سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شرایط بحرانی کمبود آموزگار در قم

در استان قم هزار و 200 نفر کمبود آموزگار داریم و جزو استان‌هایی هستیم که در این زمینه دچار بحران شده‌ایم.
معاون ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به کمبود هزار و 200 آموزگار در قم گفت: با کمک گرفتن از نیروهای حق التدریس و واگذاری به بخش خصوصی این مشکل برای سال تحصیلی پیش رو حل شده است.

مجیده مولایی صبح دوشنبه در همایش مدیران مدارس ابتدایی استان قم که برای بیان سیاست‌های سال تحصیلی جدید در تالار امام رضا(ع) استانداری قم برگزار شد، با اشاره به تحولاتی که در چند سال اخیر در دوره ابتدایی رخ داد اظهار داشت: در هر تحولی که در آموزش و پرورش صورت گرفت مدیران ابتدایی در صف مقدم اجرای سیاست‌های وزارت‌خانه بوده‌اند.
وی با اشاره به اهمیت دوره ابتدایی گفت: این دوره ریشه آموزش در مقاطع بالاتر محسوب می‌شود و حساسیت‌های فوق‌العاده دارد.

معاون ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به شعار امسال ادامه داد: مسئله فرهنگ مهم‌ترین مسئله‌ای است که آموزش و پرورش با آن روبه‌رو است و دغدغه مقام معظم رهبری هم همین است.
وی افزود: سیاست‌هایی که در دوره ابتدایی مدنظر است، بر اساس این دغدغه‌ها و نیازهای آموزش شکل گرفته و توجه ویژه به منویات مقام معظم رهبری جزو اصول سیاست‌های آموزش و پرورش است.

اجرایی شدن سند تحول
مولایی گفت: مسئله مهم دیگری اجرا شدن تمام بندهای سند تحول آموزش و پرورش است که سند بالا دستی ما محسوب می‌شود و تاکید مقام معظم رهبری هم به اجرای این سند است.

وی توسعه مشارکت‌ها در تمام ابعاد، ساماندهی نیروی انسانی، ارتقای جایگاه مدیریت آموزشگاهی در راستای توانمندسازی مدیران، عملیاتی کردن بودجه و کیفیت بخشی به برنامه‌های مدارس را از جمله سیاست‌های آموزش و پرورش دانست که باید توسط مدیران مورد توجه واقع شود.
معاون ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم گفت: حاکمیت ارزش‌های اسلامی در برنامه‌های دوره ابتدایی، توسعه و تعمیق فرهنگ دینی، توجه به مسائل تربیتی از مسائلی است که وزارتخانه تاکید ویژه به آن وجود دارد.

وی اضافه کرد: در سه محور مسائل تربیتی در مدارس ابتدایی مورد توجه قرار می‌گیرد که مهم‌ترین آن ترویج فرهنگ قرآنی در مدارس قم است که باید مورد توجه مدیران قرار بگیرد.
مولایی با اشاره به اینکه توجه به نماز دومین محور مسائل تربیتی در مدارس ابتدایی است خاطرنشان کرد: از نظر کیفیت و کمیت باید به این مسئله پرداخته شود چرا که اگر نماز در مدارس جدی گرفته شود تمام برنامه‌های تربیتی ما به موفقیت می‌رسد.

احترام به پدر و مادر
به گزارش مهر، وی افزود: شعار تربیتی امسال در مدارس ابتدایی احترام به پدر و مادر است که در جامعه امروزی کم رنگ شده است و مدارس باید در این مسیر برای کودکان الگوسازی کنند.

معاون ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم اضافه کرد: بازگویی آیات قرآن و روایات ائمه اطهار مسئله‌ای است که می‌تواند موجب توجه دانش‌آموزان به احترام به پدر و مادر شود.
وی گفت: انسداد مبادی بی سوادی مسئله بسیار مهم دیگر است که با توجه به صبغه فرهنگی انقلاب اسلامی و تعهداتی که در مجامع بین‌المللی وجود دارد، باید بسیار جدی گرفته شود.

مولایی با اشاره به اینکه بی سوادی باید به صفر برسد، ادامه داد: این موضوع یک تکلیف دینی است که به عهده ما است و در این راستا ترک تحصیل دانش‌آموزان ابتدایی باید بسیار مهم شمرده شود تا حتی یک دانش‌آموز ترک تحصیلی نداشته باشیم.
وی آموزش اولیای بی‌سواد را برنامه مهم دیگر در راستای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی در استان دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به کارهایی که در مدارس مدیران دارند این یک مسئولیت مضاعف است اما باقیات الصالحاتی برای همکاران ما خواهد بود.

توجه به کیفیت بخشی

معاون ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم کیفیت‌بخشی را یکی از مهم‌ترین شعارهای آموزش و پرورش در عرصه‌های مختلف دانست و افزود: در مسائل تربیتی مدیران محترم نگاه کمی نداشته باشند و تلاش کنند برنامه‌های کیفی ارائه شود. در ارزیابی‌ها هم بیشتر به کیفیت توجه خواهیم کرد تا کمیت.
توانمندسازی معلمان دوره ابتدایی موضوع دیگری بود که مولایی به آن اشاره کرد و از مدیران خواست کارگاه‌هایی برای ارتقای این توانمندی‌ها با توجه به تغییرات کتب درسی، تشکیل دهند.

وی اضافه کرد: ارزشیابی توصیفی هم بسیار مهم است در مدارس ابتدایی که در یکی دو سال گذشته به واسطه طرح‌هایی که در آموزش دوره ابتدایی انجام شد، مقداری مورد غفلت قرار گرفت.
مولایی اظهار داشت: در استان قم هزار و 200 نفر کمبود آموزگار داریم و جزو استان‌هایی هستیم که در این زمینه دچار بحران شده‌ایم.

وی ادامه داد: برنامه‌هایی که معاونت پشتیانی و نیروی انسانی داشته‌اند موجب شده که با واگذاری به بخش خصوصی و به کار گیری معلمان حق التدریس این مشکل برطرف شود.
معاون ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به رویکرد وزارت آموزش و پرورش به مسئله پیش دبستانی گفت: پیش دبستانی به دو صورت برگزار می‌شود. یکی در مدارس دولتی با مشارکت مردم و دیگری در بخش غیر دولتی که در مناطق محروم تاکید ما بر این است که مدیران در این امر وارد شوند.

وی افزود: در شیوه‌نامه ساماندهی امسال تاکید شده که از نیروهای مازاد و همکاران بازنشسته می‌توان برای این کار استفاده کرد و مدیران هیچ نیروی آزادی را نباید در مدرسه به کارگیری کنند.
مولایی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته به آموزش در سنین پایین اهمیت فوق العاده‌ای داده می‌شود و سطح علمی در کشورهایی که پیش دبستانی به صورت اجباری وجود دارد، بالاتر است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠۶-١٣٩٣, ١۵:٣٧

   

پر مبحث ترین ها