سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل ارشاد اسلامی قم خبر داد:

برگزاری جشنواره موسسات فرهنگی هنری در قم

بنا داریم با برگزاری این جشنواره پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در حوزه فرهنگ و هنر را شناسایی و جمع‌آوری کرده و در جهت همگرایی موسسات، پرهیز از کارهای تکراری و ضعیف و همچنین همسو سازی رویکرد فعالیت موسسات با شعار سال و تحقق چشم انداز کشور قدم برداریم.
مشاور وزیر و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: جشنواره موسسات فرهنگی هنری قم با هدف شناسایی ظرفیت‌های موجود در حوزه فرهنگ و هنر در نیمه اول سال جاری برگزار می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرضا ایزدپناه که به همراه معاون فرهنگی هنری خود در مدرسه اسلامی هنر حضور پیدا کرد، پس از آشنایی با بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف این مرکز در سخنانی اظهار داشت: برنامه‌هایی که مدرسه اسلامی هنر انجام می‌دهد، کارهایی است که تا به حال به آن کمتر توجه شده و امتیاز آن این است که با نگاه به دغدغه مبانی دین و به صورت حرفه‌ای در حوزه هنر صورت می‌گیرد.

وی بر ضرورت هدف‌گذاری در محیط تحقیق تأکید کرد و افزود: با هدف‌گذاری تحقیقات، تأمین شدن یا نشدن خلأها روشن می‌شود که پس از آن با هم‌افزایی می‌توانیم سراغ حل مسائل برویم.

حجت الاسلام ایزدپناه در ادامه تصریح کرد: اقتضای اقتصاد مقاومتی نیز این است که دنبال کارهایی برویم که این گونه مسائل و ایده کلان که همان هنر دینی است را دنبال کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با تأکید بر اینکه لازم است از پرسش‌ها به برنامه‌ها برسیم، اضافه کرد: در حوزه فرهنگ و هنر با برگزاری میزهای گفتگو و جمع آوری از پرسش‌ها به برنامه‌های هدفمند خواهیم رسید.

وی بر جهت‌دهی اهداف در راستای تحقق تمدن اسلامی تأکید کرد و گفت: بیاییم تمدن حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) را در همه برنامه های مورد نظرمان قرار دهیم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری جشنواره موسسات فرهنگی هنری در آینده‌ای نزدیک خبر داد و ابراز داشت: بنا داریم با برگزاری این جشنواره پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در حوزه فرهنگ و هنر را شناسایی و جمع‌آوری کرده و در جهت همگرایی موسسات، پرهیز از کارهای تکراری و ضعیف و همچنین همسو سازی رویکرد فعالیت موسسات با شعار سال و تحقق چشم انداز کشور قدم برداریم.

در ابتدای این دیدار، حجت الاسلام نواب مدیر مدرسه اسلامی هنر نیز در سخنانی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این نهاد، از آموزش حدود 2500 طلبه هنرمند خبر داد و افزود: مدرسه اسلامی هنر و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم می‌تواند مرکزی را برای پژوهش‌های هنر دینی راه‌اندازی کند تا نقشه جامع پژوهش‌های هنر دینی تدوین شود.

وی با تأکید بر اینکه قم می‌تواند مرکز پژوهش‌های نظری هنر باشد، اضافه کرد: جای برگزاری همایش دین و هنر در قم وجود دارد.

دیدار با هنرمند پیشکسوت قمی

مشاور وزیر و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم به همراه دیگر مسئولان این اداره کل به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی با یکی از هنرمندان پیشکسوت قمی دیدار کردند.

با توجه به آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی از 20 فروردین ماه، این اداره کل برنامه های مختلفی را در دستور کار خود قرار داد که به همین منظور حجت الاسلام والمسلمین عبدالرضا ایزدپناه مشاور وزیر و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به همراه مسئولان این اداره کل، به منظور گرامیداشت و تجلیل از پیشکسوتان عرصه هنر، با حضور در منزل علی تفضلیان یکی از پیشکسوتان رشته تئاتر قم دیدار کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در این دیدار، ضمن تکریم مقام هنرمندان بر ضرورت پاسداشت هنر هنرمندان به ویژه هنرمندان پیشکسوت در تمامی رشته های مختلف هنری تاکید کرد و اظهار داشت: هنر وقتی در مقام خلق قرار می‌گیرد صاحب هنر را از جهت روحی و معنوی ارتقاء می‌بخشد و کم‌ترین اتفاق هنری در وجود هنرمند تخلق به اخلاق الهی است که این مسئله را انسان در وجود پیشکسوتان هنر کاملاً حس می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین ایزدپناه گفت: هنرمندان ارزشی که اعتقاد به آرمان‌های حضرت امام راحل و نظام مقدس جمهوری اسلامی داشتند بی‌شک نقش برجسته‌ای در ترویج روحیه انقلابی و فراگیر حرکت انقلاب در بین مهم داشته‌اند.

وی ادامه داد: وقتی هنر انقلاب در کنار نفس قدسی امام ظهور و بروز پیدا کرد توانست در عرصه سنگین و سخت جنگ تحمیلی آنچنان زیبا حضور پیدا کند که در تاریخ نوع نگاه زیبای خود را به مقوله جنگ ثبت کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تصریح کرد: هنرمندان انقلاب اسلامی برخلاف هنرمندان جهان در مواجهه با مقوله‌هایی مثل جنگ، شهادت و... توانستند آن روی زیبا را به خوبی ملاحظه کرده و نسبت به کارکرد دریافت‌های هنری در محیط اجتماعی آن دوران تکلیف خود را ادا کنند.

گفتنی است، علی تفضلیان نیز در این دیدار به ذکر خاطراتی از دوران فعالیت هنری خود پرداخت.

تفضلیان از پیشکسوتان تئاتر قم از معدود هنرمندان تئاتری است که از روزهای پیش از انقلاب همواره در شکل‌گیری هنر متعهد در تئاتر کوشا بوده است و توانسته است با ایجاد نوعی نگاه متفاوت در هنر اعتقادات مذهبی، دریافت تاریخی و مسائل اجتماعی را در شکلی بدیع در کنار هم جمع کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠١-١٣٩٣, ١۶:۵٩

   

پر مبحث ترین ها