سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سوغات استاندار قم از سفر به چین چه خواهد بود

اگرچه قم از نظر وسعت کوچک است، اما از نظر اقتصادی، صنعت و بازرگانی دارای رتبه‌های نخست کشوری است، بندر خشک ایران، منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم تعریف شده است و دستیابی به حمل‌ونقل و قطار سریع‌السیر از دیگر مزیت‌های صنعتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است.
: سفر 5 روزه استاندار قم به استان گانسو چین رو به اتمام است، سفری که با هدف افزایش فرصت سرمایه‌گذاری مبادلات اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور انجام شد.

"موقعیت قم در ایران به عنوان شاهراه مواصلاتی و تجاری محسوب می‌شود و از این فرصت باید بهره گرفت"، این جمله که از زبان مسئولان و مدیران بومی به دفعات بسیار شنیده می‌شود و قم را در کنار شهری مذهبی و توریستی به عنوان شهری اقتصادی معرفی می‌کند، این بار توسط وانگ شی، دبیرکل انجمن تجارت خارجی گانسو چین تکرار شد.
اواخر آذر ماه سال گذشته بود که "وانگ شی" با همراهی گروهی از نمایندگان تجاری استان گانسو به قم آمدند و جلساتی با هدف توسعه روابط اقتصادی بین این 2 استان برگزار شد و وانگ شی سخنانش را در قالب کلماتی با هجاهای کشیده و آواهای زبان چینی به مخاطبان خود منتقل کرد.

تاکید بر همکاری چین در پروژه‌های عمرانی و حوزه IT، توسعه برند غذای حلال و آمادگی برای سرمایه گذاری در پروژه‌های شهری از جمله موضوعاتی بود که وی در جلسه با مدیران قمی به آنها اشاره کرد.
دبیرکل انجمن تجارت خارجی استان گانسو چین در مراسم سخنرانی سال 92 که در اتاق بازرگانی قم برگزار شد، سفر دو روزه خود و هیئت همراهش به قم را مثبت خواند و خواستار افزایش گسترش روابط اقتصادی بین این دو شهر شد.

قم و گانسو دو خواهر خوانده
در سال 85 با حضور هیئت دولتی و تجاری قم در استان گانسو و عقد خواهر خواندگی، ارتباطات و تعاملات تجاری مستمر و تاثیرگذاری بین 2 کشور ایجاد شد.

استان گانسو به مرکزیت شهر لنجو یکی از استان‌های مسلمان‌نشین کشور چین است که طی چند سال گذشته تعاملات مستمری با استان قم داشته است و امروز این تعاملات به نقطه‌ای رسیده است که سرمایه‌گذاران چینی متقاعد به سرمایه‌گذاری در استان قم شده‌اند.
جلسات اقتصادی بین قم و گانسو در سال گذشته هرچند بدون حضور استاندار و والی این استان چینی برگزار شد، به مذاق هیئت بازرگان چینی خوش آمد و باعث شد که بار دیگر در فروردین 93 در قالب هیئتی 10 نفره به قم سفر کنند.

به گزارش مهر، «توسعه عمرانی و صنعتی از مهم‌ترین اهداف اقتصادی بخش دولتی و خصوصی است و امیدواریم با روابط خوبی که بین دو کشور وجود دارد و با توجه به سفر رئیس مجلس به چین، طرف‌ها بتوانند حداکثر استفاده از این شرایط را ببرند.» این جملات حسن رضوی، معاون برنامه‌ریزی استانداری قم بود که ضمن بیان آنها، تاکید داشت: طرف چینی با انتقال پیشنهادات طرف ایرانی بستر را برای روان‌سازی در ارتباط و سرمایه‌گذاری فراهم کند.
اگرچه قم از نظر وسعت کوچک است، اما از نظر اقتصادی، صنعت و بازرگانی دارای رتبه‌های نخست کشوری است، بندر خشک ایران، منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم تعریف شده است و دستیابی به حمل‌ونقل و قطار سریع‌السیر از دیگر مزیت‌های صنعتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است.

استاندار هم رفت

"استاندار قم به چین رفت" این خبر در اوایل هفته جاری بر روی تله تکست خبرگزاری ها و صفحات روزنامه های محلی منتشر شد، سفری که به دعوت رسمی استاندار گانسوی چین و با هدف توسعه و گسترش بیشتر روابط تجاری و سرمایه گذاری قم با چین انجام گرفته است.

شرکت مسئولان و مدیران شهری در مراسم های مختلف کشورهای دوست و همسایه، در سال های اخیر به امری متداول تبدیل شده است، سال گذشته نیز هفته فرهنگی قم در استان آیوتایای تایلند با حضور شهردار قم و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد و همچنین کلنگ احداث نخستین مسجد شیعی در کنار مزار شیخ احمد قمی، از بزرگان قمی هجرت کننده به تایلند به زمین زده شد که این اقدام با استقبال بسیار زیاد مسلمانان روبرو شد.

شناسایی فرصت‌های سرمایه گذاری

"حجت الاسلام صالحی منش به عنوان اولین سفر در کسوت نماینده دولت یازدهم به چین سفر کرده است"، مدیرکل روابط عمومی استانداری قم در ادامه سخنانش به جمله خود می‌افزاید: هیئتی 45 نفره از تجار و بازرگانان ایرانی به سرپرستی استاندار قم به چین سفر کرده است که معرفی و شناسایی فرصت‌های سرمایه گذاری یکی از اهداف اصلی این سفر است.
سید رضا طباطبایی در گفتگو با خبرنگار مهر، همچنین اشاره دارد که استان گانسو با بیش از 3 میلیون نفر مسلمان، در سال‌های اخیر یکی از مناطق هدف در توسعه مراودات بین المللی استان قم محسوب می‌شود و حضور استاندار قم به عنوان ریاست هیئت تجاری در این زمینه حائز اهمیت است.

اختصاص یک غرفه برای ارائه محصولات فرهنگی قم در نمایشگاه بین المللی تجارت و سرمایه گذاری، شاید برای عرضه صنایع قم کافی نباشد اما فرصتی برای معرفی این آثار و شناسایی هنرمندان قمی در سطح بین الملل است که زمینه آن در استان گانسو فراهم شده است.
شرکت در نشست های مشترک جداگانه با استاندار و تجار و اعضای اتاق بازرگانی استان گانسو و حضور در همایش همکاری های چین و آسیای میانه (کشورهای کمربند اقتصادی جاده ابریشم) از برنامه های حجت الاسلام صالحی منش در مدت زمان اقامت وی در چین است که مدیرکل روابط عمومی استانداری قم به آنها اشاره می‌کند.

سفره 5 روزه صالحی منش به استان گانسو چین رو به اتمام است، باید منتظر بود و دید رهاورد این سفر برای هنرمندان و سرمایه گذاران استان قم چه خواهد بود.
لازم به ذكر است در اين نمايشگاه، توليدكنندگان و تجار استان قم با اختصاص غرفه‌اي به مساحت 180 متر مربع به معرفي ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي استان قم و همچنين ارائه فرصت‌هاي سرمايه گذاري و تعاملات في مابين مي‌پردازند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩٣, ١۶:٣١

   

پر مبحث ترین ها