سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استاندار قم: فعالیت در عرصه فقه نقطه تحولی در جهان اسلام ایجاد می‌کند

بروز شده : ۶-١٠-١٣٩٢, ١٠:۵٢    نسخه چاپی    
طلاب می‌گویند که شناخت موضوع با مردم است و کل فقه و مسائل فقهی بر موضوعات استوار است در حالی که تحقیقات حجت الاسلام فلاح زاده حاکی از آن است که تا موضوع تبیین نشود دانستن حکم اثری ندارد.
استاندار قم گفت: فعالیت در حوزه موضوعی احکام فقهی همچون تعیین حد ترخص شهری و نصب آن می‌تواند نقطه تحولی در جهان اسلام شود.

حجت الاسلام محمد صادق صالحی منش در مراسم رونمایی از تابلوهای حد ترخص استان قم که پیش از ظهر پنج شنبه با حضور شهردار قم، اعضای شورای شهر قم، جمعی از روحانیون و مسئولان فرهنگی و نمایندگان بیوت مراجع در مسجد اهل بیت(ع) واقع در عوارضی اتوبان قم - تهران برگزار شد، اظهار داشت: حجت الاسلام فلاح زاده از ممتازان حوزه علمیه است و سال های زیادی با وجود سختی های فراوان در زمینه موضوعی احکام فقه همچون تعیین حد ترخص فعالیت کرده است و این کار می‌تواند تأثیرگذاری خوبی در جهان اسلام داشته باشد، این موفقیت از شهر قم آغاز شده است و ان شاءالله نقطه تحولی در تاریخ اسلام به وجود آورد.

وی ضمن تبریک ویژه به حجت الاسلام فلاح زاده بیان داشت: همان طور که می‌دانید این جلسه برای مسئله احکام موضوع شناسی فقهی برگزار شده است و شاید اولین بار است که از یک موضوع شناسی فقهی، تعیین و نصب تابلوهای حد ترخص پرده برداری می‌شود.

استاندار قم ادامه داد: این یک حرکت بسیار بزرگ در کشور و حتی در جهان اسلام است و قطعا تاثیرگذاری خواهد داشت.

وی عنوان کرد: حجت الاسلام فلاح زاده یک دانشمند و فقیه به تمام معنا از جهت تسلط بر احکام فقهی است و شاید در جهان اسلام نمونه‌ای از ایشان بسیار کم بوده و اگر هم باشد حداقل ما اطلاع نداریم.

حجت الاسلام صالحی منش با بیان این که فقهای عامه و خاصه را خوب می‌شناسم، اضافه کرد: حجت الاسلام فلاح زاده در مسائل فقهی عالمی مبرز و جهادگری واقعی در عرصه مسائل فقهی است و با جدیت در این عرصه فعالیت می‌کند.

استاندار قم در این زمینه ادامه داد: وی پس از سال‌ها زحمت در احکام فقهی به نتیجه بسیار مهمی دست یافت و آن این که موضوعات احکام فقهی باید برای مردم تبیین شود، این گفته خلاف آن بیانی است که طلبه‌ها می‌گویند و آن این که موضوع ربطی به فقه ندارد.

وی ادامه داد: طلاب می‌گویند که شناخت موضوع با مردم است و کل فقه و مسائل فقهی بر موضوعات استوار است در حالی که تحقیقات حجت الاسلام فلاح زاده حاکی از آن است که تا موضوع تبیین نشود دانستن حکم اثری ندارد.

ابتدا باید موضوعات فقهی را باید برای مردم بیان کرد

استاندار قم تصریح کرد: حجت الاسلام فلاح زاده پس از سال‌ها تحقیق به این نتیجه رسید که ابتدا باید موضوعات فقهی را برای مردم بیان کرد و این، زمینه بسیار گسترده‌ای دارد.

وی ابراز کرد: بنده به مقالات فقهی و اصولی آشنایی دارم و طی سال گذشته 500 مقاله از علما و محققان و دانشجویان لبنان که در مراکز علمی ارائه شده را بررسی کرده‌ام؛ واقعا دانشمندان ما بسیار جلوتر حرکت کرده‌اند.

حجت الاسلام صالحی منش بیان کرد: کارحجت الاسلام فلاح زاده ابتکاری شخصی و جدید در اسلام است و برگزاری این مراسم به یقین نقطه عطفی در تاریخ خواهد بود؛ زیرا هیچ دانشمندی تا جایی که ما اطلاع داریم و با مذاهب آشنایی داریم و با توجه به دسترسی که به سایت‌های خبری داشته و از تازه ترین مقالات اطلاع داریم، کسی این گونه به مسئله موضوع شناسی همچون تعیین حد ترخص نپرداخته است.

وی افزود: حجت الاسلام فلاح زاده با نشان دادن محل حد ترخص زمینه این سئوال را برای مردم ایجاد کرد که اصلا حد ترخص چیست و این عمل موجب می‌شود که برای دانستن پاسخ آن به رساله مراجعه شود و از همین راه ده ها باب به روی مردم باز شود.

گفتنی است در پایان این مراسم از تابلو حد ترخص در کیلومتر 2 جاده قم - تهران با حضور مسئولان رونمایی شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٠-١٣٩٢, ١٠:۵٢

   

پر مبحث ترین ها