سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرعامل شرکت مخابرات استان قم:

نسل سوم شبکه مخابراتی وارد قم می‌شود

به گفته وی ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان قم 38 درصد است در حالی که میانگین کشوری حدود 36 درصد اعلام شده است.
مدیرعامل شرکت مخابرات استان قم از ورود نسل سوم شبکه مخابراتی به استان قم در نیمه دوم سال جاری خبر داد.

اسدالله دهناد قبل از ظهر یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت 27 اردیبهشت روز جهانی مخابرات در سالن کنفرانس اداره مخابرات استان قم برگزار شد، با اشاره به اینکه عصر فعلی را عصر ارتباط نامیده‌اند اظهار داشت: امروز فناوری اطلاعات یکی از مولفه‌های قدرت در جهان است.

وی با اشاره به اینکه فناوری مخابرات به سرعت در حال تحول است و در زندگی انسان‌ها تاثیر مستقیم دارد افزود: روزانه ده‌ها میلیون پیامک رد و بدل می‌شود؛ دانشگاه‌های مجازی شکل گرفته تجارت الکترونیک و مبادله علم از طریق الکترونیک در میان مردم رایج شده که تمام اینها اهمیت ارتباطات را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان قم خاطرنشان کرد: شعار امسال اتحادیه مخابرات ارتباطات باند پهن برای توسعه پایدار انتخاب شده است.

وی با اشاره به اینکه حق برخورداری از ارتباطات باند پهن محور مباحث جامعه اطلاعاتی است ابراز داشت: امروز برای تضمین اینکه از فناوری ارتباطات به عنوان ابزار کارآمدی برای رسیدن به رشد پایدار اجتماعی و اقتصادی استفاده شود، برخورداری از ارتباطات باند پهن امری حیاتی محسوب می‌شود و این ابزار باید در اختیار تمام جهان قرار بگیرد.

دهناد گفت: یکی از مهم ترین شاخص‌های توسعه در کشورها شاخص های ارتباطی است که عملکرد استان قم در این زمینه درخشان بوده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان قم تصریح کرد: در بخش تلفن ثابت در ابتدای انقلاب فقط 7 هزار تلفن ثابت فعال بود که تعداد اندکی از خانواده‌ها از نعمت آن برخوردار رسیده بودند اما در حال حاضر به بیش از 580 هزار رسیده است.

به گفته وی ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان قم 38 درصد است در حالی که میانگین کشوری حدود 36 درصد اعلام شده است.

وی ادامه داد: نکته دیگری که در قم به آن توجه شده توسعه جامع است امکانات ارتباطی است که در این راستا تعداد مراکز تلفن روستایی به 53 عدد رسیده است.

دهناد با اشاره به اینکه در سال گذشته 28 هزار تلفن ثابت واگذار شده افزود: در سال 93 نیز 16 هزار و 500 عدد دیگر واگذاری خواهیم داشت.

سرمایه‌گذاری 25 میلیارد تومانی در سال گذشته

وی گفت: در سال گذشته بیشترین حجم سرمایه گذاری در بخش دیتا و تلفن ثابت و همراه که 25 میلیارد تومان بوده در استان قم انجام شد که استانداری قم نیز به این دلیل از شرکت مخابرات استان تقدیر کرد.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان قم با بیان اینکه برنامه‌های این شرکت در سال گذشته به طور کامل و حتی بیشتر از برنامه‌ریزی‌ها محقق شد خاطرنشان کرد: در ارتباط با تلفن همراه نیز در استان قم یک میلیون و 200 هزار تولید ظرفیت شده است و ضریب نفوذ آن بالای 93 درصد است که حدود 18 درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

به گفته وی شرکت مخابرات استان در این زمینه رتبه نخست در کشور را به خود اختصاص داده و در بخش کیفیت ارتباطات سیار نیز رتبه‌های ممتازی را به خود اختصاص داده است. نکته دیگر این است که تمام شهرهای تابعه و راه های اصلی در استان قم از پوشش صد درصد تلفن همراه برخودار هستند.

در این راستا 372 آنتن BTSدر استان نصب شده است که در این عرصه نیز شرکت مخابرات استان 132 درصد از برنامه‌های سال 92 خود در ارتباط با تلفن سیار را محقق کرده است.

ورود نسل سوم و چهارم مخابرات به قم

مدیرعامل شرکت مخابرات استان در بخش دیگری از سخنانش به برنامه سال 93 این شرکت اشاره کرد. وی راه اندازی نسل سوم تلفن همراه است که زیرساخت خوبی برای گسترش فضای ارتباطی در استان را فراهم می‌کند، مهم‌ترین این برنامه‌ها دانست.

دهناد با بیان اینکه از نیمه دوم امسال شاهد بهره‌برداری از این طرح مهم خواهیم بود تصریح کرد: نسل سوم اپراتورها در موضوع دیتا در تلفن همراه این موضوع افزایش کارآمدی دارد که در این راستا برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی 76 سایت تری جی انجام شده است.

وی افزود: در کنار موضوع تجهیزات 3G، نصب و راه اندازی 10 سایت 4G در مراکز فرهنگی و آموزشی را در دستور کار داریم تا به مراتب سرعت دانلود و آپلود بهتری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت مخابرات ادامه داد: در ارتباط با رتبه بندی استان‌ها در عملکرد تلفن همراه در زمینه ضریب نفوذ رتبه اول را داریم و برای برنامه عملکرد جذب رتبه سوم کشوری را کسب کرده‌ایم.

وجود نزدیک به 65 هزار پورت منصوبه

وی با اشاره به اینکه توسعه دیتا یکی از مهم ترین برنامه‌های امسال شرکت مخابرات است خاطرنشان کرد: تا کنون کارهای خوبی انجام شده و زیرساخت های مناسبی داریم.

به گفته دهناد مخابرات استان قم در این زمینه جز 5 استان برتر کشور است که حدود 64 هزار و 900 شماره پورت دیتا نصب کرده و 42 هزار مشترک ADSL دارد. در استان قم در مجموع بیش از 32 هزار مشترک نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است که شرکت‌های PAP هم سهم 49 هزار مشترکی در این زمینه دارند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه IT شرکت مخابرات دو طرح مهم در دست دارد، ادامه داد: یکی از این طرح‌ها متروی وای فای است که بر اساس آن در تمام نقاط استان می‌توان به اینترنت وای فای دسترسی پیدا کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت مخابرات این طرح در دست بررسی و پیش‌بینی هزینه‌ها است و می‌تواند زمینه‌ای باشد برای تحقق شهر هوشمند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٢-١٣٩٣, ١٧:۵۶

   

پر مبحث ترین ها