سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرشماری عمومی کشاورزی از پنجم مهر ماه جاری آغاز می شود

بروز شده : ٣-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٠۶    نسخه چاپی    
روستاییان را در این زمینه برای همکاری با آمارگیران توجیه و به آنها اطلاع رسانی کنند و به مردم اطمینان دهند که آمارها محرمانه می ماند و تنها اطلاعات به صورت تجمیع شده برای برنامه ریزی استفاده می شود.
مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری قم گفت: سرشماری عمومی کشاورزی سال 1393 همزمان با سراسر کشور از پنجم تا هجدهم مهر ماه جاری در استان قم نیز انجام می شود.
[سرشماری عمومی کشاورزی از پنجم مهر ماه جاری آغاز می شود]

به گزارش ایرنا، 'شاکر آرانی' عصر چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: سرشماری عمومی کشاورزی، شمارش تمام واحدهای تولید کشاورزی کشور و ثبت خصوصیات هر یک به طور جداگانه است و هدف از انجام این سرشماری؛ تهیه فهرست کامل بهره برداران کشاورزی به تفکیک مناطق جغرافیایی، استفاده اطلاعات در برنامه ریزی های ملی و محلی و تهیه آمار بخش کشاورزی برای سازمان های بین المللی و مقایسات بین المللی می باشد.

وی تصریح کرد: در این سرشماری از کشاورزان؛ فهرست نام و نشان بهره برداران کشاورزی، مشخصات بهره بردار، کاربری زمین های کشاورزی، اسامی محصولات بهره برداری، سطح کاشت محصولات زراعی مهم مانند گندم و برنج، تعداد انواع درختان بارور و نهال و مقدار تولید، تعداد دام سبک و سنگین و مساحت گلخانه و نوع فعالیت گلخانه ای پرسیده می شود.

وی با بیان اینکه سرشماری توسط آمارگیران با لباس کاور سرمه ایِ دارای نشان سرشماری و کارت شناسایی عکسدار به همراه تبلت انجام می شود، گفت: تمامی خانوارهای روستایی و شهرهای کوچک، بهره برداران ساکن در شهر قم که فعالیت کشاورزی دارند، سرشماری می شوند.

مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری قم از مطلعان محلی خواست: روستاییان را در این زمینه برای همکاری با آمارگیران توجیه و به آنها اطلاع رسانی کنند و به مردم اطمینان دهند که آمارها محرمانه می ماند و تنها اطلاعات به صورت تجمیع شده برای برنامه ریزی استفاده می شود.

آرانی با تاکید بر اینکه این سرشماری ارتباطی به مالیات و یارانه ها ندارد، گفت: مطلعان محلی، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستایی در شناسایی بهره برداران ساکن یا غیرساکن آبادی ما را در این زمینه یاری دهند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار اجرای سرشماری کشاورزی با استفاده از رایانه قابل حمل (تبلت) و بدون استفاده از کاغذ انجام می شود، گفت: استفاده از تبلت به جای پرسشنامه کاغذی، به عنوان یک نوآوری مهم در این زمینه محسوب می شود و با استفاده از آن، دقت اطلاعات جمع آوری شده افزایش و زمان انتشار نتایج کاهش می یابد.

در اجرای ماده 4 قانون مرکز آمار ایران و با استناد به قانون بودجه سال 1393، مرکز آمار ایران موظف است سرشماری عمومی کشاورزی را در مهر و آبان سال جاری به مرحله اجرا درآورد.

نخستین آزمایش سرشماری در سال 1391 انجام شد و دومین آزمایش سرشماری در سطح کشور (یک دهستان منتخب از هر استان و پنج نطقه شهری) در پاییز سال گذشته به مرحله اجرا درآمد. اولین سرشماری کشاورزی در ایران، 'سرشماری کشاورزی روستایی' است که در سال 1352 انجام شد و پس از آن سرشماری عمومی کشاورزی در سال های 67، 72 و 82 نیز انجام شده است. بر اساس نتایج سرشماری کشاورزی درگذشته، مساحت اراضی کشاورزی کشور 17.7 میلیون هکتار است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٠۶

   

پر مبحث ترین ها