سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صالحی منش: انفاق و وقف جزو دستورات دین اسلام است

استاندار قم با تاکید بر نیکی به دیگران بيان داشت: گاهی اوقات کاری کوچک که در راه رضای خدا صورت می‌گیرد ثوابی بسیار بالا خواهد داشت.
استاندار قم با تاکید بر کمک و انفاق در راه خدا ولو به میزان اندک گفت: کمک به دیگران جزو دستورات دینی است و هر مسلمان باید با تأسی به پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) انفاق و وقف را در زندگی خود مورد توجه قرار دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمد صادق صالحی‌منش در همایش همه واقف باشیم که در مجتمع فرهنگی شاه سید علی(ع) قم برگزار شد، اظهار کرد: روزی یکی از صحابه امام صادق(ع) خدمت ایشان رسید و عرض کرد من عازم عمره رجبیه هستم و حضرت نیز فرمودند ثواب عمره رجبیه آن است که اگر سطح زمین پوششی از طلا باشد و کسی در راه خدا آن را انفاق کند آن ثواب را نخواهد برد.

وی افزود: آن شخص بسیار خوشحال شد و هنگامی که می‌خواست بازگردد امام صادق(ع) فرمودند پاداشی بالاتر از این هم هست و آن اینکه اگر کاری را برای رضای خدا و برای مسلمانی انجام دهی یا گرهی از مشکل شخصی بگشایی ثوابی بالاتر از عمره رجبیه خواهی داشت.

استاندار قم با تاکید بر نیکی به دیگران عنوان داشت: گاهی اوقات کاری کوچک که در راه رضای خدا صورت می‌گیرد ثوابی بسیار بالا خواهد داشت.

وی ادامه داد: کارهایی توسط برخی افراد صورت می‌گیرد که نتیجه‌ای تا ابد برای آنها باقی می‌گذارد و ثواب آن همواره برایشان ثبت می‌شود.

حجت الاسلام صالحی‌منش با اشاره به ماجرایی که سال‌ها پیش برایش رخ داده بود گفت: روزی خانمی در کویت 10 هزار دلار به من تحویل داد تا در قم مسجدی بنا کنم و من نیز آن مبلغ را گرفتم و در نزدیکی ورودی قم کار ساخت مسجدی را به شخصی سپردم ولی پول مذکور برای این کار کفایت نمی‌کرد؛ روزی با حجت‌الاسلام قرائتی دیداری داشتم و موضوع را با وی در میان گذاشتم و او هم گفت اتفاقا اخیراً با وزیر نفت ملاقات داشته‌ام و او هم پولی برای ساخت مسجد در راه‌ها اختصاص داده، می‌توانیم در قم از آن مبلغ هزینه کنیم و مسجد مورد اشاره را تکمیل نماییم.

استاندار قم با تاکید بر کمک و انفاق در راه خدا ولو به میزان اندک خاطرنشان کرد: کمک به دیگران جزو دستورات دینی است و هر مسلمان باید با تأسی به پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) انفاق و وقف را در زندگی خود مورد توجه قرار دهد.

وی بیان داشت: از خداوند می‌خواهیم کسانی را که در راه وقف و سامان‌دهی آن و نیز در مسیر فعالیت‌های قرآنی گام بر می‌دارند مورد عنایت و لطف خود قرار دهد.

وجود بقاع متبرکه بخشی از ظرفیت پایتختی قم در جهان تشیع است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم نیز در همایش گفت: قم پایتخت جهان تشیع است و وجود اماکن متبرکه همچون حرم حضرت معصومه(س) و بقاع متبرکه بخشی از ظرفیت‌های آن به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام والمسلمین شوذب شیری اظهار داشت: قم ام القرای جهان تشیع است و نخستین شهری است که دیوان وقفی داشته است و سفرای اهل بیت(ع) در آن متولی موقوفات شدند.

وی افزود: امامزاده موسی مبرقع(ع) از جمله بزرگ‌ترین عالمان و دانشمندان و نیز متولیان وقف از سوی امام محمد تقی(ع) بوده و امروز در قم مدفون است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه علی بن بابویه نیز از جمله بزرگانی است که در قم به خاک سپرده شده است عنوان داشت: با این حال غربتی که هم اکنون بر مقبره آنها سایه افکنده خوشایند نیست.

شیری با بیان اینکه 14 هزار موقوفه در قم به ثبت رسیده است گفت: امیدواریم بتوانیم درخت پر ثمر وقف را که یادگار واقفان و خیرین گذشته در قم است بیش از گذشته حفظ و تقویت کنیم و آن را به باروری بیشتری برسانیم.

تجلیل از مدیران کل سابق اوقاف و امور خیریه قم
صالحی منش: انفاق و وقف جزو دستورات دین اسلام است

بخش دیگر همایش همه واقف باشیم به تقدیر و تجلیل از مدیران کل سابق اوقاف و امور خیریه استان قم یعنی حجج اسلام والمسلمین فاضلی، روحانی‌نیا، هاشمی و ناظمی اختصاص داشت و پس از آن نوبت به تجلیل از دیگران رسید.

مجید ذاکری، سعید اسدالله اصغری، زهرا سادات اسلامی و زهره خوش‌لهجه به عنوان حافظان برتر قرآن، سکینه رشیدی، عابدین ابراهیمی به عنوان واقفان شاخص و محمد دلبری شهردار قم، رسولی شهردار منطقه شش قم، دلاوری معاون عمرانی و محرری معاون هماهنگی امور زائرین استاندار، دولابی‌نژاد رئیس کلانتری 25 و محمدزاده رئیس کلانتری 19، بهشتی معاون فنی شهردار قم و نیز متقیان مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری به عنوان وقف‌یاوران برتر تجلیل شدند.

همچنین در این همایش از خادمان بقاع متبرکه؛ رستم خیبری، عبدالکریم شعبانی، ابراهیم ملارضایی و نیز خادمان افتخاری آنها تقدیر شد.
صالحی منش: انفاق و وقف جزو دستورات دین اسلام است

اهدای لوح و هدایایی به حجج اسلام عزیزالله ترابی، ابراهیمی امام جمعه دستجرد، خراسانی، امانی، فاطمیان، صدر و خوئی نیز به عنوان مسئولان برتر فرهنگی و نیز قزوینیان، حسین رضوانی، محمد کارگر شریف آبادی، جهانگیر مرادی و علی عرب‌نژاد به عنوان اعضای هیئت امنای بقاع متبرکه بخش پایانی این همایش بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٠-١٣٩٢, ٠۶:۵٩

   

پر مبحث ترین ها