سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فرسودگی مجتمع فرهنگی نور قم و بی‌توجهی برخی مسئولان

بروز شده : ۴-٠۴-١٣٩٣, ١٢:٢۶    نسخه چاپی    
مجتمع نور، یک مجتمع فرهنگی و تبلیغی با 17 سال سابقه در فعالیت‌های مختلف فرهنگی و ورزشی است که تلاش کرده تا بخشی از نیازهای این منطقه پرجمعیت و پرآسیب شهری را برطرف کند.
مدیر مجتمع فرهنگی تبلیغی نور قم که تنها مجتمع فرهنگی در منطقه پرجمعیت و محروم نیروگاه است از بی‌توجهی مسئولان استان به مشکلات این مجتمع انتقاد کرد.

اوایل آبان ماه سال 1389 بود. در روزهای پایانی سفر 10 روزه مقام معظم رهبری به قم که یکی از شیرین‌ترین خاطرات مردم این شهر محسوب می‌شود و در شرایطی که چشم‌ها در سراسر دنیا به قم دوخته شده بود، سکاندار انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولان اجرایی قم به مهم‌ترین دغدغه‌های خود در مورد این شهر اشاره کردند. ایشان در این سخنان مناطق محروم را مورد توجه قرار داده و از دو منطقه شهری اسم بردند. اشاره‌ای که شاید در طول سفرهای استانی ایشان بی سابقه بوده است.

«در قم مناطق محرومی هستند با جمعیت زیاد، آن هم با مردمی عاشق و مشتاق انقلاب. همین منطقه‌ نیروگاه با همه‌ محرومیت‌هایی که دارد، مردم آنجا جزو مشتاق‌ترین و علاقمندترین مردم در جهت انقلاب و در جهت آرمان‌های انقلابند؛ این را ما اطلاع داریم. در دوران دفاع مقدس هم همین جور بوده، بعد از آن هم تا امروز همین جور بوده است. یا محله‌ شاه ابراهیم و محلات دیگری که محلات فقیر و عقب‌مانده‌ قم هستند، باید با رویکرد امور رفاهی، بهداشتی، آموزشی و خدماتی، یک فکر اساسی برای این محلات بشود؛ یک حرکت دفعی انجام بگیرد تا بعد ان‌شاءالله به روال معمولی بیفتد.»

این اشاره که بیشتر به دستور صریح شباهت داشت تا یک توصیه معمولی، از سوی برخی مسئولان جدی گرفته و موجب ایجاد تحولاتی در این منطقه شد. با اینهمه بسیاری از مشکلات و نیازها در این دو منطقه شهری هنوز هم بی پاسخ مانده است. نیازهای مردمی که در پایتخت تشیع زندگی می‌کنند و در مسیر انقلاب اسلامی فداکاری‌های فراوان کرده‌اند.

مجتمع نور، یک مجتمع فرهنگی و تبلیغی با 17 سال سابقه در فعالیت‌های مختلف فرهنگی و ورزشی است که تلاش کرده تا بخشی از نیازهای این منطقه پرجمعیت و پرآسیب شهری را برطرف کند.

با وجود سابقه درخشان مجتمع نور در خدمت‌رسانی به مردم در این منطقه، تاکید مستقیم رهبر معظم انقلاب درباره رسیدگی به مناطق نیروگاه و شاه ابراهیم و نیازهای متراکم مردمی، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالعلی غلامی مدیر مجتمع فرهنگی نور در گفتگو با خبرنگار ما، از بی توجهی مسئولان به مشکلات این مرکز می‌گوید. از اینکه تنها مجتمع فرهنگی نیروگاه بدون هیچ حمایتی رها شده و بسیاری از ظرفیت‌هایش بی استفاده مانده است.

به نظر می‌رسد مسئولان استانی یادشان رفته روز پنجم آبان سال 89 و سخنانی که بنا بود آغاز روزگاری نو برای مردم این دو منطقه قم باشد.

مجتمع فرهنگی نور در طول سال‌ها برنامه‌های مفیدی برای اقشار مختلف مردم نیروگاه و شاه ابراهیم اجرا کرده است؛ این برنامه‌ها به چند شکل پیگیری می‌شده؟

حجت الاسلام غلامی: یکی از ویژگی‌های مجتمع فرهنگی نور این است که برنامه‌های خود را محدود به فضای داخل مجموعه نکرده است. ما در محدوده نیروگاه و شاه ابراهیم برنامه‌های مختلف فرهنگی داریم که با استقبال بسیار خوب مردم مواجه می‌شود. هیئت‌های مذهبی دیگر عرصه فعالیت مجتمع فرهنگی نور هستند. این هیئت‌ها که در منطقه نیروگاه و شاه ابراهیم با همت و نیروی ایمان مردم اداره می‌شوند، از خدمات فرهنگی و ورزشی مجتمع بهره‌مند شده و می‌توانند از تسهیلات مختلف مرکز استفاده کنند.

در عرصه برنامه‌های بیرونی مجتمع فرهنگی نور، برگزاری جلسات متعدد گفتمان دینی یکی از نقاط قوت محسوب می‌شود. در این جلسات اساتید برجسته شرکت می‌کنند. محل برگزاری جلسات نیز بیشتر مساجد است که قلب محله‌ها و محل اجتماع مسلمین محسوب می‌شوند. در این جلسات اقشار مختلف مردم شرکت کرده و مسایل مورد نیاز هر محله در آن مطرح می‌شود. مدارس هم که پایگاه تجمع نیروهای جوان جامعه هستند در این سال‌ها مدنظر ما بوده و جلسات متعدد و مفیدی در آنها برگزار شده است.

در فضای داخلی مجتمع چه برنامه‌هایی پیگیری می‌شود؟

فعالیت‌های درونی مجتمع فرهنگی نور به سه بخش تقسیم می‌شود؛ ورزش، کتابخانه و جلسات گفت‌وگو و آموزش.

در موضوع ورزش، مجتمع فرهنگی نور اقدامات درخشانی داشته است. این مجتمع توانسته در 8 رشته ورزشی در مجموعه نیروگاه و شاه ابراهیم فعالیت کند. آمادگی جسمانی، شنا، ژیمناستیک، تکواندو و... از جمله ورزش‌هایی هستند که در این مجتمع پیگیری شده و توجه جوانان را به خود جلب کرده‌اند. در مجموع بیش از 800 نفر در برنامه‌های ورزشی شرکت می‌کنند. هر چند این رقم در مقابل جمعیت 400 هزار نفری این منطقه ناچیز است اما خود راهی برای غنی سازی اوقات فراغت جوانان محسوب می‌شود.

جوانان این مجتمع همچنین توانسته‌اند رتبه‌های بسیار خوب استانی، کشوری و حتی بین‌المللی را در رشته‌های مختلف ورزشی کسب کنند. به عنوان مثال در مسابقات فیلیپین آقای علی مختاری مقام کسب کرد. اساتیدی هم که در این مجموعه فعالیت‌ می‌کنند از بهترین اساتید کشور هستند که دارای گواهینامه‌های بین‌المللی بوده و در دانشگاه تدریس دارند.

شنا، دیگر ورزشی است که مجتمع فرهنگی نور نسبت به آن اهتمام خاصی داشته است. در این مجتمع تیم‌های شنایی وجود دارند که موفق به کسب رتبه در کشور شده‌اند. این تیم شنا متشکل از 22 جوان مستعد از منطقه نیروگاه و شاه ابراهیم است.

دهه فجر سال گذشته تیم شنای استان قم که 4 عضو از تیم شنای مجتمع را داشت، در مسابقات کشوری خوب درخشید. برپایی مدرسه شنا با استفاده از مربیان برجسته دیگر اقدامی است که در مجتمع فرهنگی نور انجام می‌شود. در این مدرسه 30 نفر به آموزش حرفه‌ای شنا مشغول هستند.

استخر مجتمع فرهنگی نور هم در حال حاضر سانس‌های تفریحی دارد و روزانه 600 نفر از آن استفاده می‌کنند. تمام این امکانات برای مساجد، هیئت‌های مذهبی و مدارس با تخفیف‌های 40 و 50 درصدی در نظر گرفته می‌شود.

در حوزه فعالیت‌های فرهنگی توضیح بیشتری بدهید. چه اقداماتی در راستای برطرف کردن نیازهای فرهنگی این محدوده شهری انجام داده‌اید؟

وجود فضاهای فرهنگی یکی از شاخص‌های ارتقای کیفیت زندگی در مناطق شهری و از جمله الزامات ارتقای سطح فرهنگی یک منطقه است. کتابخانه یکی از مهم‌ترین فضاهای فرهنگی است که می‌تواند نقش عمده‌ای در تأثیرگذاری فرهنگی یک منطقه شهری داشته باشد.

منطقه نیروگاه و شاه ابراهیم مدت‌ها از داشتن کتابخانه‌های حرفه‌ای محروم بود تا اینکه در ماه‌های اخیر اقداماتی در این زمینه شکل گرفت. با این حال مجتمع فرهنگی نور مدت‌هاست کتابخانه خود را در دو بخش بانوان و آقایان فعال کرده و در طول سال پذیرای علاقه‌مندان به کتابخوانی است. 800 نفر از اهالی منطقه نیروگاه و شاه ابراهیم عضو این کتابخانه هستند و تلاش کردیم منابعی در این مجموعه در دسترس باشد که نیازهای آنان را تأمین کند. در این کتابخانه هم فضای مطالعه وجود دارد و هم امکان به امانت بردن کتاب‌ها.

موضوع دیگری که در مجتمع فرهنگی نور پیگیری می‌شود، برگزاری مراسم در مناسبت‌های مذهبی و انقلابی است. ما در این راستا تلاش کردیم این مراسم را با کیفیتی بهتر و کارکردی بیشتر برگزار کنیم.

یکی از اقداماتی که در این مجتمع برای بالا بردن کیفیت مناسک دینی انجام می‌شود، برگزاری جلساتی با محوریت سبک زندگی در مناسبت‌های مذهبی است. ما در طی سال گذشته 18 همایش در این راستا برگزار کردیم که در ایام میلاد و یا شهادت هر یک از معصومین، به سبک زندگی وی پرداخته و تلاش می‌کردیم جوانان را به الگوگیری از این بزرگان تشویق کنیم. در مجموع این جلسات در سال گذشته با موضوع سبک زندگی فاطمی آغاز و با موضوع سبک زندگی حضرت زینب (س) پایان یافت. مسئله قابل توجه دیگر استقبال خوب مردم از این جلسات بود. این استقبال برای ما نشان‌دهنده علاقه مردم به برگزاری مناسک دینی همگام با ترویج تفکر دینی است. مردم می‌خواهند دین خود را بهتر شناخته و عالمانه دینداری کنند.

ظرفیت دیگری که در مجتمع فرهنگی نور وجود دارد، فضای اردویی و زائرسرای آن است. این فضا با داشتن امکاناتی مانند رستوران، سالن جلسات و سالن پذیرایی می‌تواند از زائران حضرت معصومه(س) پذیرایی کرده و محل خوبی برای برگزاری اردوهای فرهنگی و تربیتی باشد.

اجرای برنامه‌های قرآنی نیز یکی از موضوعاتی است که مجتمع فرهنگی نور ورود به آن را برای خود فرض می‌داند. در این راستا مهد شکوفه‌های قرآنی در سال گذشته نیز مانند سال‌های پیش از آن فعالیت خود را در این مجتمع پیگیری کرد. نونهالان پیش دبستانی که به این مهد می‌آیند. علاوه بر آموزش‌های مرسوم، از آموزش‌های قرآنی و برنامه‌هایی مذهبی نیز بهره می‌گیرند. برنامه‌ریزی این مهد با استفاده از متون دینی درباره تربیت فرزند انجام شده است. این مهد تلاش دارد با تلفیق بازی و هنرهای کودکانه و درگیر کردن خانواده‌ها در امر تربیت، الگویی در زمینه کاربرد تعالیم اسلام در این زمینه باشد.

برگزاری جلسات گفتمان دینی موضوع دیگری بود که در سال گذشته در مجتمع فرهنگی نور پیگیری شد. در این جلسات اساتید برجسته طرح موضوع کرده و به سؤالات جوانان پاسخ دادند.

با توجه به نیازهای متراکم فرهنگی و ورزشی که وجود دارد، مجتمع فرهنگی نور توانسته به اندازه کافی در محله‌های نیروگاه و شاه ابراهیم تأثیرگذار باشد؟

واقعیت این است که امکانات ما جوابگوی این نیازها نیست. منطقه نیروگاه با نزدیک به 400 هزار نفر جمیعت نیاز به چندین مرکز مجهز دارد در حالی که ما در این عرصه تنها هستیم و امکانات ما نیز به 17 سال گذشته که این مرکز تاسیس شد، برمی‌گردد. در حال حاضر سینمای این مجموعه با ظرفیت 500 نفر بدون استفاده مانده است چراکه بودجه کافی برای تعمیرات و بروز رسانی آن وجود ندارد. فرسودگی فضا، خراب شدن سیستم تهویه، خرابی صندلی‌ها و دیگر مشکلات موجب شده که این سینما تعطیل بماند. این در حالی است که در منطقه نیروگاه با 150 هزار نفر جمعیت جوان هیچ جایگزینی برای این سینما وجود ندارد.

زمانی که در این سینما اکران فیلم وجود داشت، استقبال بسیار خوبی از سوی شهروندان صورت می‌گرفت و مردم از اینکه در این منطقه محروم شهری نیز یک سالن سینما وجود دارد، راضی بودند اما در حال حاضر امکان اکران فیلم در این سالن وجود ندارد. با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری و اهمیت مقوله فرهنگ توقع ما این است که مسئولان استانی چاره‌ای برای مشکلات این سینما بیندیشند تا این ظرفیت بدون استفاده نماند.

کتابخانه این مجموعه نیز 17 سال پیش ساخته شده و فاقد امکانات لازم برای جست و جو در متون و امکانات دیجیتالی است. امروز جوانان از کتابخانه‌های دیجیتالی استقبال خوبی می‌کنند اما به این دلیل که بودجه وجود ندارد، امکان بروز رسانی کتابخانه نیز نیست. سالن ورزش‌های رزمی این مجموعه نیز از 8 صبح تا 11 شب به طور مداوم محل تمرین گروه‌ها است و دچار فرسودگی شده. اگر وضعیت در این سالن نیز همین طور پیش برود و برای به‌روزرسانی آن فکری نشود نگران کننده خواهد شد.

واقعیت این است که سازمان تبلیغات اسلامی وظیفه‌ای در قبال امر ورزش ندارد اما به دلیل شرایط این منطقه وارد این عرصه شده. این ورود نباید موجب شود که دیگر دستگاه وظایف خود را فراموش کرده یا از مسئولیت حمایت این مجتمع سرباز بزنند. این مشکلات مالی ضربه بسیاری به ما وارد کرده است.

آیا سراغ مسئولان استانی برای جلب حمایت رفته‌اید؟

بارها و البته قول‌هایی نیز داده‌اند. حتی در بودجه استانی نیز مبلغی برای کمک به مجتمع فرهنگی نور در نظر گرفته‌اند اما عملی نشد. به نظر می‌رسد با توجه به توجه خاص مقام معظم رهبری به این منطقه شهری که جمعیت زیاد و نیازهای فراوان دارد، مسئولان باید نگاه مهربانانه‌ای به مجموعه‌هایی داشته باشند که در این منطقه کار فرهنگی انجام می‌دهند. ما در حال حاضر به دلیل مشکلات مالی نتوانسته‌ایم در حد و اندازه خود ظاهر شویم. معضلات اجتماعی که منطقه نیروگاه و شاه ابراهیم به آن دچار است مانند طلاق، اعتیاد و دیگر آسیب‌ها نیاز به آموزش‌های مهارت‌های زندگی، تربیت فرزند و دیگر آموزش‌های مرتبط فرهنگی را دوچندان کرده است اما با وضعیتی که ما داریم مجبور هستیم به ازای همین دوره‌های آموزشی از مخاطب هزینه دریافت کنیم و این بخش بزرگی از مخاطبان را از ما می‌گیرد.

امروز مجتمع فرهنگی نور تنها با همین هزینه‌هایی که از مردم دریافت می‌کند، امور خود را می‌گذراند و روشن است که با این مبالغ نمی‌توان تعمیرات جدی در ساختمان انجام داد یا تجهیزات مورد نیاز را خریداری کرد. اگر حمایت‌های درستی از این مجموعه صورت بگیرد، می‌تواند ده‌ها برابر شرایط کنونی کارکرد داشته باشد.

دستگاه‌های استانی اگر بودجه خود را برای امور فرهنگی و در حمایت از چنین مجموعه‌هایی صرف کنند دیگر ناچار نیستند هزینه‌های گزافی در معضلات اجتماعی بپردازند. نکته‌ای که ما همیشه نسبت به آن بی‌توجه هستیم همین ضرورت پیشگیری است. نباید منتظر بود تا آسیب‌های اجتماعی اتفاق بیفتد بعد ما به فکر از بین بردن آثار آن باشیم بلکه با حمایت‌های درست و به جا در عرصه فرهنگ می‌توان جامعه را از بسیاری خطرات ایمن کرد.

در حال حاضر طرح‌های خوبی برای سال جاری در نظر گرفته شده است. فعالیت‌ها به قوت خود ادامه خواهد داشت اما ارتقای سطح فعالیت‌ها با شرایط کنونی امکان‌پذیر نیست و گسترش امکانات نیز به حمایت‌هایی بیرون از این مجموعه نیاز دارد که امیدواریم این حمایت‌ها در سال جدید در برنامه‌ریزی مسئولان استانی دیده شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۴-١٣٩٣, ١٢:٢۶

   

پر مبحث ترین ها