سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرشماری عمومی کشاورزی در استان قم آغاز شد

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٣, ١٢:۴١    نسخه چاپی    
سرشماری عمومی کشاورزی، شمارش تمام واحدهای تولید کشاورزی کشور و ثبت خصوصیات هر یک به طور جداگانه است که از امروز در استان قم آغاز شد و تا هجدهم آبانماه ادامه خواهد داشت.
سرشماری عمومی کشاورزی سال 1393، روز شنبه همزمان با سراسر کشور در مراسمی در استان قم آغاز شد.
[سرشماری عمومی کشاورزی در استان قم آغاز شد]

به گزارش ایرنا، معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری قم در این مراسم که در سازمان جهاد کشاورزی استان قم ترتیب یافته بود گفت: با انجام سرشماری عمومی کشاورزی در سال جاری با آمارهای به دست آمده به واقعیت های دقیق تری می رسیم و می توانیم بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.

'سید حسن رضوی'، ضرورت و اهمیت اجرای سرشماری عمومی کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و افزود: سرشماری عمومی کشاورزی، نقش محوری و پایه ای در نظام ملی آمارهای کشاورزی هر کشوری ایفا می کند از این رو منبع بسیار مهم در زمینه تهیه داده های ساختاری و پایه ای بخش کشاورزی محسوب می شود.

وی اضافه کرد: بر اساس چارچوب های آماری حاصل از سرشماری عمومی کشاورزی، طرح های نمونه گیری گوناگونی برای تامین نیازهای آماری بخش کشاورزی آماده و اجرا می شود و داده های آماری استاندارد را برای تبادل اطلاعات با سازمان های آماری بین المللی فراهم می کند.

رضوی با بیان اینکه هماهنگی ها و آموزش های لازم به مامورین سرشماری ارائه شده است، ابراز امیدواری کرد: با عزم ماموران سرشماری و همکاری و هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی و معاونت برنامه ریزی استانداری، شاهد خروجی خوبی در این زمینه باشیم.

وی با بیان اینکه خیلی از تصمیات مهم و کلان کشور از آمار و ارقام به دست آمده سرشماری ها انجام می شود گفت: باید با برنامه ریزی درست بتوانیم خدمات بهتری به مردم استان انجام دهیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی با بیان اینکه آمار، ملاک برنامه ریزی و تدوین برنامه ها است اظهار داشت: آمار خوب و واقعی تاثیرات مهمی در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها دارد.

'محمد رضا طلایی' افزود: اطلاع رسانی در زمینه سرشماری کشاورزی به خوبی انجام شده و زمینه برای استقبال از ماموران سرشماری و همکاری با آنها در استان فراهم است.

مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری قم نیز در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سرشماری عمومی کشاورزی، شمارش تمام واحدهای تولید کشاورزی کشور و ثبت خصوصیات هر یک به طور جداگانه است که از امروز در استان قم آغاز شد و تا هجدهم آبانماه ادامه خواهد داشت.

'جواد شاکر آرانی'، هدف از انجام این سرشماری را تهیه فهرست کامل بهره برداران کشاورزی به تفکیک مناطق جغرافیایی، استفاده اطلاعات در برنامه ریزی های ملی و محلی و تهیه آمار بخش کشاورزی برای سازمان های بین المللی و مقایسات بین المللی ذکر کرد.

وی تصریح کرد: در این سرشماری از کشاورزان، فهرست نام و نشان بهره برداران کشاورزی، مشخصات بهره بردار، کاربری زمین های کشاورزی، اسامی محصولات بهره برداری، سطح کاشت محصولات زراعی مهم مانند گندم و برنج، تعداد انواع درختان بارور و نهال و مقدار تولید، تعداد دام سبک و سنگین و مساحت گلخانه و نوع فعالیت گلخانه ای پرسیده می شود.

وی با بیان اینکه سرشماری توسط آمارگیران با لباس کاور سرمه ایِ دارای نشان سرشماری و کارت شناسایی عکسدار به همراه تبلت انجام می شود، گفت: تمامی خانوارهای روستایی و شهرهای کوچک، بهره برداران ساکن در شهر قم که فعالیت کشاورزی دارند، سرشماری می شوند.

در اجرای ماده 4 قانون مرکز آمار ایران و با استناد به قانون بودجه سال 1393، مرکز آمار ایران موظف است سرشماری عمومی کشاورزی را در مهر و آبان سال جاری به مرحله اجرا درآورد.

نخستین آزمایش سرشماری در سال 1391 انجام شد و دومین آزمایش سرشماری در سطح کشور (یک دهستان منتخب از هر استان و پنج نطقه شهری) در پاییز سال گذشته به مرحله اجرا درآمد.

نخستین سرشماری کشاورزی در ایران، 'سرشماری کشاورزی روستایی' است که در سال 1352 انجام شد و پس از آن سرشماری عمومی کشاورزی در سال های 67، 72 و 82 نیز انجام شده است؛ بر اساس نتایج سرشماری کشاورزی درگذشته، مساحت اراضی کشاورزی کشور 17.7 میلیون هکتار است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٣, ١٢:۴١

   

پر مبحث ترین ها