سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توکلی بینا اعلام كرد:

93 میلیارد تومان زیان انباشته آبفای قم

توکلی بینا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تعرفه‌هاي حق انشعاب آب از سال 85 تا الان هيچ تغييري نكرده است، ابراز داشت: سال 85 با فروش يك حق انشعاب 48 درصد قيمت تمام شده زيرساخت ها را دریافت می کردیم اما این رقم در حال حاضر به 11 درصد رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: بر اساس صورت‌هاي مالي مصوب، شرکت آبفای قم 93 ميليارد تومان زيان انباشته دارد که دولت پرداخت نمی‌کند.

مهندس عبدالحمید توکلی بینا در پنجاه و چهارمین جلسه علنی و رسمی شورای اسلامی شهر قم به ارائه گزارشی از فعالیت ها و اقدامات شرکت آب و فاضلاب پرداخت و گفت: در حال حاضر یک میلیون و 250 هزار نفر تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب استان قم هستند.

وی با بیان اینکه 35 مخزن با حجم ذخیره 220 هزار متر مکعب در مدار بهره برداری است ابراز داشت: 120 هزار متر مکعب مخزن ذخیره جدید نیز در دست ساخت است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان قم هدررفت شبکه آب قم را حدود 20.5 درصد اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 267 هزار انشعاب آب و 42 هزار انشعاب فاضلاب در قم وجود دارد.

وی همچنین طول شبکه آب قم را 2 هزار کیلومتر و طول شبکه فاضلاب را 716 کیلومتر عنوان کرد و افزود: 65 درصد آب مورد نیاز شهر قم هم اکنون از سرشاخه های دز و مابقی از منابع زیرزمینی تامین می شود.

توکلی بینا در بخش دیگری از سخنان خود به بیان ویژگی های خاص شرکت آب وفاضلاب استان قم در سطح کشور پرداخت و خاطرنشان کرد: در شبکه دوم آب شیرین با تجربه ای که در دو دهه گذشته به دست آوردیم از سازمان ملل متحد نشان عملکرد جهانی شایسته دریافت کردیم که این مهم از افتخارات قم به شمار می رود.

وی همچنین با اشاره به رتبه سوم برگزیده شرکت آب و فاضلاب در بین شرکت های آب و فاضلاب کشور اشاره کرد و یادآور شد: شرکت آب و فاضلاب قم در جشنواره نظام پیشنهادات نیز مورد تقدیر قرار گرفت و نشان سه ستاره تعالی سازمانی در نظام پیشنهادات را دریافت کرد.

کنترل آنلاین تمام تاسیسات شرکت آب وفاضلاب

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان قم با بیان اینکه آبفای قم نخستين شركتي در سطح کشور بود که سيستم تله متري و تله كنترل تاسيسات و شبكه‌هاي آبرساني را تاسيس کرد، تصریح کرد: تمام تاسیسات شرکت آب و فاضلاب، مخازن، خطوط انتقال و شیرهای فشار شکن تا شعاع 80 کیلومتری تحت کنترل آنلاین قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود يكي از بزرگترين پروژه‌هاي در دست اجرای آبفا را پروژه فاضلاب بهره مند از تسهیلات بانک توسعه اسلامی در منطقه نیروگاه عنوان کرد و گفت: با توجه به مسائل زیست محیطی که این منطقه داشت با همفکری شورای اسلامی شهر و شهرداری قم پروژه جمع آوری فاضلاب در این منطقه در حال اجرا است.

توکلی بینا با بیان اینکه تلاش های صورت گرفته منجر به اختصاص 70 میلیون یورو تسهیلات از بانک توسعه اسلامی(IDB) به پروژه فاضلاب قم شد ابراز داشت: این پروژه شامل ساخت تصفیه خانه، اجرای 18 کیلومتر خطوط انتقال و اصلی و 100 کیلومتر شبکه فاضلاب می شد که تا کنون برای اجرای آن 26 میلیون یورو جذب شده است.

وی ارتقای سطح سلامت منطقه با حفظ محیط زیست شهری در منطقه نیروگاه و صیانت از سفره های آب زیرزمینی را از جمله دلایل اجرای پروژه فاضلاب نیروگاه ذکر کرد.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان قم در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در تصفیه خانه آب اصلی قم برای افزایش ظرفیت، به راه اندازی دو تصفیه خانه فوری و اضطراری در کنار تصفیه خانه اصلی اشاره کرد و گفت: ساخت تصفیه خانه فوری اضطراری سوم نیز در دستور کار قرار گرفته است که امیدواریم تا 5 ماه آینده این تصفیه خانه نیز به بهره برداری برسد.

مظلوم ترین شرکت خدمت رسان

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت اقتصادی شرکت آب وفاضلاب قم اشاره کرد و با بیان اینکه ما در این زمینه در قم و کشور مظلوم ترین شرکت خدمت رسان هستیم، تاکید کرد: با توجه به اتفاقاتی که در سال هاي گذشته رخ داد و همچنین تصویب برخی از قوانین شركت هاي آب و فاضلاب به شدت به چالش كشيده است.

توکلی بینا در این زمینه به نحوه تخصیص اعتبارات به شرکت های آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: اعتباراتي كه ما دريافت مي‌كرديم همه غير انتفاعي و به نوعی كمك دولت به ما بوده است اما از سه سال گذشته همه موافقت نامه های اعتبارات در بخش آب و فاضلاب به صورت انتفاعي مبادله مي‌شود.

وی با اشاره به بدهی های زیاد اشتراک های خانگی، اداری، مراکز علمی و علمیه و... به آب و فاضلاب گفت: شرکت آب وفاضلاب استان قم جزو شرکت های رکورددار در لاوصولی ها درآمدها است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه معافيت‌ها هم در حق انشعاب و هم در آب بها زيان اقتصادي به ما وارد كرده است، ابراز داشت: تنها در مورد مسکن مهر ما سه میلیارد تومان بابت معافیت ها از مردم پول دریافت نکردیم این در حالی بود که باید خدمت رسانی هم انجام می دادیم.

وی قیمت تمام شده آب در سال 91 در قم 405 تومان را اعلام و خاطرنشان کرد: این در حالی است که با توجه به تعرفه های تکلیفی تنها 198 تومان از مردم پول دریافت می شود.

توکلی بینا با اشاره به اینکه در بخش فاضلاب اوضاع از این هم نا به سامان تر است، یادآور شد: برای هر متر مکعب جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب 997 تومان هزینه می شود در حالی که تنها از مردم 77 تومان پول دریافت می شود.

وی تصریح کرد: تا پايان سال 91 و بر اساس صورت هاي مالي مصوب شرکت آب وفاضلاب استان قم 93 ميليارد تومان زيان انباشته دارد که دولت پرداخت نمی کند و پیش بینی می کنیم که این رقم تا پایان سال آیند به 130 میلیارد تومان برسد.

حق انشعاب آب از سال 85 تا الان هيچ تغييري نكرده است

توکلی بینا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تعرفه‌هاي حق انشعاب آب از سال 85 تا الان هيچ تغييري نكرده است، ابراز داشت: سال 85 با فروش يك حق انشعاب 48 درصد قيمت تمام شده زيرساخت ها را دریافت می کردیم اما این رقم در حال حاضر به 11 درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در ادامه با تاکید بر ضرورت جداسازی شبکه آبیاری فضای سبز شهری از شبکه آب شرب گفت: یکی از اثراتی که این کار خواهد داشت، افزایش گوارایی آب است.
وی افزود: هر یک سهم از آب چاه‌های شهری 5 سهم از آب سرشاخه‌های دز را کاملا از گوارایی خارج می‌کند.

توکلی‌بینا فشار مناسب در شبکه، مسائل اقتصادی و اثرات زیست محیطی را از دیگر ضرورت‌های جدایی شبکه آبیاری فضای سبز شهری از شبکه آب شرب برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: البته شهرداری در این زمینه کارهای خوبی را آغاز کرده است، اما انتظار ما این است که این کار را تسریع بخشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم تصریح کرد: روا نیست آبی که از فاصله 300 کیلومتری با هزینه‌های هنگفت به قم منتقل می‌شود را برای آبیاری فضای سبز استفاده کنیم.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٢-١٣٩٢, ١۶:١٣

   

پر مبحث ترین ها