سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امام جمعه قم: احزاب عراق برای سرکوب داعش با هم متحد شوند

امام جمعه قم تاکید کرد: انتخابات سوریه در واقع پیروزی یک نظریه بود که ایران اسلامی از طراحان و طرفداران آن بود.
امام جمعه قم حوادث اخیر عراق را درس بزرگی برای احزاب و گروه های مختلف عراقی دانست که باید دست از تفرقه بردارند و برای سرکوب داعش با هم متحد شوند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی در خطبه های این هفته نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، از اشغال برخی شهرهای عراق توسط تروریست های داعش به عنوان واقعه تلخ یاد کرد و گفت: شهر موصل دومین شهر عراق با ترکیب جمعیتی کرد و سنی است که مورد تعرض تروریست ها قرار گرفت و با سقوط سریع موصل تبانی مسئولان این استان با گروه داعش به اثبات رسید.

وی افزود: این گروه جنایتکار هفته گذشته با 5 هزار تروریست اقدامی را علیه حرمین شریفین عسگریین تدارک دیدند ولی به فضل الهی ارتش عراق با کمک مدافعان حرمین شریفین در کمتر از یک روز به این جنگ خاتمه داد و آنها را وادر به فرار کرد و تعدادی از آنها را به هلاکت رساند.

به گفته تولیت آستان مقدسه حرم حضرت معصومه(س) گروه داعش که با وحشی گری سر می‌برند و مردم را دسته جمعی کشتار می‌کنند از حمایت کشورهایی چون ترکیه، عربستان، آمریکا و صهیونیست‌ها برخوردارند.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه حمله داعش به عراق نشان دهنده چند مسئله است تصریح کرد: مردم عراق چند روز پیش در انتخابات آزاد و قانونی نظر صریح خودشان را اعلام کردند. برخی کشورهای منطقه و آمریکا به شدت از نتیجه این انتخابات نگران هستند و این حمله وحشیانه پاسخ به انتخابات موفقیت آمیز عراق بود.

وی اظهار کرد: آمریکایی‌ها می‌خواستند همان بلایی که بر سر مردم مصر آوردند را بر سر مردم عراق بیاورند.

امام جمعه قم سرکوب کردن تروریست ها را مستلزم چند نکته مهم دانست و تاکید کرد: دولت عراق باید ارتش خود را از نیروهای بی کفایت و خائن خالی کند و مردم خود را در گروه های مختلف سازماندهی کند که در موارد لازم وارد صحنه شوند.

وی ادامه داد: دولت عراق باید با خائنان به طور قاطع برخورد کند و صرف زندانی کردن آنها فایده ای ندارد.

حجت الاسلام سعیدی افزود: حوادث عراق درس بزرگی برای احزاب و گروه های مختلف عراقی به ویژه شیعیان است که باید دست از تفرقه بردارند و بیشتر به اتحاد فکر کنند.

تولیت آستان مقدسه حرم حضرت معصومه(س) در پایان این بخش از سخنانش گفت: دولت و ملت ایران از هیچ کمکی برای حمایت از دولت و ملت عراق دریغ نخواهد کرد.

اعزام نماینده به مراسم تحلیف السیسی اقدامی نسنجیده بود

حجت الاسلام سعیدی در بخش دیگری از سخنانش به کودتای سال گذشته ژنرال السیسی در مصر و برگزاری انتخابات برای به قدرت رسیدن وی اشاره کرد و گفت: ژنرال السیسی این روزها با انجام مراسم تحلیف، خودش را رئیس جمهور مصر می داند.

وی گفت: انتخاباتی که السیسی خود را برنده آن می داند بدون حضور بزرگترین گروه سیاسی یعنی اخوان المسلمین برگزار شد.

امام جمعه قم هدف از کودتای سال گذشته و روی کار آمدن السیسی با حمایت آمریکا و صهیونیست ها را مشروعیت بخشیدن به حکومت نظامیان در مصر دانست.

وی با ابراز تاسف از حضور نماینده جمهوری اسلامی ایران در مراسم تحلیف ژنرال السیسی اظهار کرد: اعزام نماینده جمهوری اسلامی ایران به این مراسم با هر توجیهی که باشد بسیار نسنجیده و اشتباهی استراتژیک بود، چون این حرکت به معنای مشروعیت بخشیدن به انتخابات و قبول نداشتن انتخابات قانونی قبلی بود.

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان قم تاکید کرد: این کار نسنجیده ای بود و وزارت امور خارجه باید بیشتر در این گونه مسائل دقت کند.

حمایت موسسات قانونی از تروریست ها

حجت الاسلام سعیدی با اشاره به حمله تروریست ها به کاروان اعزامی از پاکستان به مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره) و حمله به فرودگاه کراچی اظهار کرد: تروریست ها از طریق سازمان ها و موسسات جاسوسی بین الملی حمایت می شوند و تعدادی از کشورهای مزدور آنها را تجهیز کردند و برخی از عالمان خودفروش و مفتیان مزدور بر چنین جنایتی فتوا می دهند.

به گفته تولیت آستان مقدسه حرم حضرت معصومه(س)، گزارش‌هایی در دست است که برخی از موسسات در پاکستان از این تروریست‌ها حمایت می‌کنند.

وی تصریح کرد: ما از دولت پاکستان می‌خواهیم با این جنایتکاران مبارزه جدی کند والا دامن خود آنها را خواهند گرفت.

انتخابات سوریه پیروزی نظریه جمهوری اسلامی ایران بود

حجت الاسلام سعیدی به انتخابات موفقیت آمیز سوریه اشاره کرد و گفت: با وجود فضای خوف و خطر که در سوریه حاکم بود 72 درصد مردم سوریه در انتخابات شرکت کردند و 88 درصد به بشار اسد رای دادند. این همان مسئله ای است که جمهوری اسلامی به آن تاکید دارد که مسئله سوریه راه حل نظامی ندارد و مردم این کشور باید در سرنوشت خودشان مشارکت داشته باشند.

امام جمعه قم تاکید کرد: انتخابات سوریه در واقع پیروزی یک نظریه بود که ایران اسلامی از طراحان و طرفداران آن بود.

وظیفه شیعیان واقعی

وی فرارسیدن روز میلاد مبارک و سرشار از امید و انتظار امام قائم و حجت خدا در زمین حضرت بقیه الله الاعظم(عج) را تبریک گفت و اظهار کرد: همه بشریت انتظار یک منجی را دارند ولی این حقیقت در هیچ جای جهان مثل محیط زندگی ما شیعیان برکت ندارند چون ما امام زمان را بر اساس روایات اسلامی می شناسیم.

امام جمعه قم تاکید کرد: همیشه مردم ما در میعادگاه عاشقان مسجد مقدس جمکران به ویژه در نیمه شعبان در این مکان مقدس حضور دارند و با امام زمانشان سخن می گویند. مردم ما بر اساس وعده الهی که تخلف ناپذیر است در تحقق حکومت جهانی هیچ شک و تردیدی ندارند.

حجت الاسلام سعیدی ادامه داد: وعده عالم شمول خدای تعالی هنوز محقق نشده بنابراین مومنان در انتظار طلوع خورشید مهدی آل محمد هستند.

وی گفت: در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده اگر از دنیا فقط یک روز بیش باقی نمانده باشد خداوند آن روز را چنان توسعه می دهد تا یک مرد از دودمان اهل بیت قیام کند و عدل و قسط را در زمین حاکم کند.

تولیت آستان مقدسه حرم حضرت معصومه(س)، ظهور حضرت حجت(عج) را عامل پایان خونریزی های به ناحق ریخته شده و حق کشی های گسترده و برچیدن مکتب های نوظهور دانست.

وی اضافه کرد: عید شعبان همان قدر که مایه امید برای مومنان است مایه ترس مشرکان است زیرا با آمدن حضرت حجت طومار مستکبران ستمگر و شیطان بزرگ در هم خواهد پیچید.

وی تاکید کرد: وظیفه شیعیان واقعی این است که برای درک ظهور و تعجیل در فرج باید ایمان و مقاومت خودشان را افزایش دهند.

اصلاح اختلاف بین مومنان از رسالت الهی است

حجت الاسلام سعیدی در خطبه اول با تاکید بر لزوم رعایت تقوا گفت: رعایت تقوا وظیفه ای است که آثار خودش را در جاهای مختلف نشان می دهد.

وی تاکید کرد: در مجالس جشن و شادی رعایت تقوا به این است که از معصیت دوری شود، به خصوص در مجالس شادی اهل بیت که ارتکاب معصیت در این گونه مجالس گناه بیشتری دارد.

امام جمعه قم در ادامه تفسیر سوره حجرات اظهار کرد: اصلاح اختلاف بین مومنان رسالت انبیای الهی است.

وی تصریح کرد: طبق آیات الهی، انسان اگر بین دو طایفه یا گروه که با هم اختلاف دارند پادرمیانی و اصلاح کند ارزش آن از یک سال نماز بیشتر است.

به گفته رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان قم تلاش برای رفع اختلاف میان مومنان از مهم ترین وظایف اجتماعی است.

توسل به زور برای خاموش کردن فتنه ضروری است

وی با طرح این سئوال که اگر قرار باشد در خاموش کردن فتنه مردم مستقیما وارد شوند آیا احتمال نمی دهد که یک جنگ داخلی و فتنه بزرگتری اتفاق بیفتد؟ اظهار کرد: خاموش کردن فتنه دو راه داشت؛ اول مذاکره و گفتگو برای ایجاد صلح و آرامش و دوم در صورت جواب ندادن گفتگو باید به زور توسل پیدا کرد.

حجت الاسلام سعیدی تاکید کرد: وقتی در جامعه اسلامی یک حکومتی برپا است و حاکمی وجود دارد، اگر بین دو گروه نزاعی در گرفت به حکم آیات الهی باید مردم دخالت کنند و دعوا را تمام کنند ولی اگر آشتی جواب نداد توسل به زور برای سرکوب کردن فتنه گران ضروری است و این برعهده حکومت است. اما اگر حکومت بنا به دلایلی صلاح ندانست وارد عمل شود و یا خاموش کردن فتنه از عهده حکومت خارج بود، حاکم دست نیاز به سوی مردم دراز می کند و مردم گروه بندی و سازماندهی می شوند و فتنه را خاموش می کنند.

امام جمعه قم گفت: اگر مردم سر خود بخواهند فتنه را خاموش کنند سلایق شخصی، عقده ها، کینه ها و وجود اراذل و اوباش که برای ایجاد آشوب هیچ مرزی را نمی شناسند ممکن است آسیب وارد کند. دشمنان اسلام هم ممکن است در این شرایط دست به دست هم دهند که در این صورت فاجعه ای پیش بیاید که هیچ کسی جلودار آن نباشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٣-١٣٩٣, ١١:١۶

   

پر مبحث ترین ها