سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم:

85 درصد دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی قم مشغول کار هستند

بروز شده : ٢-١٠-١٣٩٢, ١۶:٠٧    نسخه چاپی    
از سال تحصیلی آینده چهار رشته جدید در قم همچون مدیریت اماکن مذهبی با توجه به نیاز این استان به دانشجویان ارائه می‌شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم گفت: دانشجویان دانشگاه به دلیل داشتن مهارت برای خودشان شغل ایجاد می‌کنند و در حال حاضر بیش از 85 درصد فارغ التحصیلان مشغول کار هستند.

امیر حمزه مهرابی در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار داشت: دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم به دلیل داشتن مهارت برای خودشان شغل ایجاد می‌کنند و در حال حاضر بیش از 85 درصد فارغ التحصیلان مشغول کار هستند.

وی با بیان این که ما سه نسل دانشگاهی را پشت سر گذاشته‌ایم، عنوان کرد: تفاوت این دانشگاه با دانشگاه‌های دیگر که دانش محور، پژوهش محور و مهارت محور بوده این است که دانشگاه علمی کاربردی کارآفرین محور بودن را پیش رو قرار داده است و در این جهت فعالیت می‌کند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی قم عنوان کرد: بسیاری از انسان‌های مهارتی زمینه شغل برایشان فراهم نیست و به دنبال فراهم شدن این زمینه هستند و به خاطر همین دلیل وام اشتغال زایی می‌دهند در حالی که هنوز مشکل اصلی حل نشده است.

وی بیان کرد: دانشگاه علمی کاربردی کارآفرینی یاد می‌دهد و به اشتباه به آن می‌گویند ایجاد شغل و این دانشگاه به دانشجویان انگیزه اشتغال و توانایی را می‌دهد تا با مهارت کسب کرده این کار را انجام دهد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی قم افزود: دانشگاه علمی کاربردی مهارت افزایی که وارث نسل سوم دانشگاه‌ها است را با اصلاح باورها و انگیزه‌ها انجام می‌دهد و از مهارت افزایی هم غافل نیستیم.

11 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند

مهرابی تصریح کرد: رشته‌های این دانشگاه با توجه به نیاز استان برنامه ریزی و تصویب می‌شود و به ازای هر شغل می‌توانیم رشته تاسیس کنیم و در صورت نداشتن نیاز به آن رشته پس از مدتی دیگر در دانشگاه ارائه نمی‌شود.

وی یادآور شد: دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم در 19مرکز این دانشگاه 11 هزار دانشجو دارد و در کل 12 کادر اداری داریم و تعداد کل کارمندان آن 100 نفر می‌شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم عنوان کرد: 97 درصد دانشجویان این دانشگاه بومی گزینی می‌شوند و این عمل موجب می‌شود که دانشجویان در شهر خود تحصیل کرده و بحرانی برایشان رخ ندهد.

وی ادامه داد: هزار و 200 استاد در دانشگاه علمی کاربردی به کار گرفته‌ایم که بدون وابستگی سازمانی به ما، فعالیت می‌کنند و کارهای پژوهشی صنعتی هم انجام می‌دهند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم تصریح کرد: هفته پژوهش 2 سال است که از سوی این دانشگاه برگزار می‌شود و امسال با رویکرد خاصی با برپایی نمایشگاهی مهارت‌ها و تخصص‌های دانشجویان را به نمایش گذاشتیم در حالی که سایر دانشگاه‌ها کتاب و مقالات خود را به نمایش می‌گذارند.

مهرابی بیان کرد: امسال بیش از سه هزار و 300 دانشجو جذب کرده‌ایم که در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر سه تا چهار برابر بیشتر است و بر اساس سند چشم انداز 20 ساله باید در پایان این سند 70 درصد دانشجو جذب رشته‌های مهارتی و 30 درصد جذب دانشگاه‌های دانش محور شوند.

13 درصد دانشجویان دانشگاه قم شاغل هستند

وی ادامه داد: 21 هزار دانشجو داریم و در حدود هفت هزار دانشجوی شاغل در دانشگاه های قم داریم و این میزان 13 درصد است و فاصله زیادی تا 70 درصد دارد و کشورهای دیگر نیز از همین راه مسیر خود را آغاز کرده اند و ما نیز امید داریم به این اندازه برسیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم با اشاره به این که پذیرش در این دانشگاه در سه زمان صورت می‌گیرد، عنوان کرد: در حال حاضر 18 مرکز علمی کاربردی فعال و چهار مرکز غیر فعال داریم و ثبت نام از دانشجویان از چند روز گذشته آغاز شده و تا سوم دی ماه ادامه دارد.

ارائه 110 رشته در قم

مهرابی با بیان این که در کل کشور به طور کل هزار و 200 رشته ارائه می‌شود، ابراز کرد: 9 تا 10 هزار دانشجوی شناور در استان قم داریم و 110 رشته در قم اجرا شده و یا در حال اجرا است.

وی افزود: از سال تحصیلی آینده چهار رشته جدید در قم همچون مدیریت اماکن مذهبی با توجه به نیاز این استان به دانشجویان ارائه می‌شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٠-١٣٩٢, ١۶:٠٧

   

پر مبحث ترین ها