سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش قم:

کمتر از 2 درصد قمی ها بیسوادند

بروز شده : ۶-١٠-١٣٩٢, ١٠:۵٠    نسخه چاپی    
در حال حاضر 500 کلاس درس سوادآموزی در استان فعال است که چهار هزار و 700 سوادآموز در این کلاس ها شرکت می کنند و همچنین 300 فرد حقیقی به صورت داوطلب وظیفه سوادآموزی این افراد را به عهده گرفتند.
معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش استان قم گفت: طی سال جاری آمار باسوادان در قم 98 درصد پیش بینی شده که با این رقم در حال حاضر نزدیک به دو درصد از مردم قم بیسوادند.

حجت الاسلام محمدرضا قاسمی نیا طی دیدار مسئولان سازمان نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم با آیت الله حسینی بوشهری، که قبل از ظهر پنجشنبه انجام شد، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این سازمان بیان کرد: طبق فرمان امام خمینی (ره) در سال 58 فرمان سوادآموزی برای همگان در ایران اعلام شد و درست 10 سال بعد از این فرمان جامعه جهانی شعار سوادآموزی همگانی را مطرح کرد.

وی افزود: امام خمینی (ره) با تشکیل نهضت سوادآموزی در راستای هدف ریشه کنی بیسوادی و گام برداشت و تاکید می کردند تا بیسوادی رفع نشود جامعه به استقلال نمی رسد و رهبر معظم انقلاب نیز بر این مهم تاکید کردند و سوادآموزی را یک جریان فرهنگی و آینده ساز عنوان می کنند که طی اردیبهشت ماه سال جاری بر ریشه کنی بیسوادی در ابلاغیه عمومی تاکید کردند.

معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش استان قم اظهار داشت: اولویت های برنامه توسعه تا پایان برنامه پنجم بر سوادآموزی سنین 10 تا 45 سالگی تصریح شده که همین گروه سنی در قم درسال 55 و سال پیروزی انقلاب اسلامی 54 درصد باسوادی بود و طی سال جاری این آمار 98 درصد پیش بینی شده است.

قاسمی نیا با بیان جایگاه سوادآموزی در آینده تحصیلی افراد جامعه تصریح کرد: بسیاری از افراد از کسوت نهضت سوادآموزی رشد کردند و به مراتب بالای علمی حوزه و دانشگاه دست یافتند که در این راه نهادها و ارگان های مختلفی چون کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، انتقال خون، هلال احمر، اداره کل زندان ها، صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی، و کمیساریای پناهندگان فعالیت و همکاری های مناسبی داشتند.

وی افزود: مطابق امر امام (ره) تمام بیسوادان باید یادگیری و تمام باسوادان برای یادگیری باید به پا خیزند و امروزه در ازای سوادآموزی هر یک نفر بیسواد در کشور، به افراد حقیقی سوادآموز 540 هزار تومان هدیه داده می شود.

معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش استان قم تاکید کرد: در حال حاضر 500 کلاس درس سوادآموزی در استان فعال است که چهار هزار و 700 سوادآموز در این کلاس ها شرکت می کنند و همچنین 300 فرد حقیقی به صورت داوطلب وظیفه سوادآموزی این افراد را به عهده گرفتند.

قاسمی نیا بیان کرد: سه دوره علم آموزی برگزار می شود که دوره اول سوادآموزی شامل افراد بیسواد و بی مدرک است و طی 400 ساعت آموزش داده می شوند و شامل چهار دوره است؛ دوره تحکیمی در راستای جلوگیری از بازگشت به بیسوادی انجام می شود و دوره انتقال که افرادی که موفق به دریافت مدرک ابتدایی شدند به دوره راهنمایی دست یابند.

وی در پایان گزارش خود با اشاره به موانع سوادآموزی در استان خاطرنشان کرد: موانعی در راه دستیابی به سوادآموزی وجود دارد که یک نفر بازمانده از تحصیل نیز برای استان زیاد است و از جمله این موانع می توان به تقاضای ضعیف از سوی بیسوادان برای سوادآموزی، عدم همراهی والدین در راه سوادآموزی، مهاجر پذیری استان، نبود تشویقات و الزمات برای حضور در کلاس های درس و نیاز به عزم ملی و استانی، دولتی و غیردولتی در راه باسوادی جامعه با توجه به برنامه پنجم توسعه که امید است محقق شود.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٠-١٣٩٢, ١٠:۵٠

   

پر مبحث ترین ها