سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توسل شهرداری قم به قانون برای حل کردن مشکل تملک

شهردار قم با اشاره به اهتمام مدیریت شهری به اقتصادی شهری گفت: با توجه به همین لوازم اقتصادی توانستیم طرح‌های عمرانی را از تعطیلی نجات داده و با توجه به خشکسالی مالی کارها را پیش ببریم.
شهردار قم با بیان اینکه همکاری نکردن برخی مردم در تملک املاک از مهمترین دلایل تأخیر در اجرای پروژه‌های شهری است، از حل شدن مشکل تملک املاک در مسیر پروژه شهید روحانی با اعمال ماده 9 قانون نحوه تملک اراضی و املاک خبر داد.

محمد دلبری که سه شنبه شب در همایش روز ملی شوراها در سالن همایش‌های شهرداری قم صحبت می‌کرد، با اشاره به رابطه میان شهرداری و شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت: همدلی میان شهرداری و شورای شهر در دوره چهارم شورا در قم به حد اعلا رسیده است و اگر امروز موفقیت‌هایی در عرصه مدیریت شهری ایجاد شده محصول همین همدلی و همراهی است.

وی افزود: کار شهرداری به دلیل گستردگی خدمات، کار پیچیده‌ای است و به دلیل همین حساسیت به خرد جمعی نیاز دارد.

شهردار قم با اشاره به تصویب برنامه 20 ساله شهرداری قم در شورای سوم خاطرنشان کرد: در دوره شورای چهارم با استفاده از همین برنامه سند راهبردی 5 ساله شهرداری به تصویب رسید.

وی با اشاره به عزم شهرداری در تحقق اهداف این سند در 4 سال گفت: تلاش ما در شهرداری این است که طبق بودجه سالانه کارهای خود را پیش برده و برنامه‌محور حرکت کنیم.

دلبری اظهار داشت: در سال 92 نیز تمام برنامه‌های سال در 6 ماه به پایان رسید و امسال نیز تاکنون مطابق برنامه کارها را پیش برده‌ایم.

تلاش برای مدیریت چند بعدی شهر

وی ادامه داد: با تلاشی که حاصل همدلی اعضای شورای شهر با شهرداری بوده امروز نگاه تک محور به شهرداری از بین رفته و این ارگان تنها خود را مسئول امور خدماتی شهر نمی‌داند بلکه در مسایل فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و دیگر موضوعات مورد نیاز فعالیت‌های خود را گسترش داده است.

شهردار قم با اشاره به اهتمام مدیریت شهری به اقتصادی شهری گفت: با توجه به همین لوازم اقتصادی توانستیم طرح‌های عمرانی را از تعطیلی نجات داده و با توجه به خشکسالی مالی کارها را پیش ببریم.

وی با اشاره به استفاده از اتاق فکرهای مختلف در شهرداری ابراز داشت: تعامل با کمیسیون‌های شورای شهر توانسته به کارآمدی این اتاق فکرها کمک کند.

تملک موجب تأخیر در اجرای طرح‌ها می‌شود

دلبری با تأخیر در اجرای برخی پروژه‌های شهری اشاره کرد و گفت: شاید مردم دلیل بسیاری از این تأخیرها را ندادند و این را به حساب کم‌کاری شهرداری بگذارند اما واقعیت این است که دو دلیل موجب کندی طرح‌های شهری شده که یکی از آنها تملک املاک در مسیر و دیگری مزاحمت تأسیسات شهری است.

شهردار قم افزود: از مهم‌ترین دلایلی که برخی از طرح‌های شهری زمین‌گیر شده و هر روز هزینه‌های بیشتری برای شهرداری می‌تراشد، همکاری نکردن برخی مردم در تملک املاک در مسیر است.

وی خاطرنشان کرد: روش تملک در قانون مشخص شده و قیمت‌گذاری املاک باید با استفاده از یک کارشناس رسمی دادگستری باشد اما برخی از مردم به این قانون تمکین نکرده و املاک را واگذار نمی‌کنند.

دلبری با اشاره به چند نمونه از طرح‌های عمرانی که به خاطر املاک در مسیر با تأخیر در بهره‌برداری روبه‌رو بوده افزود: در احداث پل‌های جمهوری که دو منطقه 4 و 2 درگیر هستند، در منطقه 4، تملک چند ملک که صاحبانشان راضی به واگذاری نمی‌شوند، مانع پیشروی کار شده است.

وی اضافه کرد: در طرح بلوار شهید روحانی هم 98 درصد تملکات انجام شده و تنها 2 درصد که شامل 12 پلاک می‌شوند، مانع پیشروی کار شده‌اند.

شهردار قم با اشاره به راهکارهای قانونی برای برخورد با این مشکلات عنوان داشت: استاندار محترم با رایزنی با دستگاه قضایی دستور اعمال ماده 9 را صادر کردند تا این بلوار در آینده نزدیک افتتاح شود.

وی افزود: مشکل دیگر شهر قم در اجرای پروژه‌های عمرانی، قدیمی بودن تأسیسات شهر و متناسب نبودن با نیازهای شهر در ایجاد تحولات عمرانی است که استاندار محترم نیز برای حل این مشکل قول مساعد داده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٢-١٣٩٣, ١٠:۵٩

   

پر مبحث ترین ها