سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

56 درصد زایمان‌ها در قم سزارین است

6 مرکز درمانی دولتی در قم همچون کارمکار، شهید بهشتی، نکوئی، حضرت معصومه(س)، ایزدی و الزهرا مشمول طرح تحول سلامت می‌شوند و بیمار با مراجعه به آنها می‌تواند از خدمات طرح تحول سلامت بهره ببرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: میزان سزارین در بیمارستان‌های دولتی قم 49 درصد و در بخش خصوصی 72 درصد است و به طور میانگین در قم 56 درصد زایمان سزارین بوده و باید به مرور 2 و نیم درصد سزارین را کاهش دهیم.

محمدرضا مظفری در مصاحبه مطبوعاتی که قبل از ظهر شنبه در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، با اشاره به بسته های طرح تحول سلامت کشور اظهار کرد: کاهش پرداختی‌های بیمار در مراکز درمانی دولتی و ترویج زایمان طبیعی و ارتقای هتلینگ بیمارستان‌ها از جمله بسته‌های اولیه این طرح بوده است و طی روزهای آینده بسته‌های دیگر آن ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به آمار زایمان طبیعی و سزارین در قم بیان داشت: طی سال 92 در قم 11 هزار و 209 زایمان طبیعی و 14 هزار و 424 سزارین صورت گرفته به طوری که میزان سزارین در بیمارستان‌های دولتی 49 درصد و در بخش خصوصی 72 درصد و به طور میانگین در قم 56 درصد زایمان سزارین است و باید به مرور 2 و نیم درصد سزارین را کاهش دهیم.

با پزشکان متخلف برخورد می‌شود

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به زیرمیزی‌هایی که برخی پزشکان از بیمار می‌گیرند، عنوان کرد: برخورد چکشی پاسخ نمی‌دهد و با تعدادی از پزشکان برخورد کرده‌ایم و نمی‌توانیم مرکزی را که پروانه بهره برداری دارد را پلمپ کنیم.

پلمپ 15 واحد دندانسازی تجربی

وی افزود: 15 واحد دندانسازی تجربی پلمپ کرده‌ایم و به مرور با اصلاح بسترها و زیرساخت‌هایی از فعالیت غیرقانونی جلوگیری می‌کنیم.

مظفری تصریح کرد: سامانه 1590 و شماره پیامک 200090 آماه دریافت شکایات مردمی است و حداکثر تا 24 ساعت آن مشکل پیگیری خواهد شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم یادآور شد: اول خردادماه دو بسته و 15 خردادماه دوبسته افزایش کیفیت خدمات ویزیت و حمایت از بیماران خاص ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به وجود امکانات اندک بخش اعصاب و روان افزود: لازم است مرکزی تخصصی اعصاب و روان با 250 تخت در قم راه اندازی شود.

مظفری تصریح کرد: 6 مرکز درمانی دولتی در قم همچون کارمکار، شهید بهشتی، نکوئی، حضرت معصومه(س)، ایزدی و الزهرا مشمول طرح تحول سلامت می‌شوند و بیمار با مراجعه به آنها می‌تواند از خدمات طرح تحول سلامت بهره ببرد.

ثبات توزیع دارو در قم

همچنین در این نشست معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به کاهش قیمت برخی داروها عنوان کرد: درحال حاضر ثبات در تولید و توزیع دارو وجود دارد و 10 درصد داروهای تخصصی کاهش یافته و همچنین بالغ بر 60 درصد تجهیزات پزشکی کاهش قیمت داشته است.

علی اصغر اکرمی افزود: تقریبا تنگناهای موجود در بیمارستان‌ها همچون ملزومات پزشکی و دارو برطرف شده است و مشکلی وجود ندارد.

فعالیت 160 داروخانه در قم

وی ابراز کرد: 160 داروخانه در قم فعالیت می‌کنند که پنج ناظر بر فعالیت آن‌ها نظارت دارد و مردم هرگونه شکایت خود را می‌توانند علاوه بر سامانه 4590 با شماره 3616246 در ساعات اداری درمیان بگذارند.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٢-١٣٩٣, ١٩:٣٩

   

پر مبحث ترین ها