سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:

تجویز و مصرف بی‌رویه دارو در قم نگران کننده است

وی با اشاره به تعدادی پایگاه‌های خبری در قم که یکی از آن‌ها مجوز هم ندارد، اشاره کرد و گفت: انتقاد‌ها و خبرهای کذب منتشر شده به خصوص در حوزه سلامت بسیار سنگین است و مردم را با تشوش همراه می‌کند و لازم است این افراد از انتشار اخبار نادرست پرهیز کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: تجویز و مصرف بی‌رویه دارو در قم نگران کننده است و بیماران نباید اصرار بر تجویزی غیر از تجویز پزشک داشته باشند.

ابوالفضل ایرانی خواه قبل از ظهر شنبه در مصاحبه مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه در خصوص مصرف و تجویز بی‌رویه دارو در استان قم هشدار داد و اظهار داشت: تجویز و مصرف بی‌رویه دارو در استان قم بسیار نگران کننده است و متاسفانه در بیشتر مواقع بیمار اصرار دارد که دکتر دارو و یا آزمایش‌هایی که نیاز نیست را تجویز کند و این موجب برهم خوردن نظم در برنامه ریزی‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: خدمات پاراکیلینیکی در قم فرا‌تر از اصول علمی خدمات ارائه می‌دهند و هزینه زیادی هم متوجه مردم می‌شود و مهم‌ترین مسئله در این مورد فرهنگ سازی است، بیمار باید به پزشک اعتماد کند و زمانی که پزشک می‌گوید به دارو و آزمایشی نیاز نیست او بپذیرد متاسفانه در موارد زیادی بیمار بر تجویز دارو و آزمایش تاکید دارد و پزشک ملزم می‌شود تجویز بی‌رویه ارائه دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اضافه کرد: این اعمال نقص فرهنگ جامعه و نه اطبا را نشان می‌دهد که باید در این زمینه فرهنگ سازی‌های لازم صورت گیرد تا شاهد ازدحام در بخش خدمات پاراکیلینیک و مصرف دارو نباشیم و مردم به تجویز خود پزشک اعتماد کنند.

وی با اشاره به مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک ابراز کرد: در بیشتر مواقع بیمار بر تزریق آنتی بیوتیک اصرار دارد درحالی که 90 درصد تب‌ها به آنتی بیوتیک نیاز ندارد.

ایرانی خواه عنوان کرد: مصرف بی‌رویه داروهای تقویتی، آنتی بیوتیک و ارائه آن توسط داروخانه‌ها و تصور غلط از چاق و لاغر کردن ویتامین‌ها یکی از بزرگ‌ترین معضل‌ها است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: شاخص استاندارد قم از مراجعه کنندگان به پاراکیلینیک‌ها و مصرف دارو از استاندارد جهانی بسیار بالا است و ما باید در جهت مدیریت منابع و بهبود کیفی خدمات و استاندارد سازی حرکت کنیم و خبرنگاران نیز لازم است در جهت فرهنگ سازی کردن منطق مصرف دارو و مراجعه به پزشک فعالیت کنند.

ایرانی خواه تصریح کرد: طرح جامع سلامت در کشور در جهت تکریم بیماران و نداشتن دردی جز درد بیماری از 15 اردیبشهت ماه آغاز شده و کاهش پرداختی بیماران در مراکز درمانی دولتی و ترویج زایمان طبیعی دو بسته اول این طرح هفت بسته‌ای بوده و اجرای بسته‌های دیگر آن طی روزهای آینده آغاز می‌شود.

افزایش 20 درصدی زایمان طبیعی در مراکز دولتی

وی براساس این طرح هر بیمار با مراجعه به مراکز درمانی دولتی فقط 10 درصد هزینه بستری، دارو و تجهیزات مصرفی در بیمارستان را پردخت می‌کند و 90 درصد آن را دولت می‌پردازد و این میزان برای بخش روستا و عشایر 95 درصد می‌باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به مشکلات مردم درخصوص دسترسی به پزشک عنوان کرد: حضور پزشکان در مراکز درمانی بهبود و توسعه می‌یابد و طی این طرح پزشکانی موظف خواهند بود که مستمر در بیمارستان حضور داشته باشند.

ایرانی خواه عنوان کرد: در مراکز دولتی 20 درصد افزایش مراجعان زایمان طبیعی را شاهد بوده‌ایم.

کسانی که بیمه نیستند نگران نباشند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: طی این طرح اگر بیماری به یکی از مراکز درمانی دولتی مراجعه کند و بیمه نباشد در‌‌ همان محل بیمه می‌شود و از مزایای این طرح بهره‌مند می‌شود و در این باره مشکلی وجود ندارد.

وی با اشاره به روابط نادرست پولی میان بیمار و دکتر ابراز داشت: با اجرایی شدن طرح جامع سلامت، اجازه نخواهیم داد کوچک‌ترین ارتباط پولی میان بیمار و دکتر ایجاد شود و این عمل نیاز به زمان دارد و کار چکشی در این مورد پاسخ نمی‌دهد و مردم باید صبوری کنند.

ایرانی خواه ادامه داد: در مراکز دولتی فعالانه با این عمل برخورد می‌کنیم و در مراکز خصوصی نیز اگر شکایتی شود پیگیری خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت‌های لازم برای اجرای این طرح بزرگ اندیشیده شده است یا خیر یادآور شد: ما با تمام توان از همه امکانات خود برای اجرای درست این طرح به کار می‌بریم و خدمات خود را ارائه می‌دهیم.

وی اضافه کرد: با توجه به تسهیلات این طرح تعداد مراجعه کنندگان به مراکز دولتی افزایش می‌یابد و لازم است مردم مراقب خود باشند که بیمار نشوند و درصورت بیماری بدانند برای چه مواردی به پزشکی مراجعه کنند.

افتتاح دو مرکز درمانی طی 2 سال آینده

وی با اشاره به حضور وزیر بهداشت و رئیس مجلس شورای اسلامی در قم عنوان کرد: طی جلساتی دکتر لاریجانی و وزیر بهداشت در جهت بهبود زیرساخت‌های درمانی در قم نویدهایی را داده‌اند و در همین راستا امید است بیمارستان فرقانی تا سال 94 و بیمارستان امجدی تا سال 95 افتتاح شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ابراز کرد: طبق این طرح از اول خردادماه پزشکان طرح سلامت نمی‌توانند در بخش خصوصی و یا مطب خود خدمت ارائه دهند و در حدتوان نیروهای خود را تحت پوشش این طرح قرار می‌دهیم و مازاد را به مراکز درمانی خیریه ارائه دهیم و نمی‌توانیم در صورتی که خود نیاز داریم به بخش خصوصی نیرویی بدهیم.

با پزشکان بدون مجوز فعالیت برخورد می‌کنیم

وی با اشاره به فعالیت پزشکان بدون مجوز در قم عنوان کرد: به شدت با پزشکانی که خلاف قانون فعالیت می‌کنند برخورد می‌کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: از 15 اردیبهشت تاکنون اگر مرکز درمانی دولتی هزینه‌ای که در چارچوب طرح جامع سلامت تعریف شده، دریافت کرده باشد ما وظیفه داریم آن مبلغ را به بیمار پس دهیم و البته در این مورد گزارشی دریافت نکرده‌ایم.

وی با اشاره به بخش شیمی درمانی تصریح کرد: متاسفانه ناهماهنگی‌هایی در این مورد صورت می‌گیرد که از اول خرداد ماه به این مسئله خاتمه می‌دهیم تا شیمی درمانی در‌‌ همان بیمارستان انجام شود و اطبا مشمول طرح سلامت این خدمات را در مراکزی دیگر ارائه ندهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه مسائل پزشکی بسیار پیچیده است، افزود: هیچ پزشک طرحی که به قم معرفی می‌شود حق فعالیت در مراکز غیردولتی را ندارد و پزشکان پاره وقت مجاز و غیرمجاز در قم نیز چگونگی فعالیتشان باید طبق دستورالعمل ابلاغی معاونت درمان باشد و پزشکی بدون هماهنگی نمی‌تواند در قم فعالیت کند.

وی عنوان کرد: بسته‌های نویدبخشی برای بیماران صعب العلاج و خاص وجود دارد که طی روزهای آینده ابلاغ می‌شود.

ایرانی خواه تصریح کرد: طی روزهای اول آغاز طرح تحول سلامت 12 درصد میزان بستری در قم افزایش یافته است و ما نیز پاسخگوی آنها بوده‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: پزشکانی که به صورت تمام وقت طی طرح جامع سلامت در مراکز دولتی فعالیت می‌کنند حقوقشان افزایش خواهد یافت تا در جهت تکریم این طرح تشویق نیز بشوند و طی روزهای آینده تعرفه جدید پزشکی در سال 93 ابلاغ می‌شود.

خبرنگاران از انتقاد حاوی دروغ و تهمت پرهیز کنند

وی یادآور شد: بسیاری از خدمات تخصصی در حیطه خدمات بهداشتی نیست و مجبور می‌شویم از بودجه دانشگاه استفاده کنیم.

ایرانی خواه از انتقادهای سازنده و آگاه به علم استقبال کرد و از خبرنگاران خواست تا از انتقاد حاوی دروغ و تهمت پرهیز کنند.

وی با اشاره به تعدادی پایگاه‌های خبری در قم که یکی از آن‌ها مجوز هم ندارد، اشاره کرد و گفت: انتقاد‌ها و خبرهای کذب منتشر شده به خصوص در حوزه سلامت بسیار سنگین است و مردم را با تشوش همراه می‌کند و لازم است این افراد از انتشار اخبار نادرست پرهیز کنند.

ایرانی خواه در این نشست خبری که درخصوص طرح تحول سلامت در کشور برگزار شده بود، طی 2 ساعت به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٢-١٣٩٣, ١٩:٢۴

   

پر مبحث ترین ها