سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلبری: تکیه به نیروهای داخلی لازمه اقتصاد مقاومتی است

دلبری اظهار داشت: ما مسئولین هم که دستگاه‌های مختلف را اداره می‌کنیم این تکلیف را داریم که اولویت کارها را اتکای به نیروهای داخلی و توانمندی‌های مردم قرار دهیم.
شهردار قم با اشاره به تفکرات عده‌ای در فلج‌کننده بودن تحریم‌ها گفت: تکیه به نیروهای داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی این باور غلط را از بین می‌برد.

محمد دلبری شامگاه چهارشنبه در مراسم بزرگداشت سالروز تشکیل بسیج سازندگی در فرهنگسرای جوان قم با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اظهار داشت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی چهار رکن لازم است که تکیه بر نیروی داخلی یکی از این ارکان است.

وی افزود: باید با توانمندسازی نیروهای داخلی و بومی این نیروها را به سرمایه انسانی تبدیل کنیم.

شهردار قم با اشاره به اهمیت توکل به خدا در این امور اضافه کرد: برای تحقق مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی نخستین موضوع مهم ارتقای سرمایه معنوی است چرا که اگر نیروی خداوند را باور داشته باشیم کارها به خوبی پیش خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه مسئله بعدی سرمایه اجتماعی است ادامه داد: باید مشارکت مردم را در امور به حداکثر برسانیم.

دلبری گفت: ارتقای سرمایه روان‌شناختی موضوع آخر است که باید به آن توجه کرد؛ باید امید را به مردم و جوانان خود تزریق کرده و نشاط را وارد زندگی مردم کنیم.

وی اظهار داشت: این چهار مؤلفه می‌تواند در فرهنگ اقتصاد و دیگر عرصه‌ها ما را کمک کند و هر گاه تمام این مسایل را کنار هم جمع کنیم نباید نگرانی از مشکلات و دشمنی‌ها داشته باشیم.

با 8 ساعت کار به جایی نمی‌رسیم

شهردار قم با بیان اینکه امروز جامعه و کشور ما با کار اداری کردن به جایی نمی‌رسد ادامه داد: با 8 ساعت کار نمی‌توانیم خواسته رهبری را تحقق ببخشیم بلکه پس روحیه جهادی و بسیجی لازم است تا بتوانیم مشکلات را شناسایی کرده و برطرف کنیم.

وی به مسئله خود اتکایی اشاره کرد و گفت: باید به تولید داخلی بها داده و برای آن ارزش قائل شویم و اینها نکاتی است که بسیج سازندگی از سال‌ها پیش به آن توجه کرده است.

دلبری اظهار داشت: ما مسئولین هم که دستگاه‌های مختلف را اداره می‌کنیم این تکلیف را داریم که اولویت کارها را اتکای به نیروهای داخلی و توانمندی‌های مردم قرار دهیم.

وی افزود: باید اموری که در دست ما است را با همین نیروهای داخلی انجام دهیم تا از وابستگی به کشورهای دیگر و نگرانی از تحریم و تهدید دشمن جدا شویم.

شهردار قم با اشاره به اعتقاداتی که در مورد تحریم‌ها وجود دارد، اضافه کرد: گاهی برخی فکر می‌کنند که اگر تحریم‌ها برداشته نشود خیلی از کارها فلج می‌شود در حالیکه این تفکر اشتباه است.

وی با اشاره به تعریف مدیریت جهادی ابراز داشت: مدیریت جهادی همین است که با سخت‌ترین شرایط بیشترین بهره‌وری را داشته باشیم.

دلبری خاطرنشان کرد: با وجود تمام دشمنی‌ها به خاطر همین مدیریت جهادی و تدبیر تا کنون هیچ گزندی به این انقلاب وارد نشده و این حرکت تا ظهور حضرت ولیعصر(عج) با وجود همین سربازان ادامه پیدا خواهد کرد.

وی افزود: مسئله مدیریت جهادی که مقام معظم رهبری چند سالی است به ما گوشزد می‌کنند برگرفته از قرآن مجید و روایات اسلامی است.

برتری جهادگران در قرآن

شهردار قم با اشاره به اهمیت مجاهدت در قرآن ادامه داد: خداوند متعال برخی شاخص‌ها را موجب برتری مسلمانان قرار داده است. تقوا یکی از این شاخص‌های برتری است. شاخص دیگر علم است. یکی دیگر از مسایلی که خداوند در آن برتری قرار داده مسئله مجاهدت است.

وی با اشاره به اینکه باید توجه داشت که جهاد فقط نظامی نیست گفت: جهاد علمی جهاد با نفس و کسب روزی حلال دیگر موضوعات جهاد است.

دلبری با اشاره به فرارسیدن سالروز تشکیل بسیج سازندگی خاطرنشان کرد: وقتی بسیج سازندگی در سال 79 به فرمان رهبر انقلاب تشکیل شد، 12 هدف برای آن مطرح کردند که یکی از آنها کمک به دولت برای خدمت رسانی به مردم برای عمران و آبادانی کشور بود.

وی با اشاره به اینکه تمام این مسائل در مناطق محروم جلوه و اهمیت خاصی دارد، از حرکت مجاهدت‌گونه بسیج سازندگی تجلیل کرد.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٢-١٣٩٣, ١١:٣٩

   

پر مبحث ترین ها