مرمت مكان‌هاي مورد نياز هستند‌.
وي در پايان خاطرنشان كرد: 167 پارك در قم وجود دارد كه علاوه بر اين تعداد‌ 24 پارك ديگر در قم در حال احداث است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٢-١٣٨٩, ١٨:٠۴

   

پر مبحث ترین ها