سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صالحی منش: قم باید آبادترین شهر ایران باشد

از آنجا که قم در دوران طاغوت مغضوب طاغوتیان بوده، در حق این شهر جفا شده و عقب ماندگی های زیادی دارد و باید برای جبران عقب ماندگی ها فعالیت بیشتری شود.
استاندار قم به جایگاه والا و چشم انداز توسعه‌ای قم اشاره کرد و گفت: قم باید آبادترین، بهترین و بانشاط ترین شهر کشور باشد.

حجت الاسلام والمسلمين محمدصادق صالحی منش در جلسه شورای اداری استان که عصر شنبه در مسجد مقدس جمکران برگزار شد، مهمترین وظیفه شورای اداری استان را تبیین سیاستهای عمومی دولت برای مسئولان دستگاه‌های اجرایی دانست و اظهار کرد: انقلاب اسلامی به عنوان بزرگترین تحول و تغییر قدرت در طول تاریخ با نیروی مردمی انجام گرفت و همان گونه که می‌دانیم پس از این پیروزی اتکاء به آرای مردمی بزرگترین شاخصه نظام جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه در حکومت اسلامی مردم اصلی ترین نقش را دارند، گفت: در کشور ما همه مسئولان و مقامات به نوعی منتخب مردم و جایگاه آنها متأثر از رأی مردم است و این مردم هستند که آینده و سرنوشت کشور را رقم می‌زنند و بحمدالله در خردادماه امسال مردم با شکوه گسترده و دشمن شکن خود در انتخابات، حماسه سیاسی مورد نظر مقام معظم رهبری را محقق کردند.

پذیرش مسئولیت در نظام اسلامی تنها برای خدمت بیشتر است

استاندار قم افزود: نظام جمهوری اسلامی میراث گرانبها و بی بدیل و امانت حضرت امام خمینی(ره) و شهیدان عزیز است و پذیرش مسئولیت در نظام اسلامی تنها برای خدمت بیشتر است و ما به عنوان مسئولان و کارگزاران نظام در برابر مسئولیتی که داریم در پیشگاه خداوند و مردم باید پاسخگو باشیم.

وی تاکید کرد: امروز هر کدام ما در هر جایی که هستیم باید برای برای بهبود وضع مردم و آینده کشور احساس مسئولیت کنیم.

به اعتقاد حجت الاسلام صالحی منش، با انتخاب دولت تدبیر و امید، فضای جدیدی در کشور به وجود آمده و از آنجا که دهه چهارم به نام دهه عدالت و توسعه نامگذاری شده، مسئولان باید با توجه به سیاستهای دولت و اسناد بالادستی، وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.

وی توجه به جایگاه و شان قم را مهم دانست و گفت: ویژگی‌های عظیم قم بر کسی پوشیده نیست. قم از دیرباز در بین مسلمانان از جایگاه ویژه ای برخوردار و مورد توجه بوده است؛ وجود بارگاه کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران، اولین شهر شیعی ایران با تاریخ کهن و خاستگاه انقلاب اسلامی و کانون مبارزات بر علیه طاغوت؛ به گونه ای که نام جمهوری اسلامی با نام قم عجین است.

استاندار قم، ام القرای جهان تشیع در طول تاریخ، کانون تولید علوم و معارف شیعی و تفکر ناب اسلامی، مرکز مرجعیت شیعی و حضور هزاران نفر از عالمان و شیفتگان علم و معرفت از اقصی نقاط کشور و جهان را از دیگر ویژگیهای این شهر برشمرد.

حجت الاسلام صالحی منش افزود: حضور سالانه میلیون ها گردشگر دینی و مذهبی و دوستداران اهل بیت، قرار گرفتن در مسیر مواصلاتی 17 استان، حضور شخصیت های دارای رده حفاظتی، فعالیت بیش از 500 مرکز علمی و تحقیقاتی و پژوهشی، داشتن رتبه دوم چاپ و نشر، سفر سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف به قم، فعالیت دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری و وجود جامعه مدرسین نشان دهنده آن است که قم آشیانه آل محمد و پناهگاه شیعیان است.

در حق قم جفا شد

وی تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی گام های بلندی برای توسعه و آبادانی قم برداشته شده و شاهد خدمات ارزنده ای بوده ایم ولی هنوز به آنجایی که باید برسیم نرسیده ایم. از آنجا که قم در دوران طاغوت مغضوب طاغوتیان بوده، در حق این شهر جفا شده و عقب ماندگی های زیادی دارد و باید برای جبران عقب ماندگی ها فعالیت بیشتری شود.

به گفته استاندار قم خدمت در قم ارزش مضاعفی دارد چرا که به تعبیر مقام معظم رهبری خدمت در قم خدمت به یک شهر نیست بلکه خدمت به آبروی کشور و نظام است.

وی به نقش قم در افق چشم انداز 1404 اشاره کرد و افزود: باید با اتخاذ تدابیر ویژه و بهره گیری از ظرفیتهای موجود، این شهر را به جایگاه خود رسانده و بتوان آن را به شهر الگو و نمونه معرفی کرد.

تفاهم با جریانهای سیاسی

صالحی منش به تشریح گزارشی از فعالیت‌های دو هفته‌ای خود در استاندار قم پرداخت و اظهار کرد: در این مدت خدمت مقام معظم رهبری که سفارش های بسیار مهمی داشته‌اند و مراجع عظام تقلید و فضلای بنام حوزه رسیده ام و ارشادها، نصایح، تذکرات و اوامر ایشان را به طور جدی مورد توجه قرار می‌دهم.

وی افزود: در رابطه با انتصات مدیران کل ادارات با وزارتخانه ها هماهنگی لازم انجام می شود و با بعضی از وزیران در حال رایزنی هستیم.

استاندار قم، داشتن تقوا، تخصص، اعتقاد به ولایت فقیه و داشتن توانایی در اجرای سیاستهای دولت را ملاک انتخاب مسئولان و مدیران ذکر کرد.

وی اضافه کرد: با بیشتر جریانهای سیاسی که در استان هستند جلسه چند ساعته داشتم و توانستیم به تفاهم خوبی برسیم و استان قم کاملا در آرامش و امنیت است.

صالحی منش افزود: در طول این مدت بازدیدهای متعددی از اجرای پروژه هایی چون مترو، توسعه صحن شرقی حرم مطهر، مونوریل و فرودگاه داشتم و مسائل مربوط به این پروژه‌ها در حال پیگیری است.

پیمان بسته ایم با مشکلات مقابله کنیم

استاندار قم مطالب مطرح شده در جلسه رئیس جمهور با استانداران کشور را خوشبین کننده توصیف کرد و گفت: دولتی بسیار متحد، منسجم، باتجربه و معتقد به ولایت فقیه و آماده خدمت برای این مردم عزیز تشکیل شده است و در این جلسه با همه مشکلاتی که در دو روز مطرح شد ما به یک نتیجه رسیدیم. اگرچه وضع اقتصادی بد و خیلی سخت است ولی همه ما دولتمردان پیمان بسته ایم با همه موانع برخورد کنیم.

وی افزود: اگر پول نیست به جای پول با یک همت بلند و تحرک جدی و تلاش بسیار می توانیم این موانع و مشکلات را پشت سر بگذاریم و به تعبیر مقام معظم رهبری از این پیچ تاریخی عبور کنیم.

توصیه های جدی به مدیران

صالحی منش در بخش دیگری از سخنان خود توجه به سیاست های دولت تدبیر و امید را متذکر شد و افزود: رئیس جمهور در جلسه با استانداران نکات مهم و ارزشمندی را اشاره کرد؛ از جمله توجه به حقوق شهروندی، پرهیز از افراط و تفریط، حمایت از اقشار آسیب پذیر، فراجناحی عمل کردن به گونه ای که هیچ کس احساس شکست نکند، نقدپذیر بودن و توجه به معیشت مردم.

وی اضافه کرد: شهر قم باید خود را برای پاسخگویی به نیازهای جهانی آماده کند و افق این شهر باید جهانی باشد.

به گفته صالحی منش، قم باید آبادترین، بهترین و بانشاط ترین شهر ایران باشد و حرم باید در طراز فابل قبولی توسعه پیدا کند.

وی از مدیران استان خواست در ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های استان که یکی از وظایف استاندار است، وی را یاری کنند.

استاندار قم داشتن روحیه تعامل، نگاه جامع و متوازن در توسعه قم و پرهیز از بخشی نگری را مورد تاکید قرار داد و گفت: نگاه به قم نباید فردی، گروهی و موضعی باشد بلکه باید بر اساس نگاه اسلام ناب محمدی(ص) باشد.

وی توجه به بخش خصوصی و بهره گیری از ظرفیت این بخش در آبادانی قم، توجه به معماری اسلامی در ساخت و سازها، توجه به توسعه زیرساخت و خدمات زیارتی به عنوان یکی از بهترین شهرهای زیارتی و تبدیل شدن قم به قطب صادرات فرهنگی علمی و مذهبی را مهم دانست و تاکید کرد: قم باید نقش خود را درتولید علوم اسلامی ایفا کند و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نقش مهمی در این زمینه دارند.

صالحی منش بر لزوم بهره گیری از نصایح علما و مراجع تقلید تاکید کرد و داشتن روحیه مردم داری، توجه به اقشار ضعیف جامعه و در نظر داشتن ارزشهای ناب محمدی در اداره جامعه، اجرای درست عدالت در جامعه و بهره‌مندی مردم از امکانات، ایجاد تحرک در سازمانها و توجه به نیروی انسانی و ضرورت تکریم را ضروری دانست.

کاهش تجملات و همایش‌های غیرضروری در دستگاه‌ها

استاندار قم به مدیران استان توصیه کرد که در هزینه کرد اعتبارات در حوزه‌های مختلف دقت لازم را داشته باشند.

وی گفت: با توجه به مشکلات مالی در کشور، دستگاه ها باید تجملات را کاهش دهند.

به گفته صالحی منش، بسیاری از مراسم در دستگاه‌ها ضرورتی ندارد و مدیران باید هم خودشان از سلامت اداری و مالی برخوردار باشند و هم افراد دیگر به سلامت مالی دعوت کنند.

وی با بیان اینکه اگر از هوای نفس را در تصمیم ها بکار ببریم، کشور صدمه می‌بیند اظهار کرد: از همه مدیران می‌خواهم با توجه به مشکلات اقتصادی که امروز کشور با آن دست به گریبان است آنچه می‌توانند صرفه جویی کند و از بخش خصوصی در رابطه با اجرای کارها واگذاری امور استفاده کنند چراکه این کارها زمینه توفیقات را صدچندان خواهد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٠-١٣٩٢, ٠٨:٠٩

   

پر مبحث ترین ها