سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آتش زر: شان قانونی شوراها در مجلس نادیده گرفته می‌شود

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩٣, ١٨:٠١    نسخه چاپی    
وی با اشاره به تلاش شورا برای تشکیل شورایاری‌ها و انتقادهایی که در زمینه تعلل در این امر وجود دارد گفت: ما به دنبال اجرای این طرح هستیم اما می‌خواهیم به نحوی اجرا شود که آسیب‌های دیگر شهرها به آن ورود پیدا نکند.
رئیس شورای اسلامی شهر قم با انتقاد از نادیده گرفتن شان قانونی شوراها توسط دولت و مجلس گفت: هر بار قانون شوراها در مجلس اصلاح شد، بخشی از اختیارات شوراها کاسته شد.

همایش بزرگداشت روز ملی شوراها صبح امروز با حضور استاندار قم، رئیس شورای اسلامی شهر قم، رئیس شورای اسلامی استان قم جمعی از مدیران استاني و شهری و همچنين اعضا شوراهای شهر و روستا قم در سالن معصومیه استانداری قم برگزار شد.

حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر در اين همايش با اشاره به اختیاراتی که در قانون اساسی برای شوراها در نظر گرفته شده و اختلاف نظرها در این زمینه اظهار داشت: جایگاه شوراها تنها نظارت نیست بلکه این نهاد به نوعی پارلمان محلی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مجلس در حال اصلاح قانون شوراها است ادامه داد: هر بار مجلس شورای اسلامی خواست این قانون را اصلاح کند، بخشی از اختیارات شوراها کاهش پیدا کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم ابراز داشت: ما از شورای برنامه‌‌ریزی استان و بسیاری از شوراهای تصمیم‌گیری دیگر حذف شدیم و این امر آزادی عمل ما را برای پیگیری امور مردم تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اشاره به نقش شوراها در شهرهای بزرگ دنیا گفت: در شهری مانند پاریس، شهردار، رئیس شورای شهر است و دستگاه‌های اجرایی هر شهر توسط اعضای شورا اداره می‌شوند.

آتش‌زر گسترش تفکر جمعی را یکی از فواید جدی گرفتن شوراها دانست و افزود: مجلس شورای اسلامی و دولت محترم باید به شوراها کمک کنند تا به جایگاه قانونی شایسته خود برسند.

وی ادامه داد: تفویض امور به شوراها نماد دخالت دادن مردم در سرنوشت خود است و هیچ نظامی بدون همراهی مردم نمی‌تواند موفق باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به جایگاه مشورت در قرآن افزود: رسول خدا دارای مقام عصمت بود و هیچ خطا و اشتباهی در امور ایشان وجود نداشت اما به فرمان خدا در امور مختلف با مردم مشورت می‌کرد.

وی با اشاره به تلاش شورا برای تشکیل شورایاری‌ها و انتقادهایی که در زمینه تعلل در این امر وجود دارد گفت: ما به دنبال اجرای این طرح هستیم اما می‌خواهیم به نحوی اجرا شود که آسیب‌های دیگر شهرها به آن ورود پیدا نکند.

آتش‌زر ادامه داد: در تهران که این طرح اجرا شده برخی کاستی‌هایی دیده می‌شود و ما بنا نداریم این کاستی‌ها را در قم تکرار کنیم.

وی ابراز داشت: تلاش می‌کنیم این طرح را در چند مسجد فعال که همکاری خوبی با مدیریت شهری دارد به صورت آزمایشی اجرا کنیم.

همچنين در اين مراسم علی اصغر ابوالحسنی رئیس شورای اسلامی استان طي سخناني اظهار داشت: مسئولان استانی باید این توقعات را درک کرده و اعضای شورا را پشت درهای خود معطل نکنند‎ چراکه اگر رگ گردن ما متورم می‌شود یا چهره‌هایمان برافروخته، به خاطر مشکلات مردم و نیازهای آنان است.

وي با بیان اینکه شوراها حلقه واسطی هستند میان مردم و مسئولان ابراز داشت: پیگیری خواسته‌های مردم توسط اعضای شورا نباید موجب ناراحتی مسئولان دستگاه‌ها باشد.

مهدي متقيان مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری قم نیز در این مراسم بر ضرورت تشکیل شورایاری‌ها در شهر قم برای دخالت بیشتر مردم در مدیریت شهری تاکید کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩٣, ١٨:٠١

   

پر مبحث ترین ها