سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توسط معتادان/

ماهانه 9 ميليارد تومان در قم دود مي‌شود

بروز شده : ۵-٠۶-١٣٩٣, ١٢:٠٩    نسخه چاپی    
چرخه اقتصادي مصرف مواد مخدر بسيار زياد و براي كشور خسران بسياري در پي دارد. به عنوان مثال اگر تعداد معتادان استان را 30 هزار نفر برآورد كنيم و هر نفر حداقل روزانه 10 هزار تومان مواد مخدر مصرف كند گردش مالي مصرف مواد مخدر در استان، روزانه 300 ميليون تومان و ماهانه 9 ميليارد تومان برآورد مي‌شود.
مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري قم با بیان اینکه چرخه اقتصادي مصرف موادمخدر بسيار زياد و براي كشور خسران بسياري در پي دارد، گفت: به عنوان مثال معتادان استان قم كه تعدادشان دست كم 30 هزار نفر است ماهانه 9 ميليارد تومان را دود مي‌كنند.

ابراهيم حاجي مظفري مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري قم شامگاه سه شنبه به جلسه اين هفته بنياد قم پژوهي رفت تا در جمع پژوهشگران و محققان به بررسي آسيب‌هاي اجتماعي در استان بپردازد.

وي اعتياد را يكي از آسيب‌هاي مهم اجتماعي در استان بيان كرد و گفت: اعتياد نيروهاي مولد و اشتغالزا يكي از آسيب‌هاي جدي كشور است.

حاجي مظفري جايگزين شدن مواد صنعتي به جاي مواد سنتي را يكي از آسيب‌هاي جدي ذكر كرد و افزود: قدرت تخريبي مواد صنعتي بسيار بالاست و ظرف چند سال معتاد را از چرخه زندگي خارج مي‌كند.

وي كم توجهي به مسائل اجتماعي و فرهنگي را يكي از مهم‌ترين عوامل اعتياد دانست و افزود: چرخه اقتصادي مصرف مواد مخدر بسيار زياد و براي كشور خسران بسياري در پي دارد. به عنوان مثال اگر تعداد معتادان استان را 30 هزار نفر برآورد كنيم و هر نفر حداقل روزانه 10 هزار تومان مواد مخدر مصرف كند گردش مالي مصرف مواد مخدر در استان، روزانه 300 ميليون تومان و ماهانه 9 ميليارد تومان برآورد مي‌شود.

پيشگيري در اولويت

حاجي مظفري به برخي اقدامات انجام شده براي كاهش اعتياد در استان اشاره كرد و افزود: شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان نقشه راهي را تهيه كرده و بيشترين تمركزش را بر روي پيشگيري گذاشته است.

مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري قم اظهار كرد: اطلاع رساني به مردم يكي از مهم‌ترين روش پيشگيرانه است و دستگاه‌هاي مختلفي در اين زمينه فعاليت مي‌كنند.

حاجي مظفري درمان اعتياد را مقوله سختي دانست و گفت: در استان قم 83 مركز درمان سرپايي ايجاد شده كه هر كدام بين 50 تا 200 نفر معتاد را پذيرش مي‌كنند.

به گفته مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري قم در حال حاضر 9 كمپ ترك اعتياد به صورت شبانه روزي در استان فعاليت مي‌كنند.

بيشترين درصد شهرنشيني در جهان مربوط به قم است

وي آمار جمعيت قم بر اساس آمار سال 90 را يك ميليون و 153 هزار نفر اعلام كرد و گفت: بيشترين درصد شهرنشيني در كل كشور بلكه در جهان مربوط به قم است چون از اين تعداد جمعيت فقط 57 هزار نفر در شهرهاي تابعه و روستاهاي قم زندگي مي‌كنند.

وي گفت: بنا به آمار اداره كل اتباع خارجي استانداري، 65 هزار نفر از اتباع خارجي به صورت قانوني در قم زندگي مي‌كنند و برآورد مي‌شود چندين هزار نفر اتباع غيرمجاز در اين شهر سكونت داشته باشند.

حاجي مظفري تاكيد كرد: بيش از 16 هزار طلبه از بيش از 103 كشور جهان در قم تحصيل مي‌كنند و جامعه المصطفي العالميه خروجي‌هاي خوبي داشته است.

وي با اشاره به آمار بالاي مهاجرپذيري قم اظهار كرد: برآورد مي‌شود 55 درصد از جمعيت كنوني استان، قمي نيستند.

مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري قم با بيان اينكه مهاجرت جنبه‌هاي منفي و مثبت دارد اظهار كرد: متاسفانه آنچه را كه در قم ايجاد شده، جنبه منفي مهاجرت بيشتر از جنبه‌هاي مثبت آن است.

جمع‌آوري 1500 تا 2000 متكدي در سال

حاجي مظفري تكدي‌گري را يكي ديگر از آسيب‌هاي اجتماعي در قم ذكر كرد و افزود: هر ساله 1500 تا 2000 هزار نفر متكدي در قم جمع آوري و ساماندهي مي‌شوند كه از اين تعداد حدود 300 نفر خانم هستند. البته علاوه بر اينها تعداد زيادي هم هستند كه هنوز جمع آوري نشده‌اند.

وي با بيان اينكه گدايي، زيبنده شهر قم نيست، تصريح كرد: اينكه متكديان به منزل مردم مراجعه و گدايي مي‌كنند يا سر چهارراه‌ها و معابر دستشان را به نشانه گدايي مقابل مردم دراز مي‌كنند شايسته شهر قم نيست.

مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري قم معتقد است همان گونه كه مردم قم با توجه به ريشه مذهبي‌اي كه دارند مي‌توانند در مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي و رفتاري نقش آفرين باشند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۶-١٣٩٣, ١٢:٠٩

   

پر مبحث ترین ها