سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بهشتی سکان مدیریت راه و شهرسازی قم را بر عهده گرفت

بهشتی، در خصوص مسائل شهرسازی و معماری نیز گفت: بافت‌های فرسوده در قم و نیز محدوده‌های غیر رسمی باید مدیریت شود که البته استفاده از اسم بافت فرسوده مناسب نیست و باید فضایی را برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری برای توسعه این مناطق فراهم کرد.
مراسم تودیع و معارفه مدیر کل راه و شهرسازی استان قم با حضور معاون وزیر و استاندار قم برگزار شد و محسن بهشتي سکان مدیریت اين اداره كل را بر عهده گرفت.

طی مراسمی که عصر ديروز در تالار معصومیه استانداری قم برگزار شد، از خدمات امین نصراللهی‌زاده که به مدت 11 ماه و 17 روز در مسئولیت مدیر کلی راه و شهرسازی استان قم فعالیت کرد تقدیر و محسن بهشتی به عنوان مدیر کل جدید این اداره کل معرفی شد.

پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در سخناني در اين مراسم اظهار داشت:باید هر آنچه که امروز دنیا ما را با آن می‌شناسند را حفظ کنیم و باید به سمت خلق آثاری قدم برداریم تا آیندگان از ان با افتخار نام ببرند.

حناچی، ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری با مسکن و شهرسازی را در عین حال تهدید، فرصت بزرگی خواند و افزود: ادغام این دوزارتخانه فضایی را به وجود آورده است تا تصمیمات بهتری در حوزه‌های مختلف شهرسازی بتوانیم اتخاذ کنیم.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، در ادامه با تقدیر از تلاش‌های نصراللهی‌زاده مدیر کل سابق راه وشهرسازی استان قم، برای بهشتی مدیر کل جدید نیز آروزی موفقیت کرد تا بتواند در پیشبرد سیاست‌های دولت تدبیر و امید و وزارت خانه راه و شهرسازی در قم موفق عمل کند. تمام اقداماتی که در حوزه‌های مختلف راه، شهرسازی، معماری و مدیریت زمین صورت ‏می‌گیرد در یک جمله خلاصه می‌شود و آن هم اینکه باید مدیریت خردمندانه در فضای سرزمینی را ‏به‌کار بندیم.‏

حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق صالحی منش ديگر سخنران اين مراسم بود كه در سخنانی اظهار داشت: در طول هشت ماهی که در دولت جدید در خدمت آقای نصراللهی زاده بودیم تلاش‌ها و همراهی‌های ایشان را مشاهده کردیم که جا دارد از خدمات ایشان تقدیر شود.

وی گفت: موقعیت استان قم ویژه بوده و از وضعیت خاصی برخوردار است که امیدواریم بدست توانمند وزیر راه و شهرسازی بتوانیم از این فرصت تاریخی برای ارائه بهتر خدمات به مردم و زائران استفاده کنیم.

استاندار قم، با بیان اینکه قم در شاه‌راه مواصلاتی کشور قرار دارد افزود: این امر هم فرصت و هم تهدید به شمار می‌رود که اگر جاده‌های مناسب و خطوط ریلی مطلوب داشته باشیم بهترین خدمت به زائران و مجاوران شهر کریمه اهل بیت(ع) خواهیم داشت.

حجت الاسلام صالحی منش، عنوان کرد: وقتی با یک تعطیلی مختصر در کشور مواجه می‌شویم شاهد راه بندان‌هایی در ورودی‌ها و خروجی استان قم هستیم که این راه‌های کنونی ظرفیت پذیرش مسافران را ندارد که امیدواریم برای اتوبان‌های منتهی به قم کارهای جدی صورت گیرد.

وی از معاون وزیر راه و شهرسازی که در جلسه حضور داشت خواست تا اجرای قطار سریع السیر قم به تهران را با جدیت دنبال کنند.

استاندار قم، با بیان اینکه در زمینه قطار شهری قم نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است، افزود: امیدواریم با همکاری دولت تا دهه فجر امسال شاهد افتتاح 4 و نیم کیلومتر از مونوریل قم باشیم و مردم قم و زائران از این وسیله حمل و نقل شهری استفاده کنند.

امین نصراللهی زاده مدیر کل سابق راه و شهرسازی استان قم هم در اين مراسم در سخناني با ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت‌های صورت گرفته در دوران تصدی خود در مدیرکلی راه و شهرسازی استان قم ابراز داشت: استان قم به واسطه جایگاه ویژه‌ای که در کشور دارد و با 17 استان در ارتباط است از این رو می‌بایست فعالیت‌های خود در زمینه راه را به خوبی انجام می‌داد که خوشبختانه در طی این مدت هیچ کدام یک از فعالیت‌های راه سازی تعطیل نشد.

مدیر کل سابق راه و شهرسازی قم، ابراز داشت: آزاد راه قم به گرمسار مراحل پایانی خود را دنبال می‌کند که افتتاح این مسیر می‌تواند به روان سازی ترافیک کمک کند و همچنین 14 کیلومتر از بزرگراه قم - تهران در حال اتمام است که در هفته دولت مورد بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در این دوره؛ بحث آسفالت راه‌های روستایی بالای 50 خانوار به اتمام رسیده اظهار داشت: 7 کیلومتر از راه قم به نیزار نیز در حال اتمام است و در هفته دولت امسال افتتاح می‌شود و اعتبار ساخت 7 کیلومتر دیگر آن نیز به تصویب رسیده که امیدواریم با تخصیص به موقع آن این مسیر نیز به طور کامل تکمیل شود.

نصراللهی ازده با اشاره به پروژه کلیدی قم - قنوات گفت: یکی دیگر از پروژه‌های راه سازی در استان قم آماده سازی 14 کیلومتر از مسیر سایت دکتر شهید علی محمدی است.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در بخش شهرسازی و معماری اشاره کرد و عنوان کرد: تصویب طرح ساخت فرودگاه قم، تصویب مرحله اول طرح جامع شهر قم، تهیه و تصویب طرح تفضیلی کل قم به جز منطقه هفت، تصویب طرح‌های جامع شهرهای کهک، دستجرو جعفریه از جمله برنامه‌ها در این حوزه بوده است.

مدیر کل سابق راه و شهرسازی استان قم، در خصوص ساخت مسکن مهر نیز ابراز داشت: در طول دوره فعالیت 11 ماهه بنده تعداد 15 هزار واحد مسکن مهر به تمیل رسید که در دو مرحله 12 هزار واحد افتتاح و 4 هزار واحد دیگر نیز در روزهای آینده در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

محسن بهشتی مدیر کل جديد راه و شهرسازی استان قم نيز در سخناني در اين مراسم اظهار داشت: استان قم به واسطه وجود مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و حوزه‌های علمیه و مراجع معظم تقلید سالانه پذیرایی ۲۰ میلیون مسافر و زائر است و نقش موثری در خصوص اتصال مسیر شمال به جنوب کشور دارد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قم، ادامه داد: هم اکنون دو هزار کیلومتر راه در استان قم وجود دارد که در اکثر مواقع این مسیرهای مواصلاتی بیش از ظرفیت خود مورد استفاده مسافران و زائران قرار می‌گیرد.

وی توسعه زیر ساخت‌های ریلی را از سیاست‌های دولت تدبیر و امید برشمرد و ابراز داشت: هم اکنو سهم حمل و نقل ریلی تنها ۵ درصد بوده که این میزان باید تا سال ۱۴۰۴ به ۲۰ درصد برسد که در این راستا استان قم می‌توان نقش موثری بر عهده داشته باشد که از دولت هم می‌خواهیم تا پروژه‌های ملی که در این زمینه برای استان قم تعریف کرده را تسریع بخشد.

بهشتی، در خصوص مسائل شهرسازی و معماری نیز گفت: بافت‌های فرسوده در قم و نیز محدوده‌های غیر رسمی باید مدیریت شود که البته استفاده از اسم بافت فرسوده مناسب نیست و باید فضایی را برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری برای توسعه این مناطق فراهم کرد.

وی با تاکید بر همکاری اداره کل راه و شهرسازی با نظام مهندسی افزود: در حال حاضر بیش از سه هزار مهندس در استان قم مشغول به فعالیت هستند که همکاری‌ها در راستای احداث بناهای مهندسی شده و مستحکم در دستور کار قرار دارد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قم، تاکید کرد: از آنجا که همگان تاکید دارند تا معماری ایرانی و اسلامی در کشور اجرایی شود باید در این زمینه مقررات ملی ساختمان برای این حوزه نیز تعریف و تدوین شود که قم با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب در سفر خود بر این مسئله تاکید کردند می‌تواند پایلوت خوبی برای فعالیت در حوزه معماری ایرانی اسلامی داشته باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۵-١٣٩٣, ١١:١٩

   

پر مبحث ترین ها