سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با حضور لاریجانی؛

نخستین دریاچه مصنوعی در قم افتتاح شد

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩٣, ١١:٠۴    نسخه چاپی    
در بوستان جوان بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی به وسعت ۳۳۰ هزار متر مربع و ذخیره ۴۷۵ هزار متر مکعب آب احداث شده که از این دریاچه استفاده‌های چند منظوره‌ای همانند آبیاری فضای سبز، قایقرانی و ماهیگیری خواهد شد.
بوستان جوان، یکی از بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی، تفریحی و ورزشی و نخستین دریاچه مصنوعی در قم با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

مجموعه بزرگ فرهنگی، ورزشی و تفریحی بوستان جوان قم، عصر دوشنبه با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام محمد صادق صالحی منش استاندار قم، محمد دلبری شهردار قم، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و دیگر مسئولان استانی و شهری افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

شهردار منطقه ۲ قم در این مراسم در سخنانی با بیان اینکه برای تکمیل فاز نخست مجموعه بوستان جوان بیش از ۱۰ میلیارد تومان هزینه شده اظهار داشت: در بوستان جوان بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی به وسعت ۳۳۰ هزار متر مربع و ذخیره ۴۷۵ هزار متر مکعب آب احداث شده که از این دریاچه استفاده‌های چند منظوره‌ای همانند آبیاری فضای سبز، قایقرانی و ماهیگیری خواهد شد.

سجاد خدایی، با بیان اینکه علمیات اجرایی احداث بوستان جوان از سال ۸۵ و به پیشنهاد سازمان جهاد کشاورزی آغاز شده است افزود: مراحل گودبرداری ساخت دریاچه مصنوعی به مدت یک سال و تا سال ۸۶ ادامه یافت و هر چند که این پروژه به دلایل مختلفی چندین سال متوقف بود ولی با دستور شهردار قم ساخت و اتمام این پروژه در دستور کار قرار گرفت و امروز شاهدیم که فاز نخست این بوستان آماده بهره برداری و استفاده شهروندان قمی است.

وی با اشاره به امکانات مجموعه بوستان جوان اظهار داشت: در این مجموعه، فضایی به وسعت ۱۷ هزار متر مربع فضاسازی صورت گرفته و دارای پیست انحصاری دوچرخه سواری مخصوص آقایان و بانوان و برخی دیگر از امکانات تفریحی و رفاهی و ورزشی است.

بوستان جون در فضایی به وسعت ۷۵ هکتار طراحی شده است

خدایی عنوان کرد: این بوستان در فضایی به وسعت ۷۵ هکتار طراحی که فاز نخست آن ۳۵ هکتار وسعت داشته و ۱۵ هزار اصله نهال نیز در این بوستان غرس شده است.

وی با تقدیر از همکاری و مساعدت سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی همانند سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل منابع طبیعی، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان‌های تابعه شهرداری در ساخت این مجموعه اظهار داشت: امید است با ادامه این همکاری‌ها شاهد تکمیل و افتتاح فازهای بعدی بوستان جوان باشیم.

استاندار قم نیز در این مراسم در سخنانی، با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در راستای ساخت مجموعه بوستان جوان اظهار داشت: در روایتی از امام علی (ع) آمده است، همت مردان بزرگ کوه‌ها را متلاشی می‌کند که ما امروز در این پروژه بزرگ شاهد همت عالی مسئولان و دستندرکاران هستیم.

قم باید در ابعاد مختلف در سطح بین المللی بدرخشد

حجت الاسلام محمدصادق صالحی منش، گفت: در پروژه‌های شهری که در سطح قم و توسط شهرداری صورت می‌گیرد شهروندان نیز باید مشارکت و همکاری داشته باشند و باید اذعان داشت که پشتوانه مردمی است که اقدامات اینچنینی را به سرانجام می‌رساند.

استاندار قم افزود: قم شهری بین المللی است که باید در ابعاد مختلف در سطح جهانی بدرخشد که خوشبختانه شهرداری قم نیز امروز با عزم و مدیریت جهادی اقدامات جهادگونه‌ای دارد و در عرصه خدمتگزاری به مردم شریف قم قدم بر می‌دارد.

وی تأکید کرد: سایر دستگاه‌های اجرایی نیز باید با حرکتی جهادی در جهت توسعه و آبادانی قم تلاش کنند و در این راستا باید شهرداری را در امر توسعه و عمران شهری کمک و یاری کرد.

آمادگی برای خرید باغات قم با قیمت کار‌شناسی

رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در مراسم افتتاح بوستان جوان در سخنانی گفت: این پروژه در سالهای قبل آغاز به کار کرد که خوشبختانه در مدیریت فعلی شهرداری قم اتمام و برای استفاده شهروندان به بهره برداری رسید و باید عنوان کرد که برای ساخت این مجموعه زحمات زیادی صورت گرفت.

حجت‌الاسلام سید محمد آتش زر، بیان داشت: در گذشته باغ‌ها در قم مورد تخریب قرار می‌گرفت که امروز به منظور حفظ باغات موجود این آمادگی را داریم که تمامی باغات شهری را به قیمت کار‌شناسی خریداری و آن‌ها را از تخریب حفظ کنیم.

وی همچنین ابراز داشت: ۱۰۵ هکتار فضای سبز در ورودی قم از سمت جعفریه ایجاد خواهد شد که این آمادگی و امکان وجود دارد تا از این ورودی به سمت بوستان جوان به وسعه ۸۰۰ هکتار را فضای سبز ایجاد کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر قم، با تاکید بر گسترش و ایجاد فضاهای سبز موجود در شهر قم ادامه داد: احداث و گسترش فضاهای سبز در اطراف و حاشیه قم نیازمند حمایت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است و در سال ۹۳ نیز مصوب شد تا آب باغات در قم به صورت رایگان باشد.

حجت‌الاسلام آتش زر، با بیان اینکه شورای اسلامی شهر قم و شهرداری در راستای اجرای پروژه‌های عمرانی جدیت دارند و در مسیر توسعه، آبادانی و پیشرفت قم با مدیریت جهادی قدم برمی‌دارند، گفت: طرح انتقال پسماند فاضلاب تهران به قم نیز باید با جدیت پیگیری شود که این امر سبب توسعه و ایجاد فضای شبز در بخش شمالی قم خواهد شد.

تنها 5 هزار هکتار فضای سبز در قم داریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در این مراسم اظهار داشت: قم از گذشته تحت پوشش دو حوزه آبریز قمرود و قره چای و دارای اراضی کشاورزی مرغوبی بود و همچنین در اطراف قم نیز 11 هزار هکتار باغ در کنار 10 هزار هکتار منطقه مسکونی وجود داشت.

رضا سیار ادامه داد: هم اکنون وسعت شهری در قم چیزی در حدود 30 هزار هکتار است که تنها 5 هزار هکتار فضای سبز دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم بیان داشت: افزایش دما در قم نیز از 25 سال گذشته آغاز شده که در کشاورزی افزایش هر درجه دما مصرف آب زیادی را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید در گسترش فضای سبز موجود در قم تلاش و در این راستا باید به کاشت درختان مثمر توجه ویژه‌ای شود افزود: آب دریاچه مصنوعی که در بوستان جوان احداث شده از سه رشته قنات و چندین حلقه چاه تامین شده که ایجاد این بوستان و دریاچه مصنوعی در تلطیف هوا تاثیر زیادی داشته و پیشنهاد می‌‌شود همانند چنین دریاچه‌ای در شمال قم نیز احداث شود هر چند که پارک ثامن در بخش شمالی شهر از سوی منابع طبیعی در دست ساخت است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩٣, ١١:٠۴

   

پر مبحث ترین ها