سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام سعیدی:

قم فرهنگی تاسیس شده و باید فرهنگی بماند

بروز شده : ۵-٠٢-١٣٩٣, ١٧:۵٢    نسخه چاپی    
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان همچنین اشاره‌ای به تاریخچه خیابان انقلاب قم کرد و گفت: خیابان چهارمردان از خواستگاه‌های انقلاب بوده و شخصیت‌های ارزشمندی را پیش‌تر داشته و در حال حاضر نیز دارد که با توجه به وجود هیئات مختلف مذهبی انقلابی در این خیابان، به حق به نام خیابان انقلاب نامیده شد.
تولیت آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س)، قم را حرم اهل بیت(ع) نامید و گفت: قم فرهنگی تاسیس شده و باید فرهنگی بماند و فرهنگ دنیا را بسازد.

یکصد و بیست و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان به ریاست حجت الاسلام سعیدی امام جمعه قم، نائب رئیسی حجت‌الاسلام و المسلمین صالحی‌منش استاندار قم و به دبیری حجت الاسلام ایزدپناه مشاور وزیر و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد و طی آن چندین دستور جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام سید محمد سعیدی در سخنانی شهر مقدس قم را حرم اهل بیت(ع) دانست و افزود: قم فرهنگی تاسیس شده است و باید فرهنگی بماند و فرهنگ دنیا را بسازد.
وی با بیان اینکه نگاه به شهر قم باید در جهت ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) در جهان تشیع باشد، تصریح کرد: ‌ اگر به مسائلی از قبیل اقتصاد و کشاورزی نیز می‌پردازیم این موارد باید در خدمت فرهنگ قم باشند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان همچنین اشاره‌ای به تاریخچه خیابان انقلاب قم کرد و گفت: خیابان چهارمردان از خواستگاه‌های انقلاب بوده و شخصیت‌های ارزشمندی را پیش‌تر داشته و در حال حاضر نیز دارد که با توجه به وجود هیئات مختلف مذهبی انقلابی در این خیابان، به حق به نام خیابان انقلاب نامیده شد.

حجت الاسلام سعیدی این خیابان را خیابان مرجعیت شیعه دانست و افزود: افتخارات ما در این محیط و در جوار حرم کریمه اهل بیت(ع) شکل گرفته است.

نصب شعائر دینی و فرهنگی بودن چهره شهر قم خواسته علما‌ است

استاندار قم نیز در این جلسه با بیان اینکه نصب شعائر دینی و فرهنگی بودن سیما و چهره شهر قم از خواسته‌های بزرگان و عالمان دینی از مسئولان استان است، توجه بیشتر به نصب شعائر اسلامی برخواسته از آیات و روایات در سطح شهر را خواستار شد.

حجت الاسلام محمد صادق صالحی منش با اشاره به آثار مثبت اجتماعی فراوان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی گفت: این کار مهم باید در قم بدون هر گونه آسیب و به بهترین وجه ممکن انجام شود.
استاندار قم دعوت عموم مردم به مسئله حجاب و عفاف را بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: نظارت بر انجام صحیح این مهم با توجه به معیارهای دینی، باید در کمیته ویژه‌ای متشکل از کار‌شناسان دینی و فرهنگی صورت پذیرد.

به گزارش مهر، مقام عالی استان، قم را شهری بین المللی و‌ام القرای جهان تشیع عنوان کرد و افزود: نصب شعائر اسلامی برخواسته از آیات و روایات در سطح شهر قم، از بایدهای این شهر و درخواست موکد بزرگان و علمای دینی از ماست و باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به گستردگی آیات و روایات اسلامی در زمینه‌های مختلف دینی و فرهنگی، بهره گیری از این گنجینه‌های گهربار در نصب بنر‌ها و پلاکارد‌ها را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: الفاظ و تعابیر استفاده شده در پلاکاردهای نصب شده در معابر شهر می‌بایستی درخورشان و جایگاه شهر مقدس قم و دارای بار مثبت فرهنگی باشند.

تشکیل کارگروه مدیریت جهادی و پرداختن به موضوع سبک زندگی و خانواده


حجت الاسلام ایزدپناه نیز در این جلسه در سخنانی گفت: عیدی ما در سال جدید، اعطای نقش فرهنگ در عنوان سال 93 توسط رهبر معظم انقلاب است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قم، به دو مصوبه تشکیل کارگروه مدیریت جهادی و پرداختن به موضوع سبک زندگی و خانواده توسط این شورا در اواخر سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: این دو مصوبه از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است که ارتباط مستقیمی نیز با اقتصاد مقاومتی دارد.

گفتنی است در ادامه پیشنهاد عضویت حجت الاسلام فصیحی به عنوان شخصیت فرهنگی جهت عضویت شورای فرهنگ عمومی استان توسط حجت الاسلام و المسلمین ایزدپناه به عنوان دستور اول جلسه ارائه شد که پس از رای گیری، عضویت وی به تصویب رسید.

دستور جلسه بعد شورا، ارائه گزارش کمیته تبلیغات محیطی پیرامون برنامه ریزی و نظارت بر نحوه تبلیغات شهری، بنر، شعار و نماد‌ها در مناسبت‌های مختلف بود که پس از بیان نقطه نظرات اعضا مقرر شد کارگروه‌هایی که پیش‌تر برای رسیدگی به وضعیت تبلیغات شهری تشکیل شده فعال و ساماندهی شده و پس از برگزاری جلسات و رسیدگی به این موضوع، گزارش آن را در جلسه بعد شورای فرهنگ عمومی ارائه کنند.

ارائه گزارش توسط دکتر فلاح‌زاده مشاور عالی استاندار قم و بررسی راهکارهای اجرایی شعار سال 93 دو دستور جلسه بعدی بود که پس از طرح آن‌ها و بیان نظرات اعضای شورا، مقرر شد اصلاح و تکمیل شاخص‌های فرهنگی استان و همچنین موضوع خانواده و سبک زندگی پیگیری شده و در جلسه بعد شورا گزارش آن ارائه شود.

زمینه‌های افزایش زمان توقف زوار حرم کریمه اهل بیت(س) فراهم شود

حجت الاسلام رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران در رابطه با شعار سال با بیان شاخصه‌های مدیریت جهادی مورد نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، اخلاص، روحیه ایثار، خستگی ناپذیری در خدمت به مردم، خودساختگی و کار برای رضای خداوند را از مهم‌ترین این شاخصه‌ها عنوان کرد.

وی با اشاره به جایگاه شهر مقدس قم، محور اصلی این شهر را ترویج فرهنگ تشیع عنوان و خاطرنشان کرد: باید با فراهم نمودن زیرساخت‌های اساسی و زمینه‌های افزایش زمان توقف زوار حرم کریمه اهل بیت(س) در این شهر، زمینه ساز دستیابی به این مهم باشیم.

آخرین دستور جلسه این شورا بیان اخبار فرهنگی بود که توسط اعضای شورای فرهنگ عمومی و مسئولان دستگاه‌های فرهنگی استان ارائه شد.
ثبت نام بانوان معتکف در 12 و 13 اردیبهشت‌ماه و آقایان معتکف در 14 و 15 اردیبهشت‌ماه برای اعتکاف در 24 مسجد شهر از جمله این اخبار فرهنگی بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٢-١٣٩٣, ١٧:۵٢

   

پر مبحث ترین ها