سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شوکت خبر داد:

47 درصد حوادث شغلی مربوط به کارگران ساختمانی است

بروز شده : ۶-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:٠۵    نسخه چاپی    
وی تصریح کرد: حدود یک میلیون کارگر از اتباع خارجی در کشور مشغول فعالیت هستند که هنوز دسته بندی نشده‌اند و این از ضعف وزارت کار است که نتوانسته کارگران اتباع خارجی را ساماندهی کند.
رئیس کانون صنفی کارگران ساختمانی کشور با بیان اینکه 47 درصد حوادث، مربوط به کارگران ساختمانی است، گفت: در سال جدید با آموزش‌های اجباری و بازرسی و کنترل کارگران و کارفرمایان این میزان را کاهش خواهیم داد.

اکبر شوکت روز شنبه در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت روز کارگر، اظهار کرد: در سال گذشته اقدامات خوبی در جهت بیمه کارگران انجام گرفته و تعداد بیمه شدگان افزایش یافته است.

وی بیان کرد: در حال حاضر تأمین اجتماعی 800 هزار نفر از کارگران ساختمانی را تحت پوشش خود قرار داده و این در حالی است که حدود یک میلیون و 700 هزار کارگر ساختمانی در سطح کشور وجود دارد.
عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی کشور بیان کرد: کارگران ساختمانی بیمه شده تنها هفت درصد حق بیمه را پرداخت می‌کنند.

وی با بیان اینکه مشکلاتی در بحث حقوق و پاداش به کارگران بخش صنعت وجود دارد و حدود 65 درصد از بازنشستگان تأمین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، افزود: با پیشنهادی که ما به سازمان تأمین اجتماعی مطرح کردیم، قرار شد کارگران ساختمانی درجه 3 هنگام پرداخت حق بیمه، حداقل را پرداخت نکنند و 20 درصد بیشتر از آن پرداخت نمایند که در این صورت 20 درصد حقوق بازنشستگی آنها افزایش می‌یابد و به این ترتیب کارگران درجه دو 30 درصد و کارگران درجه یک 40 درصد خواهد بود.

شوکت با اشاره به اینکه 25 هزار نفر کارگر ساختمانی در قم وجود دارد گفت: تا کنون 13 هزار و 500 کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته است.

عدم ساماندهی کارگران اتباع خارجی ضعف وزارت کار است

وی تصریح کرد: حدود یک میلیون کارگر از اتباع خارجی در کشور مشغول فعالیت هستند که هنوز دسته بندی نشده‌اند و این از ضعف وزارت کار است که نتوانسته کارگران اتباع خارجی را ساماندهی کند.
رئیس کانون کارگران ساختمانی افزود: که در بخش حوادث شغلی، 47 درصد مربوط به حوادث کارگران ساختمانی است در حالی که میانگین جهانی آن حدود 17 درصد است و امیدواریم در سال 93 با آموزش‌های اجباری که برای کارگران خواهیم گذاشت در حوزه ایمنی و همچنین بازرسی‌هایی که انجام می‌دهیم این حوادث کاهش یابد.

وی اظهار کرد طبق بخش نامه‌ای که از سوی سازمان تأمین اجتماعی صادر شده است کارگرانی که می‌خواهند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند باید از طریق انجمن‌های کارگری بازرسی‌های آن انجام بگیرد و در این صورت تشکل‌های کارگری نمود پیدا می‌کند.
شوکت در ادامه سخنان خود افزود: تعداد کارگران و افراد تحت تکفل آنان در بیمه 650 هزار نفر است و به عبارتی حدود 200 هزار خانوار از کارگران تحت پوشش بیمه هستند.

اعزام 20 هزار نیروی کار به عراق

به گزارش مهر، این فعال کارگری بیان کرد: کشور ایران در خصوص اعزام 20 هزار نیروی کار به کشور عراق اعلام آمادگی کرده است.
وی با بیان اینکه از اصلی ترین وظایف وزارت کار این است که ساماندهی کاملی را بین بحث اشتغال و موضوع بیکاری بوجود آورد و این هم پوشانی را از بین ببرد، گفت: کارفرمایان به بیمه کارگران خود باید توجه جدی کرده و با شرکت بیمه همکاری نمایند و باید محل کار خود را از حالت سخت و زیان آور خارج کنند.

شوکت در خصوص مسکن بیان کرد: اتحادیه کارگری 2 هزار و 500 واحد مسکن مهر را به کارگران اختصاص داده است که اکثر این واحد‌ها به آنها تحویل داده شده است.
وی به بیمارستان امام رضا(ع) اشاره کرد و افزود: حدود 80 درصد تجهیزات آن کامل و نواقص برطرف شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها