سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلبري: باید نظارت بیشتری بر عملکرد پیمانکاران خدماتی در قم باشد

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩٢, ١١:٠۴    نسخه چاپی    
هرچند از نظر قانونی در قبال این کارگران وظیفه‌ای نداریم اما از نظر انسانی خود را در قبال ایشان مسئول می‌دانیم و همه ما در خصوص عملکرد خود و رفتار با ایشان در قبال خداوند مسئول هستیم.
شهردار قم با بیان اینکه نظارت بیشتری بر عملکرد پیمانکاران خدماتی در قم باید وجود داشته باشد، تأکید کرد: در صورت عدم نظافت مطلوب شهر جریمه سنگین به پیمانکاران تعلق خواهد گرفت.

محمد دلبری در جلسه‌ای که با حضور معاون خدمات شهری، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم و پیمانکاران خدماتی در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، اظهار داشت: خدمت در شهر کریمه اهل بیت(ع) از مواهبی است که خداوند متعال نصیب ما کرده و ما باید با تمام توان تلاش خود را بکار گرفته تا شهری آراسته و در خورشان زائران و مجاوران حضرت معصومه(س) آماده کنیم.

وی با اشاره به عزیمت تعداد زیادی از هم وطنان به شهر مقدس قم برای زیارت حرم کریمه اهل بیت(س) و تشرف به مسجد مقدس جمکران گفت: شهر قم در ایام و شرایط خاص مذهبی همچنین روزهای سه شنبه و پنجشنبه، شاهد تردد زایران و مجاوران بصورت گسترده تری در هسته مرکزی شهر می‌باشد که این خود آمادگی کامل مجموعه شهرداری و پیمانکاران را طلب می‌کند.

وی با بیان اینکه شهرداری از نظر قانونی در قبال کارگران خدماتی طرف قرارداد با پیمانکاران مسئولیتی ندارد، اذعان داشت: هرچند از نظر قانونی در قبال این کارگران وظیفه‌ای نداریم اما از نظر انسانی خود را در قبال ایشان مسئول می‌دانیم و همه ما در خصوص عملکرد خود و رفتار با ایشان در قبال خداوند مسئول هستیم.

دلبری با بیان اینکه شهرداری قم از پیمانکاران خدماتی خدمات مطلوب می‌خواهد، بیان داشت: ملاک عمل پیمانکاران فقط تعهد در تأمین نیرو نیست بلکه کیفیت نیز باید بالا برود.

شهردار قم با اشاره به اینکه پیمانکاران فاقد توانایی حذف می‌شوند، تصریح کرد: به سازمان مدیریت پسماند ابلاغ گردیده است، نظارت بیشتری بر عملکرد پیمانکاران خدماتی داشته باشد و ملاک عمل کمیت نیرو نباشد بلکه کیفیت کار باشد و در صورت عدم نظافت مطلوب شهر جریمه سنگین به ایشان تعلق خواهد گرفت.

وی افزود: تعداد نیرو می‌بایست از دفترچه پیمان حذف گردد و مبنای کار‌‌ همان قرار داد است.

وی اظهار داشت: باید به پوشش مناسب کارگران خدماتی توجه ویژه شود و لباسهای ایشان متناسب با فصول سال تهیه گردد، همچنین باید توسط شرکتهای خدماتی برای کارگران جذابیت ایجاد شود تا نیرو‌ها مایل به همکاری با شرکت باشند و در آن شرکت خدماتی باقی بمانند.

دلبری آموزش کارگران خدماتی را یکی دیگر از مباحث مهم برشمرد و تصریح کرد: آموزش کارگران جدید اجباری است و با این اقدام می‌بایست بازدهی کار را بالا برد.

شهردار قم با بیان اینکه قرارداد سال آینده باید بر اساس تجربه سال قبل اصلاح گردد، یادآور شد: اگر دولت به هر دلیلی یک روز از ایام هفته را تعطیل اعلام نمود و کارفرما به پیمانکار اعلام کرد که به فعالیت در شهر مشغول باشند می‌بایست در آن روز برای کارگران خدماتی تعطیل کاری لحاظ شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال آینده هیچ الزامی برای شرکت‌های خدماتی نیست که قرارداد امضاء نمایند، چنانچه امکان همکاری با شرایط مورد نظر شهرداری ندارند اعلام نمایند تا شهرداری به فکر چاره و جایگزین شرکت جدید باشد.

شهردار قم با تأکید براین نکته که پیمانکاران می‌بایست توان پرداخت یکماه حقوق کارگران خدماتی را داشته باشند، بیان داشت: همچنین پیمانکاران باید صورت وضعیت کارکرد خود را سریع اعلام نمایند تا شهرداری قم بتواند به موقع نسبت به پرداخت دیون خود اقدام نماید.

همه باید برای داشتن شهری پاک و زیبا کوشا باشیم

در ادامه این جلسه معاون خدمات شهری شهردار نسبت به ارائه گزارش عملکرد خدمات شهری پرداخت و اذعان داشت: در سال آینده تفکیک زباله از مبدأ توسط پیمانکار شروع و در مقصد نیز پیگیری می‌شود.

مهدی اصفهانیان مقدم، هزینه پیش بینی شده برای امور خدماتی در سال آینده را 40 میلیارد تومان ذکر کرد و بیان داشت: جمع آوری زباله یک روز در میان و نظافت شوارع اصلی هر روز و درجه دو یک روز در میان انجام خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری قم افزود: خودروهای جمع آوری زباله، پوشش کارگران می‌بایست مناسب و مورد تأیید شهرداری باشد و همچنین مطالبات ایشان باید در سال جدید به موقع باشد.

در پایان این جلسه پیمانکاران ضمن بیان دیدگاه‌ها و مشکلات موجود در بخش نظافت و رفت و روب شهری به اشکالاتی در پیمان‌ها و در اجرا اشاره نموده و درخواست‌هایی را مطرح کردند که شهردار قم دستور دادند پس از بررسی، نسبت به رفع آن‌ها اقدام شود تا چهره‌ای زیبا‌تر و دلپذیر‌تر از همیشه برای شهروندان به ارمغان بیاوریم.

وی گفت: جهت رضایتمندی بیشتر، پرداخت هزینه‌های رفت و روب و جمع آوری پسماند‌ها بصورت منظم به پیمانکاران انجام می‌شود که مورد تایید نمایندگان نیز قرار گرفت.

معاون شهردار قم در خاتمه ابراز داشت: هدف ما رضایت شهروندان و داشتن شهری پاک و زیباست و همه باید در تحقق این امر کوشا باشیم.

دلبری در این جلسه از معاون خدمات شهری و مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند خواست تا مشکلات و موانع موجود را برای پیمانکاران رفع کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩٢, ١١:٠۴

   

پر مبحث ترین ها