سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله حسینی بوشهری: وحدت نیاز جدی دنیای اسلام است

وی با ابراز تأسف از همراهی برخی دولت های به ظاهر اسلامی با دشمنان اسلام تاکید کرد: این کشورها بخاطر اینکه ارادت و نوکری خودشان را به اربابانشان نشان دهند برای مقابله با کشورهای اسلامی با اسرائیل هم‌پیمان می شوند.
امام جمعه قم با اشاره به فرارسیدن هفته وحدت، نیاز جدی دنیای اسلام را وحدت و انسجام دانست.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری امروز در خطبه های این هفته نماز جمعه قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار داشت: دنیای اسلام امروز دچار مشکلات جدی است، از یک سو نظام سلطه با تمام وجود علیه اسلام و کشورهای اسلامی برنامه ریزی می کند و دلارها و اسلحه ها صرف از بین بردن نیروی انسانی می شود.

وی با ابراز تأسف از همراهی برخی دولت های به ظاهر اسلامی با دشمنان اسلام تاکید کرد: این کشورها بخاطر اینکه ارادت و نوکری خودشان را به اربابانشان نشان دهند برای مقابله با کشورهای اسلامی با اسرائیل هم‌پیمان می شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، سستی و ضعف مسلمانان را یکی دیگر از مشکلات جدی جهان اسلام ذکر کرد و افزود: مسلمانان به جمعیت و ظرفیت خودشان توجه ندارند و اگر بخواهیم به تمدن اسلامی مورد نظر مقام معظم رهبری برسیم جز با وحدت امکان پذیر نیست.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اعلام تشکیل پلیس ضد تشیع در یکی از کشورهای اسلامی این اقدام را زشت و ناپسند دانست.

وی تصریح کرد: امروز نبی گرامی اسلام(ص) محور وحدت و انسجام اسلامی است و ما باید حول محور کعبه، اسلام و قرآن پیام خودمان را به جهان منتقل کنیم.

نماینده مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: نخبگان حوزه های علمیه و دانشگاه ها باید بسیج شوند و فرهنگ وحدت را در جامعه ترویج دهند.

پیام 19 دی روز افتخار قمی ها

آیت الله حسینی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود، شکل گیری قیام خونین 19 دی سال 56 را یکی از روزهای افتخارآمیز مردم قم ذکر کرد و گفت: این حادثه که بخشی از تاریخ ملت ایران است در سال 56 در قم اتفاق افتاد و قهرمان آن مردم قم هستند.

به گفته وی اگر خط شکنی مردم قم نبود، معلوم نبود فضای کشور به کجا کشیده می شد به دنبال این حرکت در سراسر کشور فریاد هیهات من ظله بلند شد و در نهایت انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

امام جمعه قم اضافه کرد: مردم قم در آن روز به دفاع از امام خمینی(ره) پرداختند که سمبل دفاع از نظام و اسلام بود.

تجدید میثاق با رهبری

وی به دیدار هر ساله هزاران نفر از مردم قم با مقام معظم رهبری در سالروز قیام خونین 19 دی اشاره کرد و از مقام معظم رهبری و نیز همه دست اندرکارانی که این زمینه را برای دیدار مردم با رهبری فراهم کردند، تشکر کرد.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: رهبر معظم انقلاب در این دیدار ایمان، عمل صالج، بصیرت و استقامت را عامل پیروزی دانستند و فرمودند که هر جا این چهار عامل پدیدار شود، پیروزی قطعی است.

وی اظهار کرد: رهبری به نگاه درون زا خیلی تاکید کردند و اگر قرار بود ما نگاه برون زا داشته باشیم به پیروزی نمی رسیدیم و از بلوک غرب رها و به بلوک شرق وابسته می شدیم. ایشان فرمودند هر کس می خواهد از حقوق بشر سخن بگوید آمریکا حق ندارد از حقوق بشر سخن بگوید.

امام جمعه قم گفت: اگر ملت و مسئولان ایران وارد مذاکره شدند نه اینکه به علامت تسلیم دستانشان را بالا بردند این ملت روی پای خود ایستاده است و دشمنان دچار خیالبافی نشوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فضای پرالتهاب عراق اشاره کرد و گفت: افرادی توسط برخی از کشورهای منطقه تجلیل می شوند تا مسلمانان را بکشند ما به این کشورها نصیحت می کنیم که از این کار دست بکشند و چه بسا تروریست ها روزی علیه خود آنها دست به اسلحه ببرند.

عطر شهادت در قم

آیت الله حسینی بوشهری به میزبانی مردم قم از پیکر چهار شهید گمنام اشاره کرد و گفت: امروز شهر مقدس قم میزبان شهدای گلگون کفن میهن اسلامی است. خوشبختانه استقبال خوبی از پیکر شهدا شده است و مراسم تشییع شهدای گمنام با شکوه گسترده ای انجام شده است.

وی تاکید کرد: اینها شهدای گمنام نیستند؛ چراکه اینان در پیشگاه پروردگار آبرو دارند.

به گفته امام جمعه قم شهدای گمنام وارد شهر قم شدند تا با حضورشان عطر شهادت را طنین انداز کنند.

توسعه فرهنگ دین توسط امام حسن عسگری(ع)

امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام حسن عسگری به تبیین فضائل و سیره نورانی آن حضرت پرداخت و تاکید کرد: عمر آن بزرگوار 28 سال بوده و دوران امامتش 6 سال بوده است، در طول این 6 سال تمام تلاش حضرت این بوده که فرهنگ دین و اسلام را در جوامع اسلامی توسعه دهند و فرقه های مختلف را در مسیر هدایت قرار دهند.

وی بعد عبادی و سیره آن حضرت را برای مسلمانان راهگشا دانست و گفت: چه خوب است ادارات، مغازه داران و جامعه زمانیکه وقت اذان می شود نسبت به اقامه فریضه نماز در اول وقت اهتمام داشته باشند. اگر امام عسگری(ع) که ما مدعی پیروی از ایشان هستیم هنگام اذان کارها را کنار می گذارند و نماز بپا می دارند ما هم از سیره ایشان پیروی کنیم.

آیت الله حسینی بوشهری بخشندگی و سخاوت را یکی از برنامه های مهم زندگانی ائمه اطهار(ع) به ویژه امام یازدهم(ع) یاد کرد و گفت: بخل در زندگی امام معصوم(ع) ما وجود نداشته است.

امام جمعه قم پرهیز از اصراف و فرهنگ صرفه جویی، تربیت شاگردان برجسته و رازدار، ایمان به خدا، رسیدگی به امور مسلمانان و... را از دیگر فضائل امام حسن عسگری(ع) برشمرد.

آیت الله حسینی بوشهری در پایان ضمن تبریک آغاز ولایت و امامت امام مهدی(عج)، فرارسیدن سالروز رحلت عبدالمطلب را تسلیت گفت.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١٠-١٣٩٢, ١٣:٣٨

   

پر مبحث ترین ها