سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با حضور آیت‌الله نوری همدانی؛

دانشنامه فاطمی(س) رونمایی شد

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در پیام تصویری خود با اشاره به اینکه نام حضرت فاطمه(س) در میان عده ای به صورت مهجور و مظلومانه بوده، تدوین این مجموعه را بسیار ضروری دانست.
دانشنامه فاطمی (س) که در 6 جلد به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تدوین شده با حضور آیت‌الله العظمی نوری همدانی رونمایی شد.

آیین رونمایی از دانشنامه فاطمی(س) عصر شنبه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با پیام تصویری آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی و سخنرانی آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی، آیت‌الله رضا استادی رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه، حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری و فریبا علاسوند عضو شورای علمی دانشنامه فاطمی برگزار شد.

بر اساس اعلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، قرار بود در این مراسم غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی سخنرانی کند ولی این عضو مجلس شورای اسلامی در آیین رونمایی از دانشنامه فاطمی شرکت نکرد.

بیش از 250 نفر از محققان و اندیشمندان در تدوین مراحل علمی این دانشنامه در طول یک دهه تلاش کردند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در پیام تصویری خود با اشاره به اینکه نام حضرت فاطمه(س) در میان عده ای به صورت مهجور و مظلومانه بوده، تدوین این مجموعه را بسیار ضروری دانست.

این مرجع تقلید با تقدیر از دست اندرکاران تدوین دانشنامه فاطمی اظهار کرد: خیلی ها در زمینه معرفی حضرت فاطمه زهرا(س) کار کرده اند ولی کاری که اخیرا درباره حضرت فاطمه زهرا(س) انجام شده و مجموعه‌ای که در 6 جلد تدوین شده و زندگی و مقامات و فضائل آن حضرت را بیان می کند کم نظیر یا بی نظیر است.

وی تتبع گسترده، همکاری بسیار گسترده دانشمندان و فضلا و علما در تدوین این مجموعه، حاکم بودن ادبیات سنجیده و عالمانه بر این کتاب و نظام خاصی که بر این کتاب حاکم است را از ویژگی‌های دانشنامه فاطمی ذکر کرد و افزود: به سهم خودم به تمام کسانی که در این راه زحمت کشیده اند تبریک می گویم و امیدوارم عنایات فاطمه زهرا(س) شامل حال تمام کسانی که در این راه زحمت کشیدند و این اثر بدیع را به وجود آوردند بشود.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی نیز در این مراسم تدوین دانشنامه فاطمی را اقدامی در راستای احیای امر اهل بیت دانست و ضمن تقدیر از همه علما، فضلا و استادانی که در تدوین دانشنامه فاطمی اهتمام داشتند، تتبع و دقت زیاد را از ویژگی‌های آن ذکر کرد.

وی تصریح کرد: دانشنامه نگاری اهل بیت باید مورد حمایت نظام قرار گیرد و این دانشنامه باید به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شود چراکه این اثر در زمینه نشان دادن مکتب و معارف اهل بیت(ع) بسیار سازنده و آموزنده است.

وی درباره عظمت حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار کرد: ما در برابر اقیانوسی از عظمت حضرت فاطمه زهرا(س) قرار داریم و خطبه آن حضرت هم از توحید بهره مند است و هم درباره نبوت و امامت بحث‌های کاملی دارد و خودش هم شهیده راه امامت و ولایت است.

آیت‌الله رضا استادی رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه دیگر سخنران این مراسم بود که دانشنامه نگاری را بهترین روش برای معرفی اهل بیت و معارف آن بزرگواران دانست.

امام جمعه قم تاکید کرد: ما با تنظیم این دانشنامه در حدی می توانیم بگوییم که می خواستیم حضرت فاطمه زهرا(س) معرفی شود و امیدواریم همه کسانی که تلاش کردند مورد توجه و عنایت آن حضرت قرار گیرند.

آیت‌الله استادی رو به تکمیل بودن را از ویژگی‌های این دانشنامه ذکر کرد و افزود: محققان اگر مطالعه‌ای درباره این دانشنامه کردند و چنانچه به این نتیجه رسیدند که نیاز به ایجاد مدخل هایی است متذکر شوند و جلسه ای برای نقد این اثر گذاشته شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز از دانشنامه فاطمی به عنوان مجموعه‌ای گرانمایه، فاخر و مقدس یاد کرد.

وی با اشاره به اینکه دانشنامه نگاری فن بسیار شایسته و پیچیده ای است از محققان و حوزه های علمیه خواست اهتمام خاصی به تولید چنین آثار عظیم داشته باشند.

به گفته وی، دانشنامه فاطمی از 120 مدخل اصلی و با همکاری حدود 100 مولف و 100 ارزیاب و ده‌ها ویراستار ادبی و ده‌ها تن عنصر اهل فن دانشنامه نگاری تولید شده است.

حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دیگر سخنران این مراسم بود که نگاه کامل دانشنامه فاطمی به تمامی زوایای زندگانی و سیره حضرت فاطمه زهرا(س) را مورد تاکید قرار داد.

وی اضافه کرد: دانشنامه فاطمی در مدت یک دهه گذشته به سامان رسیده است و اجرای دانشنامه از سال 81 با تلاش جمعی از فرهیختگان برای تدوین نظام علمی دانشنامه گردهم آمده‌اند.

به گفته مقیمی برای تدوین دانشنامه فاطمی چهار گروه تاریخ و سیره، حکمت، زن و خانواده تشکیل شده و تمام مدخل‌ها و مراحل فنی آن زیرنظر شورای علمی به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: در دانشنامه فاطمی نگاه جامع و تاریخ مند به همه ابعاد زندگی حضرت زهرا(س) صورت گرفته است.

فریبا علاسوند استاد حوزه و دانشگاه و عضو شورای علمی دانشنامه فاطمی(س) نیز از همه مسئولان و دست اندرکاران تدوین این دانشنامه قدردانی کرد و افزود: سوژه بودن و اسوه بودن حضرت فاطمه زهرا(س) باعث شده که ایشان به عنوان یک شخصیت کامل معرفی شوند

وی با بیان اینکه در این دانشنامه شیوه‌های زندگی حضرت زهرا(س) گنجانده شده است تصریح کرد: اندیشمندان زیادی با کاویدن اسلام و زندگی حضرت زهرا(س) الگوی مناسبی را برای زندگی استخراج کرده‌اند که در دانشنامه نیز استفاده شده است.

در پایان این مراسم از دانشنامه فاطمی با حضور آیت‌الله العظمی نوری همدانی و جمعی از محققان و اندیشمندان رونمایی شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠١-١٣٩٣, ١٠:۵٨

   

پر مبحث ترین ها