سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امام جمعه قم:

فعالیت برخی جریان‌های سیاسی وحدت شکن است

امام جمعه قم دست‌یابی به توافق نامه ژنو را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: براساس صحبت‌های رئیس جمهور در جمع مردم خوزستان این توافق نامه در واقع نشان حقانیت ملت ایران و تسلیم ابرقدرت‌ها در برابر خواسته‌های مردم است.
امام جمعه قم با بیان اینکه ایجاد اختلاف و تفرقه در جامعه خیر و برکت را می‌گیرد، گفت: برخی از حرکات و رفتارهای سیاسی و اجتماعی از سیره وحدت آفرین نبوی فاصله دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به اینکه نبی مکرم اسلام به عنوان اشرف مخلوقات الگوی مهر، رحمت و تواضع اسلامی هستند، گفت: اکنون فرقه ضاله وهابیت با ترویج و تعمیق نواهی و ایجاد تفرفه سعی دارد سیره ضلال نبوی را از بین ببرد.

وی با تاکید براینکه وهابیون نماد پیامبر ستیزی هستند، گفت: این فرقه جعلی بازیچه اهداف و سیاست‌های شیطانی آمریکا و اسرائیل شده‌اند.

ضرورت ترویج همه جانبه سیره اهل بیت عصت و طهارت(ع)

تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) با تصریح این مطلب که باید سیره اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ازسوی سخنرانان و نویسندگان مذهبی کامل و جامع مطرح شود، گفت: تبیین و تشریح برخی از صفات و حرکات ائمه اطهار(ع) باعث ایجاد تناقض در مردم می‌شود، در حالی که ائمه هدی بر اساس اقئضائات و نیازهای روز جامعه رفتارهای مختلف داشته‌اند.

وی به جامع الاطراف و روزآمد بودن رئیس مذهب شیعه حضرت امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: این امام همام علاوه بر اینکه در علم و دانش یگانه زمان بودند، نمونه یک رهبر اقتصادی و مردم دار در عصر خود محسوب می‌شوند.

حجت الاسلام سعیدی با اشاره به سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر(ع) گفت: نباید عصر انتظار در نزد شیعه مانند تبعیت قوم موسی(ع) باشد که منتظر بودند که ایشان و برادرش هارون با قوم ظالمین بجنگد و پیروز شود و آنها گوشه‌ای بنشینند و نظاره گر دست یابی به آرامش و آسایش دنیوی باشند.

وی با طرح این مطلب که نباید در فرهنگ انتظار تفکر اسرائیلی و تن پروری رواج پیدا کند، اظهار داشت: متاسفانه در برخی از گفتارها و کلام و حتی آثار شیعه نوعی اسائه ادب به ساحت امام زمان مشاهده می‌شود.

امام جمعه قم با انتقاد از طرح این مباحث که امام عصر(ع) یک نگاه ناقابل به منتظران خود داشته باشد، افزود: این گروه فراموش کرده‌اند که خاندان عصمت و طهارت تمام زندگی و وجود خود را وقف شیعیان و دوستداران خود کرده‌اند و در این راه خون‌های زیادی تقدیم عزت مسلمین و پایداری اسلام شده است.

انتقاد از تعریف نادرست از موضوع انتظار در جامعه

وی با تاکید بر اینکه نباید این تفکر ترویج شود که امام زمان(ع) در گوشه‌ای از دنیا راحت و آسوده نشسته ومنتظر امر خدا برای ظهور است، گفت: یک منتظر واقعی باید به جای تعریف و تمجیدها و گله گذاری‌های بدون محتوا مانند یک جهادگر دنبال احیای امر به معروف و نهی از منکر باشد و حلال خدا را به نحو احسن اقامه کند.

حجت الاسلام سعیدی در ادامه با اشاره به سالروز شهادت شهید نواب صفوی و تعدادی از اعضای جمعیت فدائیان اسلام گفت: این شهدا با خون خود زمینه بیداری اسلامی در منطقه را رقم زدند.

وی با انتقاد از رفتار برخی از رجال و احزاب سیاسی در قبال مباحث سیاسی و اجتماعی گفت: برخی از این افراد بدون ملاحظه به دوستان انقلاب هم رحم نمی‌کنند و برخلاف سیره مهر و محبت نبوی که حتی بردشمن خود هم عطوف بود، به دنبال تخریب خودی‌ها هستند.

تقدیر از وزیر خارجه به دلیل حضور بر سرمزار عماد مغنیه

رئیس شورای فرهنگ عمومی قم، دست‌یابی به توافق نامه ژنو را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: براساس صحبت‌های رئیس جمهور در جمع مردم خوزستان این توافق نامه در واقع نشان حقانیت ملت ایران و تسلیم ابرقدرت‌ها در برابر خواسته‌های مردم است.

وی از حضور وزیر خارجه ایران بر سرمزار عماد مغنیه تجلیل کرد و گفت: دولت آمریکا با واکنش‌های مداخله جویانه خود بار دیگر ذات پلید خود را بر جهانیان علنی کرد.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه مرگ ذلت بار شارون باید درس عبرتی برای سلطه طلبان جهان باشد گفت: با مرگ این قصاب دوران فقط چند ابرقدرت شیطان صفت با عزاداری صوری ابراز تاسف کردند.

قرض الحسنه بهترین نوع قرض در اسلام است

وی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه قم با اشاره به شعب و فروع مختلف تقوا بر تقوا در گفتار از زبان امام علی(ع) تاکید کرد و گفت: باید در جامعه اسلامی با اشاعه تقوا حقایق را به نحو مطلوب روشن و ترویج کرد.

امام جمعه قم در ادامه با تبیین این موضوع که قرض الحسنه بهترین نوع قرض در اسلام است گفت: خداوند با شناختی که از ذات وجودی بشر دارد و می‌داند علقه به مال دنیا جزء خصایص اوست و هرگونه انفاق در راه حق را انفاق در راه خود می‌داند و در برابر آن پاداش نیکو عطا می‌کند تا با این کار سنت حسنه قرض الحسنه و دستگیری از نیازمندان ترویج یابد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٠-١٣٩٢, ١۴:٢١

   

پر مبحث ترین ها