سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش 5 برابری تحویل گندم به سیلوها در قم

امسال برخلاف سال گذشته قبل از زمان شخم زدن زمین برای کشت گندم، قیمت تضمینی خرید گندم توسط دولت اعلام شد و این موجب خوشحالی کشاورزان و در نتیجه افزایش سطح زیر کشت گندم در قم شد.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی دولتی استان قم گفت: امسال به دلیل اعلام به موقع قیمت تضمینی گندم توسط دولت، سطح زیر کشت گندم و همچنین تحویل گندم‌ها به سیلو در قم افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته داشت.

فرهاد زارعی در گفتگو با مهر از اتفاق پیش بینی نشده‌ای خبر داد و اظهار کرد: امسال برخلاف سال گذشته قبل از زمان شخم زدن زمین برای کشت گندم، قیمت تضمینی خرید گندم توسط دولت اعلام شد و این موجب خوشحالی کشاورزان و در نتیجه افزایش سطح زیر کشت گندم در قم شد.
سال گذشته قیمت تضمینی گندم علاه بر دیر اعلام شدن بسیار پایین، 800 تومان بود که موجب نارضایتی کشاورزان شد و آنها همچنین این قیمت را در برابر هزینه‌هایی که برای کاشت، داشت و برداشت گندم انجام داده‌اند منصفانه نمی‌دانستند و مسئولان پیش بینی کردند که با ادامه این روال سطح زیر کشت و تحویل گندم به سیلو در سال های آینده کاهش یابد که خلاف آن در سال جاری اتفاق افتاد.

قیمت تضمینی گندم در سال جاری به موقع و 1050 تا 1070 تومان اعلام شد و به گفته مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی دولتی استان قم این اعمال موجب شد تحویل گندم به سیلوها با 6 برابر افزایش به 21 هزار تن برسد در حالی که سال گذشته کشاورزان فقط چهار هزار تن گندم به سیلوها تحویل دادند و بیشتر گندم در بازار آزاد به فروش رفت.
به گفته فرهادی امسال قیمت خرید گندم در بازار آزاد حدود هزار تومان بوده است.

وی همچنین ابراز کرد: 21 هزار تن گندم میزانی است که تاکنون کشاورزان به سیلوها تحویل داده اند و تحویل گندم هنوز ادامه دارد و پیش بینی می شود تا 25 هزار تن نیز برسد.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی دولتی قم با بیان این که به کشاورزان بدهی ای نداریم، تصریح کرد: تا 24 ساعت پول کشاورزان به حسابشان واریز می شود و در این مورد مشکلی نداریم.

وی افزود: گندم های خریداری شده از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند و هیچ گندمی به دلیل آسیب هایی همچون آفت و سل زدگی از سیلوها بازنگشت.
فرهادی یادآور شد: درحال حاضر نزدیک به 80 هزار تن گندم در سیلوها موجود است و با اختلاط گندم موجود و تازه تمام تلاش خود را برای داشتن آردی مرغوب برای نانوایان انجام می دهیم تا نان قم همواره دارای رتبه برتر باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩٣, ٢٠:٣٩

   

پر مبحث ترین ها